Czy szczoteczka soniczna jest lepsza od elektrycznej?
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Czy szczoteczka soniczna jest lepsza od elektryczn…

Czy szczoteczka soniczna jest lepsza od elektrycznej?

POCZEKALNIA. Szepty

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 10-11-2019


 
Szczotkowanie zębów to jedna z ważniejszych czynności, które wykonujemy na co dzień. Właśnie dlatego niezwykle istotne jest, byśmy obmywali jamę ustną z bakterii przy pomocy możliwie najlepszych artykułów. Do wyboru mamy w zasadzie trzy rodzaje szczoteczek: manualną, elektryczną oraz soniczną. Która z nich jest najlepsza? Czy coraz bardziej popularna szczoteczka soniczna skuteczniej usuwa z jamy ustnej bakterie od szczoteczki elektrycznej?

Chyba wszyscy zdają już sobie sprawę, że szczoteczki manualne pozostają daleko w tyle za swoimi zasilanymi akumulatorowo odpowiednikami – podczas gdy klasycznymi szczoteczkami możemy wykonać około 200 ruchów na minutę, tymi elektrycznymi mamy możliwość wykonać ruchów kilkadziesiąt razy więcej. No dobrze, ale która ze szczoteczek zasilanych akumulatorowo sprawdza się najlepiej? Jakie są różnice pomiędzy szczoteczką elektryczną a soniczną?

Różnice pomiędzy szczoteczką elektryczną a soniczną

Wspomnieliśmy już, że szczoteczkami manualnymi jesteśmy w stanie w ciągu minuty wykonać około 200 ruchów, podczas gdy tymi elektrycznymi nawet kilkadziesiąt razy więcej. Aby Wam to uzmysłowić, przywołajmy pewien fakt: klasyczne szczoteczki elektryczne, czyli te, które posiadają okrągłą główkę czyszczącą, są w stanie w ciągu minuty wykonać około 8000 ruchów. Imponujące, prawda? Szczoteczki soniczne są jednak jeszcze szybsze – te w ciągu minuty, w przypadku najbardziej zaawansowanych modeli, wykonują bowiem nawet 62000 ruchów! Bogaty wybór szczoteczek sonicznych znajdziemy na stronie https://denthelp.pl/szczoteczki/szczoteczki-elektryczne/szczoteczki-soniczne Znajdziemy tam wiele modeli różnych producentów.

szczoteczki.jpg

Szybkość działania to nie wszystko. Różnice pomiędzy oboma modelami sprowadzają się również do sposobu wykonywania ruchów. Szczoteczki elektryczne pracują bowiem z wykorzystaniem ruchów obrotowych, mechanicznie za ich pomocą ścierając płytkę nazębną. Te soniczne usuwają zaś bakterie opierając się na emitowaniu fal dźwiękowych, za sprawą których w jamie ustnej podczas szczotkowania dochodzi do zjawiska kawitacji, czyli zmieszania się ze sobą wody i pasty do zębów. Z takiej mieszaniny powstaje następnie chmura mikrobąbelków, które to z kolei usuwają płytkę nazębną uderzając o powierzchnię zębów.

Trzecią z głównych różnic pomiędzy szczoteczką elektryczną a soniczną stanowi kształt główki czyszczącej. Jak wspomniano wcześniej, urządzenia elektryczne wyposażono w główkę okrągłą, podobną do profesjonalnego sprzętu dentystycznego znanego nam chociażby z wizyt w gabinecie stomatologicznym. Szczoteczki soniczne posiadają zaś główkę podłużną, analogiczną do tej, którą montuje się w klasycznych szczoteczkach manualnych.

Szczoteczka elektryczna i soniczna – podobieństwa

Oba modele szczoteczek – zarówno elektryczna jak i soniczna – oferują wiele dodatkowych funkcji i udogodnień, dzięki którym codzienna higiena jamy ustnej zostaje jeszcze bardziej usprawniona. Mowa tu chociażby o specjalnym timerze, który odmierza za nas właściwy, dwuminutowy czas mycia, czy też funkcji siły nacisku, cały czas dbającej o to, byśmy podczas mycia nie podrażnili sobie dziąseł. Bardzo przydatny jest także dostępny w obu szczoteczkach quadpacer, a zatem swoisty interwał, co trzydzieści sekund sugerujący zmianę obmywanej partii zębów.

Nowsze modele szczoteczek elektrycznych i sonicznych są wyposażone nawet w sześć trybów pracy, a ponadto możliwość zsynchronizowania urządzenia za pomocą Bluetootha z aplikacją na smartfonie, stale regulującą nasze postępy w szczotkowaniu.

Jak to wygląda cenowo?

Nie ukrywajmy – cena jest zawsze jednym z ważniejszych elementów, które bierzemy pod uwagę rozważając zakup jakiegokolwiek urządzenia. Która ze szczoteczek wypada zatem dla nas pod tym względem korzystniej?

Otóż zdecydowanie tańszą opcję stanowią szczoteczki elektryczne – te, w najbardziej podstawowych modelach, możemy już bowiem pozyskać nawet za 40-50 złotych. Dla porównania, koszt najmniej zaawansowanej szczoteczki sonicznej to około 150 złotych. Skąd ta różnica w cenie? Otóż wytworzenie urządzenia pracującego z technologią soniczną wymaga większych nakładów finansowych – po prostu. Z tego względu trudno się też spodziewać, by szczoteczki soniczne w najbliższym czasie stały się tańsze.

Która szczoteczka jest lepsza?

Szczoteczka soniczna jest lepsza od elektrycznej na pewno pod względem szybkości pracy. Badania pokazują jednak, że ów prędkość ruchów włosia wcale nie oznacza, że urządzenia soniczne skuteczniej od elektrycznych radzą sobie ze ścieraniem bakterii – po prostu robią to inaczej. Gdybyśmy mieli Wam poradzić, którą szczoteczkę wybrać, zapewne z uwagi na wyprofilowanie wskazalibyśmy na soniczną, ale różnice pomiędzy oboma modelami są tak naprawdę niewielkie i wszystko jest tutaj kwestią gustu.

Jedno jest pewne: niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na szczoteczkę elektryczną czy też soniczną, każda z nich zapewni nam zdecydowanie lepszą jakość czyszczenia niż szczoteczka manualna. Naszym zdaniem zdecydowanie warto zainwestować kilkadziesiąt złotych więcej w zaawansowane urządzenie do pielęgnacji jamy ustnej.

W.Press, 10-11-2019, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe