Korekcja wzroku? Tylko laserowo!
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Korekcja wzroku? Tylko laserowo!

Korekcja wzroku? Tylko laserowo!

POCZEKALNIA. Szepty

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 27-02-2018

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Wzrok jest bardzo ważnym i podstawowym zmysłem człowieka. Jego nieprawidłowe funkcjonowanie utrudnia codzienne życie. Mimo że do okularów czy szkieł kontaktowych można przywyknąć, to laserowa korekcja oczu jest rozwiązaniem dla osób bardziej wymagających. Tym bardziej, że pozwala natychmiastowo pożegnać się z okularami. Jak wygląda taki zabieg?

Laserowa korekcja wad oczu to metoda pozwalająca na uzyskiwaniu lepszej jakości wzroku bez soczewek kontaktowych i/lub okularów. Sterowana komputerowo wiązka laserowa wpływa na zmianę kształtu wierzchnich warstw rogówki wskutek pozbycia się jej cieńszej warstwy. Za pomocą tej metody można leczyć krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm.

Skorygowanie wady jest uzależnione od grubości i krzywizny rogówki. Metody powierzchowne umożliwiają wykonanie zabiegu bez nacinania oka, gdyż dotyczą tylko wierzchniej tkanki. Z kolei techniki wewnątrzstromalne zakładają, że płatek jest tworzony z zewnętrznych fragmentów rogówki.

korekcja.jpg

Metody laserowej korekcji wad wzroku

Laserowa korekcja oczu może być wykonywana za pomocą różnych metod, które ukierunkowane są na konkretną wadę i uzależnione od stosowanego sprzętu.

Technika PRK jest stosowana w przypadku krótkowzroczności od -1,0D do -6,0D oraz astygmatyzmu do 2,5D. Zabieg trwa zaledwie kilka minut oraz jest bezbolesny. Wśród możliwych powikłań może wystąpić przymglenie rogówki ustępujące po kilku miesiącach.

"Metodą LASEK koryguje się krótkowzroczność do -8,0D. W tym przypadku nie usuwa się nabłonka rogówki, a jedynie go odsuwa, aby po zabiegu ponownie go nasunąć. Dzięki temu ból jest znacznie mniejszy, a także okres rekonwalescencji ulega skróceniu. Jedynym minusem jest to, że sam zabieg trwa dłużej niż PRK" – podkreślają specjaliści z serwisu tourmedica.pl.

Metoda LASiK wykorzystuje złożone czynności do przeprowadzenia interwencji medycznej. Jej zasadniczą zaletą jest krótki okres rekonwalescencji. Jednak ta technika wiążę się też z wieloma możliwymi powikłaniami, takimi jak: przedziurawienie płata podczas odcinania, wrastanie nabłonka, oderwanie płatka, infekcje rogówki czy ścieńczenie rogówki.

Jakie są przeciwwskazania?

Niektóre osoby nie mogą zostać poddane zabiegowi laserowej korekcji oczu ze względu na różne schorzenia bądź dolegliwości. Wśród nich są: cukrzyca, kolagenozy, sklerodermia, toczeń, zespół Sjogrena, guzkowe zapalenie tętnic, choroby autoimmunologiczne, atopie, silne alergie, trądzik różowaty, aktywne choroby infekcyjne, rozrusznik serca, bliznowce czy schorzenia związane ze spadkiem odporności organizmu.

Innymi barierami do przeprowadzenia laserowej korekcji są choroby oczu. Można wyróżnić: oczopląs, jaskrę, choroby naczyniowe oka, zaćmę, zespół suchego oka, wirusowe zapalenie rogówki, stożek rogówki, odwarstwienie siatkówki czy półpasiec oczny. Dzięki wykluczeniu schorzeń można śmiało podjąć decyzje o podjęciu zabiegu, zwłaszcza, gdy wada wzroku jest uporczywa bądź niekomfortowa dla pacjenta. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo zabiegu, nie powinniśmy się obawiać. Komputery sterujące laserem są obecnie tak zaawansowane, że potrafią śledzić ruchy gałki ocznej. Dzięki temu mamy pewność, że laser nie "wyjedzie" poza ustalony obszar.


W.Press, 27-02-2018, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe