Asperger - objawy, które powinny skłonić do wykonania diagnozy psychologicznej
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Asperger - objawy, które powinny skłonić do wykona…

Asperger - objawy, które powinny skłonić do wykonania diagnozy psychologicznej

POCZEKALNIA. Szepty

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 05-05-2022

fot. materiały prasowe
 
Zaburzenia ze spektrum autyzmu, takie jak zespół Aspergera, występują u nawet kilku procent dzieci. Okazuje się, że częściej diagnozowane są u chłopców, aniżeli u dziewczynek. Jak rozpoznać Aspergera? Na co rodzice powinni zwracać szczególną uwagę? Poniżej przedstawiono typowe objawy świadczące o tego rodzaju zaburzeniach, które utrudniają komfortowe funkcjonowanie w społeczeństwie.

Zespół Aspergera - ogólna charakterystyka Chociaż zespół Aspergera to zaburzenia ze spektrum autyzmu, to jednak nie wywołuje on poważnej niepełnosprawności umysłowej. Asperger i autyzm mogą mieć wspólne cechy, natomiast zespół Aspergera wykazuje znacznie łagodniejsze objawy.Ponieważ symptomy Aspergera nierzadko są niezauważalne, wiele dzieci nie zostaje odpowiednio zdiagnozowanych. Coraz częściej zespół Aspergera rozpoznaje się wśród osób dorosłych, które na szczęście mogą podejmować terapię z zadowalającymi skutkami.

Jak objawia się Asperger?

Zespół Aspergera to tak naprawdę zespół objawów, które mogą, ale nie muszą występować ze sobą jednocześnie, dlatego tym trudniej rozpoznać spektrum autyzmu wśród najmłodszych. Do typowych objawów zalicza się problemy z komunikowaniem się ze środowiskiem, brak dobrego kontaktu z rówieśnikami, wyobcowanie. Dzieci, które mogą mieć zespół Aspergera, mają ogromne problemy z funkcjonowaniem w społeczeństwie, mają trudności z okazywaniem empatii, nie są w stanie się dostosować, nie akceptują zmian i bardzo często reagują na nie agresją.

Ponadto dzieci z zespołem Aspergera mogą przejawiać trudności z komunikacją werbalną i niewerbalną oraz trudności z zakresu sprawności ruchowej, przede wszystkim tzw. małej motoryki.

Dla dzieci, u których zdiagnozowano zespół Aspergera, niezwykle istotne są ustalone schematy, rytuały, natomiast jakiekolwiek odstępstwa od rutyny, do której się przyzwyczajają, są dla nich nieakceptowane. Ponadto, mali pacjenci z zespołem Aspergera bardzo często wykazują nadwrażliwość dotykową oraz nadwrażliwość na rozmaite bodźce. Zazwyczaj nie lubią hałasu, mają też wybiórczość pokarmową.

terapia.jpg

Ważną informacją jest to, że dziecko z zespołem Aspergera ma często bardzo sprecyzowane zainteresowania oraz pasje i w ich zakresie jest wyjątkowo zdolne.

Czy zespół Aspergera się leczy?

Asperger nie jest chorobą, ale zaburzeniem ze spektrum autyzmu. Nie jest wyleczalny, natomiast osoby, u których go zdiagnozowano, powinny być poddane terapii. Dzięki niej są w stanie sprawnie funkcjonować w społeczeństwie, a objawy Zespołu Aspergera skutkują mniej poważnymi konsekwencjami.

W terapii ZA sprawdzają się zajęcia z integracji sensorycznej, trening umiejętności społecznych oraz terapia behawioralna. Należy przy tym pamiętać, że każda terapia powinna być dobrana indywidualnie, biorąc pod uwagę szczególne potrzeby dziecka. Pierwszym krokiem powinna być zawsze konsultacja z doświadczonym psychologiem dziecięcym.

W.Press, 05-05-2022, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe