Czy zaćmę można leczyć w ramach NFZ?
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Czy zaćmę można leczyć w ramach NFZ?

Czy zaćmę można leczyć w ramach NFZ?

POCZEKALNIA. Szepty

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 27-06-2017

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Zaćma (katarakta) jest jedną z najbardziej podstępnych i bezlitosnych chorób oczu. Niestety, jest też chorobą coraz częstszą. Szacuje się, że katarakta powoduje ślepotę u 48% osób, które utraciły wzrok! Wpływ na taki stan rzeczy mają m.in. dzisiejsze narzędzia pracy (np. ciągłe używanie ekranów monitorów), ale też geny - zaćma jest chorobą dziedziczoną.

Zwykle jednak zachorowanie na zaćmę jest wynikiem naturalnego procesu starzenia się organizmu. Choroba dopada osoby już mniej więcej od 40 roku życia! Dlatego po pierwsze należy badać wzrok regularnie, po drugie - nie bagatelizować żadnych zmian lub/i problemów w widzeniu.

Zaćma polega na postępującym mętnieniu soczewki. Jest to choroba, której proces nie zatrzymuje się. Może się rozwijać bardzo powoli, gdy na początku pogorszy się "tylko" jakość widzenia lub bardzo szybko a wówczas doprowadzić do całkowitej ślepoty. W następstwie tego pogarsza się chorym i jakość życia, i podejście do życia. W wielu przypadkach poprowadzić może to do poważnych stanów depresyjnych.

Głównymi objawami zaczynającej się zaćmy jest:

  • pogorszenie widzenia (przede wszystkim zamglony obraz),
  • zwiększona męczliwość oczu,
  • słabnąca ostrość widzianego obrazu,
  • problem z widzeniem intensywności kolorów. Jasne mogą wydawać się ciemniejsze, natomiast bardzo jasne, intensywne światło może powodować wręcz -uczucie wstrząsu,
  • problem w ocenie odległości przedmiotu,
  • coraz większa trudność w widzeniu w ciemnościach,
  • (niekiedy) można zaobserwować podwójne widzenie w jednym lub obojgu oczu-w zależności od tego, czy zaćma jest jedno, czy obuoczna.

Zaćma wtórna – co to takiego i skąd się bierze?

Choć statystyki mówią, że 98% operacji kończy się powodzeniem, całkowite wyleczenie choroby możliwe jednak nie jest. Nawet po udanej operacji choroba może wrócić. Mamy wtedy do czynienia z tzw. zaćmą wtórną. Jej objawy są praktycznie takie same, jak w przypadku jej pierwotnej wersji. Mętnieniu ulega torebka, która celowo nie jest usuwana podczas pierwszej operacji, ponieważ podtrzymuje nową soczewkę. Katarakta wtórna jest również chorobą operacyjną. Na szczęście zabieg jest wykonywany metodą laserową, trwa kilkanaście minut, jest całkowicie bezbolesny, wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym oka. Efekt widoczny jest niemalże od razu po zabiegu. W niektórych przypadkach trzeba tylko uważać podczas prowadzenia samochodu lub innych maszyn, a najlepiej w ogóle to wyeliminować na kilkanaście godzin.

Ważna informacja jest taka, że oba zabiegi refundowane są w ramach NFZ. Zniechęcać jednak mogą kolejki. W takiej sytuacji można zdecydować się na zabieg w prywatnej klinice. W pierwotnej wersji jest to koszt około 5-8 tysięcy złotych, natomiast przy katarakcie wtórnej około 300-400zł.

W.Press, 27-06-2017, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe