Jak się ubierać, aby nie przeziębić się latem?
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Jak się ubierać, aby nie przeziębić się latem?…

Jak się ubierać, aby nie przeziębić się latem?

POCZEKALNIA. Szepty

SnS

zdrowemiasto.pl | dodane 28-06-2022

Zdjęcie ilustracyjne
 
Upalne lato raczej nikogo nie dziwi. W ostatnich latach wakacyjna pogoda jednak płata spore figle. Po fali męczących upałów następuje gwałtowne załamanie pogody i doświadczamy dotkliwych chłodów. W nadmorskich kurortach i na pobliskich plażach pojawiają się turyści odziani w ciepłe swetry i kurtki. Jesienna aura w lipcu? Zmienność letniej pogody sprawia, że na co dzień też musimy przewidywać skoki i spadki temperatur i dostosowywać swój ubiór do panujących warunków. Jakże często wychodzimy z domu, gdy świeci słońce, temperatura wskazuje ponad 30 stopni, a wracamy w strugach deszczu, niekiedy gradu, z porywami zimnego wiatru. Właśnie wtedy o przeziębienie czy przewianie najłatwiej. Jak się przed tym ustrzec?

Będzie padać, albo i… nie będzie


Jak wiemy, długofalowa prognoza pogody zwykle obarczona jest błędem. Niektórzy twierdzą, że są bliżej prawdy, bowiem sprawdzają prognozę w kilku źródłach i po kilka razy. Odnośnie prognoz długofalowych nikt nam nie da gwarancji, że się sprawdzą. Najdokładniejszą prognozą zwykle okazuje się ta godzinowa na dany dzień. Tę powinniśmy kontrolować często. Dzięki tym wskazaniom jesteśmy w stanie lepiej ocenić, jak powinniśmy się ubrać. Tu zwykle pomyłki nie ma. Mogą być nieznaczne przesunięcia prognozowanych warunków atmosferycznych, ale pogoda już nas nie zaskoczy.

Powinniśmy pamiętać, że jeśli o poranku wita nas upalny dzień, natomiast po południu prognozowane są burze z intensywnymi opadami deszczu, nie powinniśmy ubierać się zbyt ciepło, bowiem przegrzanie organizmu ma tak samo negatywne skutki, co przeziębienie. Na pewno warto zabrać parasol, być może nieco cieplejszą koszulkę lub lekką i przewiewną kurtkę przeciwdeszczową. Zabezpieczenie przed przemoknięciem i przewianiem powinno mieścić się w torbie.

modne obuwie damskie

Skutki przegrzania i przeziębienia organizmu


Przegrzanie organizmu jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem dla człowieka, bowiem prowadzi do udaru cieplnego. Przyczyną może być nadmierne przebywanie na słońcu, ale i nieodpowiedni strój w upalny dzień. Na przegrzanie organizmu szczególnie narażone są osoby starsze i dzieci. W ciepły dzień powinniśmy ubierać przewiewne sukienki, cienkie koszulki czy spodenki z cienkich i naturalnych materiałów, które przepuszczają powietrze oraz unikać długiej ekspozycji organizmu na słońcu. Koniecznie zadbać o nakrycie głowy!

Jednak przeziębić organizm jest o wiele łatwiej. Unikać należy szczególnie wiatrów, ponieważ mogą doprowadzić do przewiania organizmu, co skutkuje bólem gardła i katarem, osłabieniem, wysoką temperaturą lub bólami mięśni i stawów. Tak samo należy unikać deszczu, ponieważ przemoknięcie nawet latem może skutkować poważnym przeziębieniem.

Co ubrać w chłodniejszy dzień?


W chłodniejsze dni dobrze sprawdzą się spodnie jeans na przykład z modnymi dziurami bądź o skróconym fasonie, dzięki temu nie będziemy czuli gorąca, a jednocześnie będziemy ochronieni przed nagłą zmianą pogody. Warto założyć koszulkę z krótkim rękawem a na to bluzę, marynarkę lub letnią kurtkę. Dobrze sprawdzą się także płaszcze przeciwdeszczowe czy przeciwwiatrowe. Takie płaszcze są lekkie i nie zajmują dużo miejsca w torbie czy plecaku, dzięki czemu możemy z łatwością zabrać je ze sobą praktycznie wszędzie.

spodnie jeansowe

Czy buty mają znaczenie?


Obuwie zawsze ma ogromne znaczenie. Rzecz nie tylko w elegancji, ale chodzi także o jego dopasowanie do pogody panującej za oknem. Nawet latem może pojawić się uczucie zimna w stopach np. podczas nocnych czy porannych wędrówek bądź powrotów. Obuwie noszone na co dzień latem w upalne dni powinno gwarantować stopom odpowiednią przewiewność i higienę.

W upalne dni dobrze sprawdzą się sandały, klapki lub lekkie buty z cienkiego materiału https://answear.com/k/ona/obuwie/espadryle. Przewiewne buty doskonale ochładzają stopy i cały organizm, co w trakcie upałów jest bardzo istotne. W chłodne dni sprawdzają się buty bardziej zabudowane. Można skusić się na letnie botki, ale aktywni na pewno założą ulubione obuwie sportowe. Ważny jest także dobór odpowiednich skarpet. Powinny być one wykonane z naturalnych materiałów, cienkie i nie opinać stopy i łydki.

SnS, 28-06-2022, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe