Łóżko - podstawa zdrowego
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Łóżko - podstawa zdrowego snu

Łóżko - podstawa zdrowego snu

POCZEKALNIA. Szepty

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 26-01-2018


 
Niezależnie od wieku zdarzają nam się problemy ze snem. Poza problemami wynikającymi ze zdrowia często jest to wina niewygodnego łóżka, nieodpowiedniej temperatury i zaciemnienia pokoju, odgłosy, które wybijają ze snu i wiele innych przyczyn. Dowiedz się jak zorganizować przestrzeń do snu, jakie łóżka i materace wybrać, jak przygotować pokój i czego w nim unikać.

Temperatura i wilgotność w sypialni
 
Niewłaściwa temperatura powietrza utrudnia nam zasypianie, a zbyt duża lub zbyt mała wilgotność jest przyczyną problemów z oddychaniem. Dlatego warto zadbać o te aspekty. Zimą dobrze jest wieczorem zakręcić grzejnik w sypialni, tak aby spadła w niej temperatura do przedziału od 18 do 20 stopni. Podstawą jest też dokładne wietrzenie pokoju, łózka i pościeli przed snem. Warto otworzyć okno na oścież na około 10 minut, także w zimie.

Jeśli mieszkamy w miejscu o dużym stopniu zanieczyszczeń, to warto w sypialni ustawić oczyszczacz powietrza, który pochłonie zanieczyszczenia, zneutralizuje zarodniki pleśni i grzybów, pochłonie kurz i alergeny. Kluczowa jest też optymalna wilgotność, która powinna kształtować się na poziomie od 40 do 60%. Zbyt duża i zbyt mała wilgotność wpływa na rozwój bakterii i wirusów. Przy małej wilgotności jesteśmy bardziej podatni na infekcje dróg oddechowych oraz na ataki astmy. Zbyt duża wilgotność w pomieszczeniu to idealne warunki dla grzybów, pleśni i rozwoju roztoczy. Wilgotność w pomieszczeniu pomogą nam uregulować nawilżacze i osuszacze powietrza.

lozka2.jpg

Cisza i ciemność wokół łóżka
 
Wokół łózka, w którym śpimy powinna panować ciemność, warto zakupić grube rolety lub zasłony, które odetną nas od światła ulicznych latarni, blasku reflektorów przejeżdżających pojazdów, ale także od światła księżyca. Nie należy także zasypiać przy włączonych lampkach i nie warto uczyć tego dzieci. Ciemność ma znaczący wpływ na wydzielanie się melatoniny, która ułatwia zasypianie.

Z tego samego powodu warto zrezygnować z oglądania przed snem telewizji czy też z korzystania z laptopa, tabletu czy smartfona. Sprzęt taki powoduje też wydzielanie pola elektromagnetycznego, zwanego elektrosmogiem, który powoduje między innymi bóle głowy.

Równie ważna jest cisza w pomieszczeniu. Czasem trudno jest uzyskać pełną ciszę, szczególnie mieszkając przy ruchliwej ulicy czy w domu wielorodzinnym, ale można sobie pomóc wyposażając sypialnię w zasłony, dywany i inne elementy, które pochłaniają dźwięki.

Wygodne łóżka i materace
 
Podstawą do dobrego i regenerującego snu są też wygodne łóżka i materace. - Wymiar łóżka, jego wysokość, a także ustawienie powinny odpowiadać na indywidualne potrzeby. W przypadku łóżka dwuosobowego warto postawić je tak, by mieć do niego dostęp z obu stron. Po pierwsze jest to ważne w trakcie wstawania i kładzenia się, tak aby nie przeszkadzać drugiej osobie w trakcie snu, a po drugie ułatwia ścielenie łóżka. Oczywiście kluczowe jest też wybranie materaca o odpowiednich właściwościach, dostosowanego do wagi, wzrostu i ulubionej pozycji snu - poleca pracownik sklepu sklepu internetowego Materace-dla-Ciebie.pl, w ofercie którego znaleźć można szczegółowe informacje na temat poszczególnych typów materacy i zasad ich odpowiedniego doboru, w zależności od indywidualnych potrzeb.

Pościel i dodatki
 
Sypialnia to też miejsce, gdzie wstając z łóżka zaczynamy dzień, a także miejsce, w którym spędzamy przyjemnie wieczór i odpoczywamy. Dlatego sypialnia powinna być ładnie urządzona. Piękna pościel cieszy zarówno nasz wzrok, jak i zmysł dotyku, zapachy i świece wprowadzają miły nastrój, a narzuty na łóżka, poduszki ozdobne i inne elementy dekoracyjne sprawiają, że sypialnia wygląda doskonale także w ciągu dnia.

W.Press, 26-01-2018, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe