Infekcja górnych dróg oddechowych - objawy
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Infekcja górnych dróg oddechowych - objawy

Infekcja górnych dróg oddechowych - objawy

POCZEKALNIA. Szepty

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 27-11-2017


 
Infekcja wirusowa i bakteryjna różnią się objawami takimi jak gorączka i kaszel. Wspólne dla obu tych przyczyn są ból głowy oraz mięśni. Zakażenie wirusowe można wyleczyć domowymi sposobami, natomiast infekcję bakteryjną – przy pomocy antybiotyków.

Objawy infekcji wirusowej
 
Przeziębienie, zapalenie krtani, zatok to przykłady infekcji wirusowych. Do tej grupy należą także wirusowa infekcja nosa oraz gardła. Warto pamiętać, aby w przypadku uciążliwych bądź nawracających infekcji górnych dróg oddechowych szczególnie zadbać o odporność (np. poprzez stosowanie odpowiednich preparatów, jak np. groprinosin). Zakażenia wirusowe charakteryzuje mniejsze nasilenie objawów niż w przypadku tych wywołanych przez bakterie. Przez pierwsze 3-5 dni wirus wywołuje w ciele osoby zakażonej ból głowy i mięśni. Pojawia się też gorączka, najczęściej nieprzekraczająca 38,5 stopnia Celsjusza. Dochodzi do obrzęku błony śluzowej jamy nosowej. Z reguły towarzyszy mu wodnisty katar, a także suchy kaszel. Mogą wystąpić kłopoty z połykaniem pokarmów i ból ucha. U dzieci infekcjom wirusowym często towarzyszą wymioty i biegunka. Zdarza się, że są one jedynymi objawami zakażenia wirusem u najmłodszych. Jeśli infekcja górnych dróg oddechowych nie jest leczona bądź nie przechodzi samoistnie, wydzielina z nosa zmienia się w gęsty katar. Występuje wraz z wrażeniem zatkanej jamy nosowej i zatok. Kaszel staje się mokry, co ułatwia odkrztuszanie. Na tym etapie najlepiej wybrać się do lekarza, który zmieni stosowane dotychczas leki. Jeśli stan zdrowia pacjenta nie ulegnie poprawie, może dojść do zakażenia bakteryjnego. Wtedy niezbędne będzie włączenie antybiotykoterapii. Pozwoli to zmniejszyć nasilenie objawów i częstotliwość zakażeń.

Objawy infekcji bakteryjnej
 
Do typowych infekcji bakteryjnych (czyli tych, których pierwotną przyczyną jest zakażenie bakteryjne) należy m.in. angina – ostre zapalenie gardła i migdałków. Objawy są ostrzejsze i mogą powodować powikłania. Ból gardła jest silny i powiązany z uczuciem drapania w gardle. Pojawiają się też chrypka oraz trudności z przełykaniem śliny. W odróżnieniu od infekcji wywołanej przez wirusy, nie występuje kaszel. Wspólnym objawem jest natomiast możliwy ból ucha. Z jamy ustnej może dobiegać nieprzyjemny zapach. Gorączka jest wyższa niż w przypadku infekcji wirusowej – zwykle przekracza 38,5 stopnia. Węzły chłonne są powiększone i pojawia się chrapanie wywołane obrzękiem migdałków. Choremu towarzyszy też ogólne uczucie osłabienia, ból głowy i mięśni, a nawet dreszcze.

W.Press, 27-11-2017, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe