Leczenie przez telefon - jak to się odbywa w praktyce
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Leczenie przez telefon - jak to się odbywa w prakt…

Leczenie przez telefon - jak to się odbywa w praktyce?

POCZEKALNIA. Szepty

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 07-03-2017

Fot. NCI
 
Dla wielu leczenie przez telefon wciąż brzmi dość bajkowo. Telemedycyna - bo o niej tu mowa - na świecie znana już od dawna. Szukając jej korzeni powinniśmy wrócić do początków radia i emisji pierwszych audycji nt zdrowia i sposobów jego zachowania. W miarę rozwoju telewizji pojawiały się kolejne programy promujące tematykę zdrowotną. Internet, skupiając zalety radia i telewizji, dał z kolei nowe pole dla jej rozwoju. Do Polski powoli wkraczają coraz nowsze zdobycze współczesnej telemedycyny. W jaki sposób odbywa się owo "leczenie przez telefon" i kto może być jego największym beneficjentem?

CZYM JEST LECZENIE PRZEZ TELEFON?

Na wspomnienie o leczeniu przez telefon wiele osób reaguje sceptycznie. Ma to związek ze skojarzeniami z „leczącym” przez ekran telewizora Anatolijem Kaszpirowskim, który zdobył popularność we wczesnych latach 90-tych, dzięki seansom hipnotycznym transmitowanym w całej Polsce. Jednakże nie miało to nic wspólnego ani z medycyną, ani z prawdziwą telemedycyną.

W rzeczywistości zdalna pomoc medyczna nie ma nic wspólnego z bajkopisarstwem - jest ona częścią telemedycyny, która stanowi jedną z najnowszych i najprężniej rozwijających się gałęzi medycyny współczesnej. Obejmuje ona ogół usług medycznych, które mogą być świadczone z wykorzystaniem technologii, np. informatyki, internetu, czy właśnie telefonu.

Leczenie przez telefon w Polsce nie jest właściwie spopularyzowane. Dopiero w 2016 roku stało się w pełni legalne. Pomimo powszechnego dostępu do internetu wiele gospodarstw domowych jest „wykluczonych cyfrowo”. To w ich przypadku telefon doskonale nadaje się do realizowania założeń telemedycyny.

JAK WYGLĄDA LECZENIE PRZEZ TELEFON?

W 2016 roku legalne stało się w Polsce udzielanie konsultacji medycznych przez telefon. Na razie możliwe jest przekazywanie prostych porad dotyczących problemów ze zdrowiem, które pacjent może rozwiązać sam (np. zapalenie gardła). W przypadku poważniejszej diagnozy wymagana jest wizyta w przychodni.

Jednym z obszarów, w których sprawdza się telemedycyna jest administrowanie systemami informacji medycznej, czyli m.in. rejestracja pacjentów. Zapisywanie się przez telefon na wizytę w gabinecie lekarskim jest najbardziej podstawowym wykorzystaniem telemedycyny.

Wiele z krajów - m.in. pionierzy telemedycyny, czyli Stany Zjednoczone, Dania czy Anglia - umożliwiają nie tylko telefoniczną konsultację z lekarzem, ale również uzyskanie w ten sposób recepty, która później czeka do odebrania w placówce medycznej lub jest realizowana przez internet. Coraz powszechniejsze stają się również wideokonferencje oraz przekazywanie informacji medycznych (np. pomiary urządzeń typu aparaty ciśnieniowe czy glukometry). Duże uznanie zyskuje właśnie telemonitoring u chorych na cukrzycę.

Pierwszym krokiem do wprowadzenia tego standardu w Polsce jest m. in. usługa udostępniona przez platformę Medivio. Dzięki niej możliwa jest błyskawiczna konsultacja z lekarzem lub pielęgniarką. Wystarczy specjalna aplikacja i dostęp do internetu.

4leczenie_przez_telefon.jpg

ZALETY LECZENIA PRZEZ TELEFON

Wykorzystanie telemedycyny to przede wszystkim wygoda dla pacjenta. Nie musi on czekać w długich kolejkach w poczekalni do specjalisty. Znacznie usprawnia to cały proces, szczególnie w prostych przypadkach, gdzie pacjent nie wymaga np. hospitalizacji.

Telemedycyna generuje również mniej kosztów. Największe oszczędności zaobserwować można dzięki uproszczeniu administracji i ograniczenia personelu potrzebnego do zarządzania systemem, w porównaniu do tradycyjnego utrzymania placówki medycznej. Nie bez znaczenia jest także czas, w którym chory może uzyskać pomoc. Za główną zaletę telemedycyny wskazuje się właśnie szybki czas reakcji.

DLA KOGO LECZENIE PRZEZ TELEFON?

Do doskonałe rozwiązanie także dla osób, które nie potrzebują badań, a jedynie recepty np. na kolejną partię leków. Z wielu innych przykładów można przywołać osoby cierpiące na agorafobię – lęk przed nieprzewidzianymi sytuacjami i dużymi skupiskami ludzi, mogą w ten sposób otrzymać potrzebną pomoc, bez konieczności wychodzenia z domu.

Telemedycyna to niewątpliwie dobre rozwiązanie dla osób starszych, mających problemy z przemieszczaniem się. Szybkość reakcji jest bezcenną zaletą, gdy oczekujemy pomocy w nagłych przypadkach. Telemedycyna likwiduje wiele barier, które wcześniej czyniły medycynę mniej skuteczną.

W.Press, 07-03-2017, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe