Leczenie bólu kręgosłupa i pleców
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Leczenie bólu kręgosłupa i pleców

Leczenie bólu kręgosłupa i pleców

POCZEKALNIA. Szepty

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 06-07-2017

Fot. NCI
 
Ból pleców, obok dolegliwości ze strony układu krążenia, to problem, na który skarżymy się najczęściej. Niestety jest to dolegliwość cywilizacyjna, związana z niewielką ilością ruchu i siedzącym trybem życia. Można jej jednak zaradzić.

Na dolegliwości ze strony kręgosłupa i stawów, według danych GUS-u, skarży się 28,4% kobiet i 21,2% mężczyzn. Najczęściej dokuczają nam bóle odcinka szyjnego kręgosłupa, ale niewiele mniej osób narzeka na bóle w odcinkach piersiowym i lędźwiowym. Ból pleców w różnym natężeniu i częstotliwości występowania dotyczyć może większości naszej populacji – i nie jesteśmy tu wyjątkiem, bowiem plaga chorych kręgosłupów u ludzi młodych jest wyraźnie widoczna chociażby w USA, gdzie przyczyną chorób jest zarówno siedzący tryb życia, jak i powszechna nadwaga. Jak mamy dbać o kręgosłup, kiedy większość naszego życia spędzamy w pozycji siedzącej? Ponieważ jest ona dla kręgosłupa nienaturalna, należy regularnie ruszać się i wykonywać odpowiednie ćwiczenia. Niemałe znaczenie ma także prosta, prawidłowa postawa. Czasem jednak będzie potrzebna również rehabilitacja.

Ćwiczenia wzmocnią i usprawnią mięśnie

Za właściwe funkcjonowanie kręgosłupa odpowiadają mięśnie. Zbyt słabe czy kontuzjowane przełożą się na dolegliwości układu kostnego, włącznie z dyskopatią, niedowładami i chronicznym bólem. Aby do tego nie dopuścić, wykonujmy codziennie proste ćwiczenia, które rozluźnią i rozciągną mięśnie grzbietu. Warto zacząć już od rana – od porządnego przeciągnięcia się. Nawet ta prosta czynność, wykonana jeszcze w czasie leżenia w łóżku, pomoże nam przygotować kręgosłup do kolejnego pracowitego dnia. Warto zamontować także drążek rozporowy we framudze drzwi. Zwisy i ćwiczenia na drążku lub drabinkach są zbawienne dla mięśni grzbietu – rozciągają je, wzmacniają, pomagają nam w zachowaniu prostej postawy.

16.jpg

Ćwiczenia na kręgosłup możemy wykonywać także podczas leżenia na plecach. Podstawową opcją jest odmiana „brzuszków” polegająca na wykonywaniu skłonów do ugiętych w kolanach i uniesionych nóg. Staramy się dotknąć czołem do kolan. Kolejnym ćwiczeniem są skrętoskłony, w trakcie których zaplatamy dłonie z tyłu głowy i na przemian próbujemy dotknąć prawym łokciem lewego kolana i lewym prawego (nogi są uniesione i zgięte w kolanach). Następnie przyciągamy kolana do klatki piersiowej i wykonujemy skręty złączonych kolan na przemian w jedną i drugą stronę ciała. Warto też robić rowerek oraz nożyce – poziome i pionowe. Leżąc na brzuchu, możemy z kolei starać się unosić przednią część tułowia i ramiona, i wytrzymywać tak 10 sekund, jak też wykonywać ruchy naśladujące pływanie „żabką”. Leżąc na boku, możemy natomiast unosić nogę, a następnie przyciągać ją do klatki piersiowej. Ćwiczenia na kręgosłup wykonujemy również w klęku prostym podpartym – bardzo dobry jest tu tzw. koci grzbiet i „pompki damskie”, czyli wykonywane w klęku, z szeroko rozstawionymi ramionami.

Odpowiednia pozycja podczas pracy siedzącej

Ruch i ćwiczenia pomogą nam rozruszać się i wzmocnić mięśnie. Jednak nie zapominajmy o tym, że długie godziny spędzone przy biurku i tak mogą się odbić na kondycji kręgosłupa, jeśli przyjmiemy nieodpowiednią postawę podczas pracy. Unikajmy pochylania pleców i szyi, trzymania głowy przekręconej na bok, garbienia się („okrągłych pleców”) i przeciążania odcinka lędźwiowego. Pracę wykonujmy, siedząc na wyprofilowanym fotelu do biurka, którego oparcie zostało zaprojektowane tak, by odpowiadało swym kształtem naturalnemu kształtowi kręgosłupa, m.in. lekkiej lordozie na odcinku lędźwiowym. Krzesło musi mieć podłokietniki, dobrze też, aby jego oparcie odchylało się nieco do tyłu. Kąt między udem a biodrem powinien być prosty lub minimalnie rozwarty, podobnie jak kąt tworzony przez kolana. Stopy powinny stać na podłodze. Dobrze, aby zarówno krzesło, jak i biurko miały regulowaną wysokość (modele biurek z elektryczną regulacją wysokości znajdziemy m.in. w ofercie AJ Produkty). Wówczas będziemy w stanie dostosować do swojego wzrostu wysokość zarówno siedziska, jak i blatu. Pamiętajmy, że monitor komputerowy musi znajdować się na wprost twarzy, nigdy z boku. Aby uniknąć intuicyjnego pochylania się nad komputerem, przysuńmy się jak najbliżej biurka i wyregulujmy wysokość monitora tak, aby jego górna krawędź znajdowała się nieco ponad linią wzroku.

Zabiegi rehabilitacyjne

Jeśli wykonywane samodzielnie ćwiczenia nie przynoszą nam ulgi, a dolegliwości ze strony kręgosłupa stają się coraz silniejsze, powinniśmy zainteresować się gimnastyką korekcyjną czy rehabilitacją. Na zabiegi rehabilitacyjne powinien nas skierować lekarz ortopeda po zbadaniu kręgosłupa. Wcześniej lekarz pierwszego kontaktu wystawia skierowanie na prześwietlenie bolącego odcinka kręgosłupa, tak aby na pierwszą wizytę u ortopedy udać się już ze zdjęciem rentgenowskim. Czasem potrzebne jest też dokładniejsze badanie, np. wykonanie rezonansu magnetycznego. Lekarz może zlecić rozmaite zabiegi. Są to zazwyczaj odpowiednio dobrane ćwiczenia rehabilitacyjne z instruktorem czy masaże lecznicze. Zabiegi naświetlania laserem mają zastosowanie w przypadku stanów zapalnych. Działanie przeciwzapalne, a także przeciwbólowe ma również pole magnetyczne, generowane przez specjalne urządzenia (podczas zabiegu zbliża się do skóry elektrodę). Często stosowane przy schorzeniach ortopedycznych są prądy. Galwanizacja działa przeciwbólowo i stymuluje mięśnie, Interdyn pomaga przy zwyrodnieniach i schorzeniach reumatycznych. Elektrostymulacja potrafi pobudzić nawet uszkodzone mięśnie czy nerwy.

W.Press, 06-07-2017, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
kardiolog Bydgoszcz
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe