Podstępny wróg - wirus grypy
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Podstępny wróg - wirus grypy

Podstępny wróg - wirus grypy

POCZEKALNIA. Szepty

W. Press

zdrowemiasto.pl | dodane 28-09-2016


 
Wirus grypy to jeden z najgroźniejszych przeciwników, z jakim zdarza się nam mierzyć. Choroba atakuje górne lub dolne drogi oddechowe. Zazwyczaj robi to podstępnie i niespodziewanie. Szczyt zachorowań grypowych w Polsce przypada między styczniem a marcem. Wirus grypy atakuje całe populacje - niezależnie od wieku i płci. Najbardziej niebezpieczny jest dla dzieci i osób starszych.

Lekarze każdego roku biją na alarm i ostrzegają, aby wirusa grypy nie lekceważyć i nie bagatelizować. Trzeba mieć na uwadze, że grypa nie jest zwykłym przeziębieniem. Jej wirusy są znacznie bardziej niebezpieczne, a konsekwencje choroby mogą być o wiele groźniejsze. Dla niektórych osób, zwłaszcza z przewlekłymi chorobami serca, płuc i cukrzycą, grypa może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet i życia.

Jak można się zakazić?

Wirus grypy rozprzestrzenia się drogą kropelkową, a to oznacza jedno - przekazywanie wirusa między ludźmi odbywa się niezmiernie łatwo. Wystarczy zwykły, często przelotny kontakt z chorym, aby zarazić się grypą. Najbardziej narażeni na zarażenie jesteśmy w momencie, kiedy spotykamy się z chorym twarzą w twarz i do 1 metra podczas kichania, kaszlu lub dmuchania nosa. Ale nie tylko kontakt z chorym naraża nas na zakażenie wirusem. Również kontakt z przedmiotami skażonymi przez osobę chorą (np. dotykanie tej samej klamki lub poręczy schodów) może przyczyniać się do zachorowania. W pierwszym etapie wirus atakuje komórki nabłonkowe górnych i dolnych dróg oddechowych. Cząsteczka ulega przyłączeniu się do komórki, po czym przenika do niej. Wewnątrz komórki wirus namnaża się produkując kolejne cząsteczki wirusa, które będą mogły atakować kolejne komórki. Należy więc mieć na uwadze, aby w sezonie wzmożonej zachorowalności na grypę, w miarę możliwości unikać dużych skupisk ludzkich oraz często myć ręce.

wirusgrypy.jpg

Objawy grypy

Grypa to bardzo podstępny przeciwnik. Jej objawy nie są do końca charakterystyczne, przez co bardzo często bywają mylone ze zwykłym przeziębieniem. Warto jednak wiedzieć, że w przeciwieństwie do przeziębienia, objawy grypy pojawiają się nagle. Temperatura ciała szybko dochodzi do 39-40 stopni Celsjusza, a chory ma wrażenie, jakby ktoś polewał jego plecy zimną wodą. I to właśnie te dreszcze i intensywne poty są bardzo charakterystyczne dla grypy. W przypadku przeziębienia nie pojawiają się wcale. Równie nagle pojawiają się dotkliwe bóle mięśni i stawów, a także bardzo silne bóle głowy. Można powiedzieć, że wirus grypy ścina z nóg w sposób gwałtowny. Wieczorem kładziemy się do łóżka zdrowi, a rano już nie mamy siły z niego wstać. Typowym objawem grypy jest także ogólna niemoc, zmęczenie i senność. Pojawia się brak łaknienia i zawroty głowy. Czasami mogą pojawić się objawy żołądkowo-jelitowe, głównie nudności i wymioty. Częstym objawem grypy jest kaszel, zwłaszcza suchy i męczący. U niektórych osób mogą pojawić się krwawienia z nosa. W przypadku grypy zazwyczaj nie mamy do czynienia z nieżytem nosa, który jest typowy dla przeziębienia. Objawy grypy utrzymują się zwykle od 4 do 5 dni. Całkowicie ustępują po około tygodniu. Najdłużej utrzymującym się objawem jest kaszel, który może trwać kolejny tydzień. Niektóre osoby po przechorowaniu grypy mogą odczuwać osłabienie przez dłuższy czas.

Jakie mogą być powikłania nieleczonej grypy?

Nieleczona grypa może być bardzo tragiczna w skutkach, dlatego nigdy nie wolno jej lekceważyć. Wśród najczęstszych powikłań grypy, które mogą pojawić się w 1 lub 2 tygodniu choroby, możemy wymienić zapalenie zatok, zapalenie płuc lub oskrzeli, zapalenie ucha środkowego, opon mózgowych czy mięśnia sercowego. Do częstych powikłań grypy zalicza się także zapalenie mózgu, zapalenie nerwów obwodowych i zapalenie rdzenia kręgowego. W skrajnych przypadkach, nieleczona grypa może zakończyć się zgonem chorego. Więcej na ten temat tutaj: http://www.hartujmisie.pl/porady/zdrowie/uwaga-grypa-i-jej-utrzymujace-sie-objawy-moga-byc-groznemoze-byc-grozna

Jak leczy się grypę?

Na początku należy powiedzieć, że wirusa grypy nie leczymy antybiotykami. Leczenie skupia się bardziej na minimalizowaniu i zwalczaniu dokuczliwych objawów - wysokiej temperatury, kaszlu, bólu głowy. Zaleca się przyjmowanie syropów przeciwkaszlowych oraz leków obniżających gorączkę. Uwaga! Dzieciom do 15 roku życia nie wolno podawać aspiryny ani innych środków zawierających kwas acetylosalicylowy. Ich podawanie może spowodować zespół Reya, prowadzący do niewydolności wątroby. Niezbędne jest pozostanie w łóżku (nawet przez tydzień lub dłużej), odpoczywanie i przyjmowanie dużych ilości płynów. W przypadku grypy sprawdzą się soki, herbaty ziołowe, herbaty z sokiem malinowym lub sokiem z czarnego bzu. Na szczególną uwagę zasługuje czarny bez, gdyż sok z niego od wieków stosowany był jako środek łagodzący objawy grypy. Na początku infekcji bardzo pomocne będą także inne naturalne środki, jak czosnek i cebula, które zwiększają odporność organizmu, a także miód, który działa przeciwbakteryjnie. Dla poprawy samopoczucia i wzmocnienia organizmu można sięgnąć także po mleko z miodem i syrop z cebuli.

W. Press, 28-09-2016, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe