Jak radzić sobie z uszkodzeniami błony śluzowej jamy ustnej?
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Jak radzić sobie z uszkodzeniami błony śluzowej ja…

Jak radzić sobie z uszkodzeniami błony śluzowej jamy ustnej?

POCZEKALNIA. Szepty

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 25-02-2020


 
Jama ustna to bardzo wrażliwy obszar, który jest niezwykle podatny na różnego rodzaju uszkodzenia. Nawet drobne urazy mogą utrudniać jedzenie, picie, a nawet mówienie. Jeżeli chcemy je wyeliminować, należy przyjrzeć się codziennemu funkcjonowaniu np. rodzajowi spożywanych posiłków czy sposobie mycia zębów. Poza tym od naszej reakcji zależy dalszy przebieg gojenia się rany i to, czy będzie nawracać w przyszłości.

Urazy z powodu protez zębowych

Ten rodzaj uszkodzeń jamy ustnej jest bardzo popularny u starszych osób. Dlatego kierując się do lekarza protetyka, zwróćmy szczególną uwagę na sposób wykonywania protezy i jej dopasowania, ponieważ musi być bardzo wygodna w użytkowaniu. Jeżeli tak nie jest, a proteza jest źle dopasowana, dochodzi do otarć i ran błony śluzowej, zwłaszcza na obrzeżach protezy. Oprócz towarzyszącej dużej bolesności może pojawić się krwawienie, zaczerwienienie, a nawet obrzęk dziąsła. W przypadku tego rodzaju uszkodzeń należy zgłosić się do protetyka, który powinien lepiej dopasować protezę. Poza tym należy pamiętać, że protezy z biegiem czasu zużywają się i po ok. 2-3 latach wymagają wymiany na nową.

Uszkodzenia wywołane aparatem ortodontycznym

Aparat ortodontyczny stały mocowany jest za pomocą specjalnego kleju do powierzchni zębów, a następnie łączony za pomocą drutu, który wywiera nacisk na zęby. Z tego powodu proces prostowania zębów u osób wrażliwych początkowo może być bardzo bolesny. Ponadto często zdarzają się otarcia i uszkodzenia błony śluzowej wywołane przez metalowe elementy aparatu, które podczas mówienia, picia czy jedzenia mogą zahaczać o wewnętrzną powierzchnię jamy ustnej. W celu łagodzenia bólu i wspomagania gojenia uszkodzeń śluzówki jamy ustnej można sięgnąć po dostępny w aptekach żel, spray lub płyn do płukania jamy ustnej np. Anaftin. Szybko tworzy bioadhezyjna warstwę chroniącą uszkodzone miejsce i wspomaga naturalny proces gojenia uszkodzonych tkanek. Poza tym można płukać jamę ustną naparami z szałwii i rumianku, unikając preparatów na bazie alkoholu, które mają działanie drażniące.

adobestock_285596827.jpg

Urazy wywołane szczotkowaniem

Szczotkowanie zębów to wbrew pozorom nie taka prosta sprawa. Stomatolodzy proponują specjalne metody, dzięki którym możemy utrzymać optymalną czystość jamy ustnej. Warto zapoznać się jedną z nich np. metodą roll, dzięki której nie tylko pozbędziemy się zalegającej płytki bakteryjnej, ale też unikniemy zranień podczas szczotkowania. Urazy wynikające z nieostrożnego szczotkowania przydarzają się zwykle dzieciom, które nie zostały odpowiednio poinstruowane przez rodziców. Dlatego pierwsze samodzielne mycie zębów powinno odbywać przy pomocy i instruktażu rodzica. Dzięki temu zapobiegniemy podkrwawiającym urazom, na podstawie których mogą rozwinąć się afty. Natomiast jeżeli zdarzy się, że powstanie uraz lub owrzodzenie, można również sięgnąć po łagodzące żele.

Urazy powstające przez złą dietę

Dieta ma ogromny wpływ na cały nasz organizm, a powstające niedobory witaminowe mogą manifestować się m.in. na powierzchni jamy ustnej. W kontekście zdrowia jamy ustnej powinno się podejść do diety kompleksowo, wyeliminować jedzenie przetworzone, wzbogacić posiłki o świeże warzywa i owoce oraz odpowiednio nawadniać organizm. Brak w diecie witamin takich jak: C, D, witamin z grupy B, a także makroelementów – wapnia, kwasu foliowego – może skutkować chorobami zębów, przyzębia, dziąseł, języka czy podniebienia. Ponadto ostre i bardzo gorące potrawy mogą podrażniać błonę śluzową jamy ustnej, przez co staje się ona bardziej podatna na uszkodzenia. Natomiast jeżeli mamy do czynienia z aftami, które nawracają, można poszukać u siebie objawów nietolerancji pokarmowej.

W.Press, 25-02-2020, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
kardiolog Bydgoszcz
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe