Płyn do czyszczenia uszu, czyli jak zadbać o higienę?
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Płyn do czyszczenia uszu, czyli jak zadbać o higie…

Płyn do czyszczenia uszu, czyli jak zadbać o higienę?

POCZEKALNIA. Szepty

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 18-12-2019


 
Czyszczenie uszu wydaje się być na pozór łatwą czynnością, która nie powinna przysparzać problemów. W praktyce okazuje się jednak, iż wiele osób robi to nieprawidłowo, narażając się na różnego rodzaju dolegliwości, związane z pogorszeniem słuchu lub dyskomfortem. Najczęściej popełnianym błędem jest zbyt głębokie wkładanie patyczków do czyszczenia uszu, które powodują wypychanie woskowiny w głąb przewodu słuchowego i powstawanie czopu. W tej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest wizyta u laryngologa, który usunie nadmiar substancji, odtykając przewód. Jak w takim razie zadbać o higienę uszu oraz czego unikać, aby móc cieszyć się dobrym słuchem?

Często nie znaczy prawidłowo

Woskowina jest substancją, która w naturalny sposób powstaje w uchu i pełni szereg pożytecznych funkcji. Jej najważniejszą rolą jest ochrona przed zanieczyszczeniami i bakteriami oraz ich przedostawaniem się w głąb przewodu słuchowego. Wosk dodatkowo zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia, a ponadto chroni błonę bębenkową. Niestety nieatrakcyjny wygląd sprawia, iż chcemy jak najszybciej usunąć jej nadmiar, co w wielu przypadkach przynosi odwrotny efekt. Przede wszystkim, zbyt głębokie wkładanie patyczka powoduje usunięcie zbyt dużej ilości woskowiny. Prowadzi to do zwiększenia jej produkcji i błędnego koła. Taki sam efekt uzyskamy czyszcząc przewód zbyt często. Płyn do czyszczenia uszu wspomaga naturalne usuwanie woskowiny, wpływając na jej zmiękczenie. Dodatkowo, jego regularne stosowanie zapobiega powstawaniu czopów.

uszu2.jpg

Kiedy przydaje się preparat do czyszczenia uszu?

Czyszczenie uszu można podzielić na dwie części - mycie zewnętrznej strony oraz ujścia przewodu słuchowego. W pierwszym przypadku wystarczy użyć wody z mydłem podczas codziennej kąpieli. W ten sposób pozbędziemy się osadu oraz woskowiny, która wraz z naskórkiem znalazła się na zewnątrz. Aby doczyścić zagłębienia małżowiny, można użyć patyczków, których rola powinna zakończyć się już na tym etapie. Jeśli czujemy, iż woskowiny jest zbyt dużo, warto zastosować spray do czyszczenia uszu, który ułatwi jej usuwanie. Przyda się on również, gdy czujemy iż nasze ucho jest zatkane i konieczne jest rozpuszczenie czopu. Preparaty działają zmiękczająco i w wielu przypadkach pomagają pozbyć się zalegającej substancji. Jeśli jednak jest jej zbyt wiele i nie reaguje na tego typu sposoby, konieczne będzie jej usunięcie w gabinecie laryngologicznym. Zdarza się również, iż nadmierna produkcja woskowiny jest związana ze specyficzną budową przewodu słuchowego. W tym przypadku warto regularnie stosować płyn do czyszczenia uszu, które pozwolą na jej stopniowe usuwanie. Podobne zalecenia dotyczą osób na co dzień pracujących w miejscach gdzie znajdują się różnego rodzaju zanieczyszczenia, powodujące osadzanie się brudu w uszach, a także posiadaczy aparatów słuchowych oraz wszystkich, którzy często korzystają ze słuchawek dousznych oraz zatyczek.

Czym wyróżnia się dobry płyn do czyszczenia uszu?

W aptekach można znaleźć sporą liczbę różnego rodzaju preparatów mających na celu zmiękczenie zalegającej woskowiny. Czym kierować się podczas wybierania jednego z nich? Najlepszym rozwiązaniem są płyny i spraye na bazie naturalnych składników, np. oliwy z oliwek. Dzięki temu nie będziemy musieli obawiać się o ewentualne podrażnienia, a dodatkowo przewód słuchowy zostanie odpowiednio nawilżony. Naturalne preparaty łagodzą istniejące stany zapalne, oczyszczają przewód i zazwyczaj mogą być stosowane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. Przed zakupem warto poznać dokładny skład produktu, gdyż może się okazać, iż zawiera on składnik na który jesteśmy uczuleni, np. olej arachidowy lub migdałowy. Jeśli mamy skłonności do powstawania czopów, warto zaopatrzyć się w specyfik, który wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. W tym przypadku warto poszukiwać w składzie elementów takich jak witamina E, nagietek czy olejek z drzewa herbacianego. Należy także zorientować się przez jaki okres można stosować wybrany produkt.

W.Press, 18-12-2019, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
kardiolog Bydgoszcz
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe