Skąd bierze się egzema? Jakie są jej objawy? Czym można ją leczyć?
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Skąd bierze się egzema? Jakie są jej objawy? Czym …

Skąd bierze się egzema? Jakie są jej objawy? Czym można ją leczyć?

POCZEKALNIA. Szepty

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 24-01-2017
Egzema to choroba zapalna wierzchniej warstwy skóry. Może mieć podłoże alergiczne lub niealergiczne. Występuje jako grudki wypryskowe lub pęcherzyki wypełnione płynem, a jej najczęstszym rodzajem jest wyprysk oraz atopowe zapalenie skóry. Najsilniej narażone na egzemę są osoby żyjące w stresie, mające kontakt z substancjami drażniącymi oraz posiadające skłonność genetyczną do tego typu chorób. Egzema nie jest zaraźliwa, ale leczenie wymaga od pacjenta wiele uwagi i cierpliwości.

Przyczyny egzemy

Przyczyny egzemy mogą być różne i nie są do końca znane. Istnieje kilka rodzajów tej choroby, więc przyczyny każdej z nich mogą być inne u konkretnej osoby. Egzema najczęściej pojawia się w związku z uwarunkowaniami genetycznymi (występowanie alergii w rodzinie), zaburzeniami w funkcjonowaniu układu odpornościowego oraz kontaktem z substancjami i przedmiotami uczulającymi lub podrażniającymi (kosmetyki, proszki do prania, mydła, detergenty, rozpuszczalniki, biżuteria, ubrania).

Występowanie egzemy jest również związane z nieprawidłowym trybem życia (życie w stresie, depresja), spożywaniem produktów uczulających (pomidory, marchew, cebula, mleko krowie i jego przetwory), brakiem odpowiedniej higieny osobistej, zażywaniem antybiotyków, a nawet ze zbyt długa ekspozycją na intensywne promieniowanie słoneczne.

Rodzaje egzemy

Egzemę można podzielić na egzogenną (kontaktową) oraz endogenną (powstającą wewnątrz organizmu). Zmiany powstające na skutek kontaktu skóry z czynnikiem uczulającym, na przykład biżuterią, kosmetykami lub detergentami, to zmiany egzogenne. Szczególnie narażona na nie jest delikatna skóra dłoni, powiek oraz łokcie. Do tego rodzaju egzemy zaliczamy również te wynikające z alergii pokarmowych (kontakt z czynnikiem uczulającym następuje w układzie pokarmowym, ale jego efekty widać na skórze). Ta forma choroby jest szczególnie częsta u osób starszych.


Egzema endogenna wynika z nieprawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego oraz predyspozycji genetycznych do tego typu chorób. Występowanie egzemy może być również związane z zaburzeniami układu krwionośnego. W takim wypadku pojawia się wyprysk zwany zastoinowym, żylnym lub wypryskiem podudzi.

egzemachorobaskory.jpg

Objawy egzemy

Objawy choroby są bardzo indywidualne, ale łączy je to, że pojawiają się w podobnych miejscach na ciele (najczęściej na dłoniach, kolanach, łokcia oraz nadgarstkach).

Jest jednak pewna grupa symptomów, które zwykle wskazują na egzemę. Do najczęstszych objawów tej choroby należy:
  • silne zaczerwienie skóry w miejscach zmian,
  • bardzo silny świąt (drapanie pogarsza wygląd i nasilenie zmian),
  • na skórze pojawiają się grudki, a w zaostrzonej fazie choroby mogą zmienić się w pęcherzyki wypełnione treścią surowiczą (drapanie przyspiesza rozwój zmian na skórze),
  • na skórze pojawiają się również drobne krostki, łuszczenie, a nawet ropiejące rany (w zależności od stanu zaawansowania choroby),
  • skóra jest bardzo sucha, mogą pojawić się na niej również zgrubienia i obrzęki.

Jak zdiagnozować chorobę?

Diagnozę egzemy przeprowadza lekarz dermatolog. Podstawą diagnozy jest dokładny wywiad z pacjentem (kiedy pojawiły się objawy, w jakich miejscach się pojawiają, jak bardzo są intensywne) oraz analiza zmienionej chorobowo skóry. W przypadku niepewnej diagnozy lekarz może zlecić również biopsję skóry (aby wykluczyć czy zmiany na skórze nie są wywołane przez inna chorobę dającą podobne objawy), testy skórne oraz serologiczne (w celu potwierdzenia alergii) lub testy ekspozycyjne (pomagające stwierdzić jaki alergen wywołuje objawy choroby).

Jak leczyć egzemę?

Najważniejszym elementem leczenia egzemy jest wyeliminowanie ze swojego otoczenia wszystkich substancji drażniących i uczulających. Jeśli nie jest to możliwe należy unikać ich w jak największym stopniu. Całkowite wyleczenie chorób zapalnych wierzchniej warstwy skóry nie jest możliwe, a leczenie polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów i unikaniu czynników szkodzących choremu.

Aby przyspieszyć gojenie grudek i pęcherzy warto stosować mokre i suche opatrunki w miejscu zmian chorobowych, wcierać w skórę maści (redukujące, steroidowe, z hydrokortyzolem) oraz hiperalergiczne dermokosmetyki dostępne w aptekach (szczególnie po kąpieli oraz kilkukrotnie w ciągu dnia). Zaleca się unikania kontaktu ze zwierzętami, zamkniętych, ogrzewanych pomieszczeń oraz nagłego przegrzewania się i wyziębiania. Osoby chore na egzemę powinny brać krótkie ciepłe prysznice i korzystać tylko z hiperalergicznych środków myjących. Pomocne w walce z chorobą będą również leki przeciwhistaminowe, immunopresyjne oraz terapia światłem ultrafioletowym.

Bardzo ważną kwestią jest również odpowiednia dieta przy egzemie. Pacjenci powinni z codziennej diety wyeliminować ostre i smażone potrawy, alkohol, herbatę, kawę oraz wysokoprzetworzone produkty (mogą zawierać drażniące konserwanty). Zalecane jest wzbogacenie posiłków w produkty zawierające kwas gamma-linolenowy (można go znaleźć w oleju z nasion ogórecznika, wiesiołka dwuletniego, czarnej porzeczki oraz w spirulinie) i suplementowanie probiotyków oraz oligosacharydów prebiotycznych.

Więcej na temat łagodzenia objawów egzemy można przeczytać na http://www.cetaphil.pl/1253/egzema-jak-ja-rozpoznac/.

W.Press, 24-01-2017, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe