Konchoplastyka - drobny zabieg nosa, który istotnie poprawia funkcjonowanie
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Konchoplastyka - drobny zabieg nosa, który istotni…

Konchoplastyka - drobny zabieg nosa, który istotnie poprawia funkcjonowanie

POCZEKALNIA. Szepty

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 29-03-2022


 
Konchoplastyka to zabieg stosunkowo prosty w wykonaniu, jednak niosący niewymiernie wiele korzyści dla zdrowia. Jakie są wskazania do jego wykonania, jak wygląda procedura i... czy to boli? Takie informacje zawiera poniższy artykuł, który – miejmy nadzieję – przekona sceptyków do zasadności zabiegu.

Czym jest konchoplastyka?

Konchoplastyka (mukotomia), zwana też plastyką małżowin nosowych dolnych ma na celu (zazwyczaj) obustronne zmniejszenie wspomnianego obszaru nosa. Owa małżowina to struktura złożona z błony śluzowej i tkanki kostnej. Jej nadrzędną funkcją jest oczyszczenie i ogranie powietrza trafiającego przez nos do układu oddechowego. Jest to więc swoisty grzejnik i filtr w jednym i gdyby nie o do płuc przedostawałyby się kurz oraz inne niepożądane obiekty.

W kontekście mukotomii mówimy o przeroście lub obrzęku tychże struktur, które nieprawidłowo funkcjonujące utrudniają między innymi przepływ powietrza. Powodem tego jest następstwo zmiany w budowie — dochodzi wówczas do niedrożności nosa i zatok przynosowych. Po procedurze przygotowawczej dochodzi do zabiegu, który skutecznie poprawia funkcje nosa. Zabieg jest bezpieczny i w przeważającej liczbie przypadków efekt jest stały (a więc nie ma konieczności powtarzania zabiegu).

Jakie są wskazania do przeprowadzenia konchoplastyki?

Wbrew powszechnej opinii środowisk niemedycznych konchoplastyka NIE JEST zabiegiem ściśle kosmetycznym. Za jego przeprowadzeniem stoją konkretne wskazania zdrowotne, które utrudniają codzienne funkcjonowanie i/lub stwarzają ryzyko komplikacji. Należy pamiętać, że nie każdy przypadek powiększenia małżowin nosowych wiąże się z operacją. Pierwszym etapem zwalczania dolegliwości i przyczyny problemu jest terapia farmakologiczna. Zalecana się, by zabiegu mukotomii podejmować się dopiero wówczas, gdy mimo prawidłowego przyjmowania leków problem niedrożności nosa nadal występuje.

Pacjenci, którzy poddają się zabiegowi konchoplastyki dostrzegają poprawę w następujących obszarach:
 • zniwelowanie problemów z węchem;
 • znacznie bardziej swobodne oddychanie przez nos;
 • ustępowanie problemów z chrapaniem i bezdechami sennymi;
 • obniżenie częstość infekcji górnych dróg oddechowych;
 • zmniejszenie ilość wydzieliny w nosie u pacjentów z alergią;
 • znaczące zmniejszenie i predyspozycję do infekcji dróg oddechowych;
 • pomoc przy uzależnieniu od kropel do nosa;

Jak przygotować się do zabiegu i jakie są przeciwwskazania?

Zanim przeprowadzony zostanie zabieg konchoplastki niezbędna jest konsultacja z otolaryngologiem. Bez wątpienia zleci on wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych, a w pojedynczych przypadkach niezbędne może się okazać wykonanie także badań obrazowych (tomografia komputerowa zatok nosa). Jest to istotne nie tylko ze względu na to, iż lekarz ma możliwość zapoznać się ze strukturą nosa i jego obszarów oraz upewnić o prawidłowych wynikach badań. Celem jest także zminimalizowanie ryzyka powikłań pooperacyjnych, które – jak po każdej interwencji chirurgicznej – mogą wystąpić.

ucho1.jpg

Konchoplastyka jest procedurą niezbyt inwazyjną i stosunkowo nieskomplikowaną. Trzeba jednak mieć świadomość, że doskonała kondycja zdrowotna pacjent w dniu zabiegu jest kluczowa. Pacjent musi być ogólnie zdrowy i wykazywać dobre samopoczucie, a towarzyszące objawy i sytuacje, takie jak:
 • infekcja dróg oddechowych,
 • podwyższona temperatura ciała;
 • ciąża;
 • przyjmowanie leków leków przeciwkrzepliwych);
 • wysypka opryszczki na skórze twarzy;
… są wskazaniem do odwołania lub przełożenia zabiegu!

Jak wygląda konchoplastyka i jak należy dbać o nos po zabiegu?

Mukotomii towarzyszy znieczulenie miejscowe. Zabieg trwa około 3o minut i odbywa się przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii – lasera mrożącego i fal radiowych. Aktualne dokonania medycyny pozwalają wykonać zabieg konchoplastyki w sposób nieinwazyjny, jednak nie zawsze tak było. Przed laty nadmiar małżowiny nosowej usuwano przy pomocy nożyczek chirurgicnych, czego powikłaniem był najczęściej zespół pustego nosa. Aktualnie wykorzystywana aparatura pozwala zachować małżowiny nosowe, ingerując tym samym jedynie w ich wielkość. Po zabiegu pacjent poza ogólnym dyskomfortem czuje się dobrze i po kilku minutach może samodzielnie opuścić gabinet lekarski. Także hospitalizacja nie należy do standardowych działań pozabiegowych.

Ze względu na metodę wykonania zabiegu nie ma konieczności założenia opatrunku/tamponady do nosa. Metoda wpływa także na proces gojenia, skracając go do kilku-, kilkunastu dni. Efekt przytkania nosa jest typowym objawem pozabiegowym i mija w trakcie gojenia. Podobnie nie powinna budzić niepokoju surowiczo-krwista wydzielina wyciekająca z nosa przez pierwsze dwa, trzy dni. W kwestii samej pielęgnacji: zaleca się zakładanie maści i płukanie nosa przez około 2 tygodnia po zabiegu. Pomyślność efektów konchoplastki ocenić można zazwyczaj po upływie czterech tygodni od zabiegu.

W.Press, 29-03-2022, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe