Materace - jak przeciwdziałać odleżynom i zwyrodnieniom układu kostnego?
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Materace - jak przeciwdziałać odleżynom i zwyrodni…

Materace - jak przeciwdziałać odleżynom i zwyrodnieniom układu kostnego?

POCZEKALNIA. Szepty

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 21-02-2018

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Materace ortopedyczne wykonywane są z uwzględnieniem najbardziej restrykcyjnych norm spośród wszystkich innych rodzajów materacy. Jest to zrozumiałe, ponieważ ich nadrzędnym zastosowaniem jest ochrona zdrowia użytkowników. Dlatego materace te muszą spełniać szereg pokładanych względem nich oczekiwań dotyczących parametrów technicznych oraz ergonomii użytkowania. űle dobrany materac, może przyczynić się do powstawania odleżyn oraz urazów stawów i kręgosłupa.

Materace dla ochrony kręgosłupa i stawów
 
Materace ortopedyczne mają zastosowanie jako element rehabilitacji, ponieważ zapobiegają utrwalaniu się wad postawy. Materace te wspierają położenie ciała w prawidłowej pozycji. Przeciwdziałają zbytniemu naciskowi na kończyny lub kręgosłup, który mógłby wywoływać odrętwienie i mrowienie. Ma to szczególne znaczenie, gdy dana osoba podczas rehabilitacji musi przez wiele godzin znajdować się w pozycji leżącej. Nawet osoba ze zdrowym kręgosłupem, śpiąc na źle dobranym materacu, może zacząć cierpieć na bóle wynikające z dysfunkcji układu kostnego.

Materace ortopedyczne polecane są osobom z chorobami serca oraz problemami z ciśnieniem. Pozwalają na swobodny przepływ krwi przez naczynia krwionośne i żyły. Niektóre materace tego typu zostały wyposażone w specjalne wypustki, które pełnią funkcje mikromasażu. Dzięki temu stymulują przepływ krwi w organizmie ograniczając niekorzystne zastoje. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób poddanych rekonwalescencji, chorych lub w podeszłym wieku.

materace_1.jpg

Materace przeciwodleżynowe

Materiały, z jakich są wykonane materace medyczne gwarantują pełną przepuszczalność i odpowiednią wentylację. Dzięki temu podczas leżenia na łóżku, skóra jest mniej podatna na odparzenia oraz powstawanie odleżyn. Dodatkowym atutem jest stworzenie optymalnego środowiska termicznego, w efekcie czego materac przeciwdziała nadmiernemu poceniu się.

Jak donosi specjalista ze sklepu Sleeptime.pl - Właściwości antyodleżynowe, jakimi charakteryzują się specjalistyczne materace, są także zasługą systemu zmiennociśnieniowego. Jego działanie polega na tym, że po upływie określonego przedziału czasu (np. 9-12 minut) zmianie ulega ciśnienie wewnątrz materaca. Za tę funkcję odpowiada dołączona do materaca pompa, która reguluje ilość powietrza w poprzecznych komorach w jego wnętrzu. Dzięki temu rozwiązaniu, materace nieustannie zmieniają nacisk jaki wywierany jest na ciało. Pozwala to na zminimalizowanie wystąpienia podrażnień skóry oraz niebezpiecznych odleżyn.

Dobre dla alergików i ergonomiczne

Materace z przeznaczeniem medycznym są wykonane z przyjaznych dla skóry materiałów, które nie wywołują reakcji alergicznych. Ma to szczególnie istotne znaczenie dla osób, które są zmuszone do długotrwałego leżenia i kontaktu z materacem. W takim wypadku nawet niewielkie podrażnienia skóry mogą przekształcić się groźne odleżyny. Materace te są często wyposażone w system odprowadzania wilgoci. Przeciwdziałają także gromadzeniu się roztoczy oraz namnażaniu szkodliwych bakterii i grzybów.

Warto dodać, że materace ortopedyczne mogą (w zależności od modelu) charakteryzować się elastycznością punktową. Oznacza to, że każda część materaca indywidualnie reaguje na działającą na niego siłę. Daje to to maksymalny poziom dopasowania się materaca do ciała oraz podwyższony komfort użytkowania. Materace ortopedyczne mogą także dzięki większej grubości oraz zastosowanym materiałom wspomagać wstawanie z łóżka, powodując mniejsze obciążenie w obrębie nadgarstka i innych stawów.

W.Press, 21-02-2018, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe