Jak zakładać soczewki - o czym pamiętać?
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Jak zakładać soczewki - o czym pamiętać?

Jak zakładać soczewki - o czym pamiętać?

POCZEKALNIA. Szepty

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 26-10-2017

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Dla zachowania zdrowych oczu bardzo ważna jest higiena, dlatego przed każdym zdejmowaniem i zakładaniem soczewek należy dokładnie umyć i osuszyć ręce. Aplikacja szkieł kontaktowych jest całkowicie bezbolesna, a przy odrobinie wprawy, zajmuje krótką chwilę.

Pierwsze soczewki kontaktowe

Pierwsze soczewki kontaktowe, np. marki Ultraflex, powinien zawsze dobierać okulista, po przeprowadzeniu badań ustalających natężenie wady wzroku. W trakcie wizyty specjalista wytłumaczy także, jak odpowiednio pielęgnować, zakładać i zdejmować soczewki. Zaniedbanie pielęgnacji i nie przestrzeganie zasad higieny może doprowadzić do uszkodzenia szkieł kontaktowych, a także podrażnień oczu.

Zakładanie soczewek, krok po kroku

Przed założeniem soczewek należy dokładnie umyć dłonie, najlepiej delikatnym mydłem antybakteryjnym i osuszyć je niestrzępiącym się ręcznikiem. Po wyjęciu szkła kontaktowego z opakowania należy zwrócić uwagę na jego wygląd. Jeżeli kształtem przypomina miseczkę, oznacza to, że jest na dobrej stronie. Soczewkę wystarczy umieścić na opuszku palca wskazującego i odchylić powiekę, aby powstrzymać odruch mrugania. Zakładanie szkła kontaktowego ułatwi zwrócenie wzroku ku górze. Po umieszczeniu soczewki na oku wystarczy kilka razy pomrugać i zamknąć na chwile oczy, aby dopasowała się do gałki ocznej.

socz1.jpg

Zdejmowanie soczewek kontaktowych

Zdejmowanie soczewek ułatwi zaaplikowanie do oka kilku kropel nawilżających. Przed kontaktem ze szkłami kontaktowymi należy dokładnie umyć i osuszyć dłonie. Zachowanie odpowiedniej higieny zmniejsza ryzyko dostania się zanieczyszczeń na soczewkę, co może spowodować nieprzyjemne podrażnienia oczu, a nawet infekcje. Zdejmując soczewki, można skierować wzrok ku górze i delikatnie chwycić ją dwoma palcami. Nie należy obawiać się, że soczewka dostanie się za oko, ponieważ uniemożliwia to spojówka.

Pojemnik na soczewki kontaktowe


Po zdjęciu soczewek z oka i umieszczeniu ich w specjalnym pojemniku, należy zwrócić uwagę na to, czy są całkowicie zanurzone w płynie. W trakcie zdejmowania szkła kontaktowego może zdarzyć się, że jego krawędzie zlepią się. W takim wypadku wystarczy zaaplikować na nie kilka kropel płynu do soczewek i delikatnie potrzeć palcami. Higiena pojemnika na szkła kontaktowe jest równie ważna, co samych soczewek. Codziennie należy go płukać w płynie wielofunkcyjnym i pozostawiać do samoistnego wyschnięcia. Pojemnik na soczewki trzeba również regularnie wymieniać na nowy, przynajmniej raz w miesiącu.

W.Press, 26-10-2017, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
kardiolog Bydgoszcz
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe