Dlaczego warto dbać o nerki i jak to zrobić?
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Dlaczego warto dbać o nerki i jak to zrobić?

Dlaczego warto dbać o nerki i jak to zrobić?

POCZEKALNIA. Szepty

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 08-11-2021


 
Nerki to bardzo ważny narząd w naszym organizmie. Pełni istotne funkcje, które są kluczowe dla naszego zdrowia i życia. Najważniejszą ich rolą jest filtrowanie osocza, dzięki czemu wraz z moczem z organizmu usuwane są toksyny z przemiany materii. Nerki odpowiadają również za utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu, regulują ciśnienie krwi, uczestniczą w produkcji witaminy D3 oraz wytwarzaniu erytropoetyny niezbędnej do powstawania czerwonych krwinek. O nerki należy dbać, a za ich kondycję w dużej mierze odpowiada nasz styl życia. Ich prawidłowe funkcjonowanie możemy wspomóc, aby nie doszło do zakłócenia ich pracy.

Zapalenie nerek


Powstaje najczęściej na skutek infekcji dróg moczowych. Bakterie, które powodują zakażenie, przemieszczają się moczowodem do nerek. Rozróżnić możemy zapalenie nerek odmiedniczkowe, kłębuszkowe i śródmiąższowe. Zapalenie nerek często objawia się bólem w okolicach lędźwi, gorączką, parciem na mocz, bólem przy jego oddawaniu, krwiomoczem, występują także nudności i wymioty. Kiedy zaobserwujemy u siebie takie symptomy, należy zgłosić się do lekarza. Bakteryjne zapalenie nerek leczymy antybiotykiem. Nie należy bagatelizować żadnych objawów od strony nerek, ponieważ może dojść do ostrego, przewlekłego zapalenia nerek, a to pierwszy krok do ich uszkodzenia i niewydolności.

Kamica nerkowa


Potocznie znana jako kamienie nerkowe. Do powstawania złogów w nerkach przyczynia się zmiana kwasowości, m.in. nadmiar cytrynianów, magnezu czy wapnia. Wpływ na tworzenie się kamieni ma także nasza dieta bogata w sole i produkty pochodzenia zwierzęcego, brak aktywności fizycznej, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, otyłość, a także obciążenia genetyczne.

nerka2.jpg

Najbardziej charakterystycznym objawem kamicy moczowej jest kolka nerkowa, czyli przenikliwy, promieniujący ból od okolicy lędźwi aż do pachwiny. Kamienie nerkowe mają różne rozmiary – od piasku po naprawdę spore obiekty. Im większe złogi, tym większa trudność w ich wydaleniu. Jeżeli wystąpią objawy kolki nerkowej, należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza, przepisze on leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Warto sięgnąć także po leki ziołowe, które wspomogą wydalenie zalegających kryształów. Musimy wiedzieć, że kamica moczowa bardzo często nawraca, dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie: https://www.dbajonerki.pl/schorzenia-nerek/profilaktyka-kamicy-nerkowej.

Jak wspomóc pracę nerek?


Jeżeli mamy predyspozycje do powyższych schorzeń, należy wdrożyć odpowiednią profilaktykę. Zmieńmy nasz styl życia, wprowadźmy do planu dnia choć małą porcję ruchu, wyeliminujmy z diety sól, ograniczmy produkty pochodzenia zwierzęcego, unikajmy m.in. warzyw i owoców z zawartością szczawianów. Nie zapominajmy o nawadnianiu organizmu – woda czy herbatki owocowe wspomogą pracę nerek. Możemy stosować też ziołowe suplementy wspomagające pracę nerek.

W.Press, 08-11-2021, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe