Endoproteza stawu kolanowego
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Endoproteza stawu kolanowego

Endoproteza stawu kolanowego

POCZEKALNIA. Szepty

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 18-01-2018

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Wiele osób cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawu kolanowego otrzymuje wskazanie do poddania się operacji. W jej trakcie cały staw kolanowy albo tylko jego poszczególne elementy zostają wymienione na sztuczne.

Zdarza się, np. w przypadku osób starszych, że stawy ulegają zniszczeniu bez określonego powodu. Mówi się wtedy o zwyrodnieniu pierwotnym. Gdy schorzenie powstaje na skutek urazów, wad rozwojowych i chorób neurologicznych oraz reumatycznych, mamy do czynienia ze zwyrodnieniem wtórnym. W czasach, gdy medycyna nie była tak rozwinięta, jak dzisiaj, wiele osób musiało poruszać za pomocą wózka inwalidzkiego. Obecnie lekarz może wszczepić różnego rodzaju implanty, które umożliwiają chodzenie. Stosowana endoproteza składa się z trzech elementów – części udowej, piszczelowej i kawałka polietylenu, dzięki któremu kolano może się poruszać.

Przebieg zabiegu

Pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe lub ogólne. Chirurg odsłania części kostne i starannie przygotowuje kości udową i piszczelową, by dopasować elementy endoprotezy. Implant jest mocowany do kości za pomocą specjalistycznego cementu kostnego. Rzepkę odsuwa się na bok, po operacji wraca ona na swoje anatomiczne miejsce. Na koniec umieszcza się dren i zamyka warstwowo powłoki ciała. Operacja trwa ok. 2-3 godzin, jej poszczególne elementy uzależnione są od danego przypadku.

adost.jpg

Możliwe powikłania

Po alloplastyce może nastąpić zakażenie bakteryjne, którego efektem jest niszczenie otaczających implant tkanek. Endoproteza staje się również niebezpieczna, jeśli jej elementy niespodzianie zaczną przemieszczać się względem siebie – czasami konieczna jest wtedy powtórna operacja. Innym, możliwym powikłaniem jest artrofibroza, tj. rozrost tkanki łącznej, co ogranicza ruchomość stawu kolanowego. Zdarzają się także przypadki złamań okołoprotezowych, uszkodzenia rzepki i nerwów, reakcje alergiczne. Wybierz sprawdzonego specjalistę, który bezpiecznie przeprowadzi Twoją operację na https://www.tourmedica.pl/.

Dzięki rozwojowi medycyny zabiegi, które jeszcze w ubiegłym wieku należały do rzadkości, dzisiaj są na porządku dziennym. Poprawienie komfortu życia jest obecnie możliwe także w zakresie medycyny estetycznej. Przeczytaj o powiększaniu biustu: http://kobiece-zdrowie.pl/kobiecy-biust-wiekszym-rozmiarze-o-zabiegu-powiekszania-piersi/.

W.Press, 18-01-2018, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe