Czyszczenie parą – czy to skuteczna metoda sprzątania łazienki?
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Czy czyszczenie parą w łazience jest skuteczne?

Czy czyszczenie parą w łazience jest skuteczne?

POCZEKALNIA. Szepty

BRC

zdrowemiasto.pl | dodane 03-11-2022

Zdjęcie ilustracyjne
 
Utrzymanie czystości w łazience jest bardzo ważne. Nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim higienicznych. Niedostateczne czyszczenie i wysoka wilgotność sprawiają, że w łazience panują idealne warunki do rozmnażania się bakterii, grzybów i pleśni. Do tego mamy do czynienia z uciążliwym kamieniem i osadem z mydła. Czy parownica skutecznie usuwa brud i niszczy drobnoustroje? Sprawdź!

Sprzątanie łazienki - czym usunąć kamień z wanny i osad z umywalki?


Czyszczenie łazienki to mozolna i czasochłonna czynność z uwagi na uciążliwe zabrudzenia. Problemem jest zwłaszcza kamień i osad z mydła. Ich usunięcie jest trudne, zwłaszcza gdy doprowadzimy do ich nagromadzenia. Kamień tworzy się, gdy mamy twardą wodę o wysokiej zawartości minerałów. Wskutek działania wysokiej temperatury lub odparowywania wilgoci wytrąca się z niej węglan wapnia w postaci nieestetycznego białego osadu.

Natomiast osad z mydła powstaje w wyniku reakcji chemicznej. Kwasy tłuszczowe, które są składnikiem produktów do mycia, reagują ze związkami magnezu i wapnia zawartymi w twardej wodzie. W efekcie tworzą się sole sodowe i potasowe, które bardzo trudno usunąć. Co więcej, osad z mydła jest doskonałą pożywką dla bakterii.

Aby pozbyć się kamienia, osadu z mydła i innych zanieczyszczeń z wanny, kabiny prysznicowej, umywalki, toalety, armatury, luster czy płytek, możemy wykorzystać różne sposoby. Najczęściej sięgamy po detergenty chemiczne. Wykazują one dużą skuteczność działania, ale mają także wady. Przede wszystkim są szkodliwe dla naszego zdrowia, a dodatkowo zanieczyszczają środowisko. Poza tym nie ma uniwersalnego płynu, który poradzi sobie ze wszystkimi rodzajami zabrudzeń. Potrzebujemy więc różnych środków, które muszą być też dostosowane do poszczególnych materiałów.

image001karch.jpg

W trosce o ekologię i zdrowie warto zrezygnować z chemicznych preparatów i wybrać produkty, które mamy w domu. W przypadku kamienia świetnie sprawdzają się środki o odczynie kwaśnym, czyli ocet, kwasek cytrynowy i sok z cytryny. Do usuwania osadu z mydła nadaje się natomiast soda oczyszczona.

Stosując domowe sposoby, musimy mieć świadomość, że mogą one nie być wystarczająco skuteczne w przypadku uporczywych zabrudzeń. Pamiętajmy także, że dane środki działają na określone zanieczyszczenia. Poza tym warto też wiedzieć, że niektóre materiały, w tym marmur i kamień naturalny, są wrażliwe na kwasy.

Ekologiczną, skuteczną i uniwersalną metodą jest czyszczenie parowe. Para wodna to doskonały naturalny detergent, który usuwa zarówno kamień, jak i osad z mydła.

Czytaj więcej: Jak wyczyścić wannę?

Jak i czym czyścić fugi w łazience?


Czyszcząc łazienkę, powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na fugi. To newralgiczne miejsca, w których zbiera się brud. Szorstka i porowata powierzchnia sprawia, że zanieczyszczenia przywierają do spoin łatwiej i mocniej. Poza tym fugi zwykle pochłaniają wilgoć, co w połączeniu z brudem sprzyja rozwojowi bakterii, grzybów i pleśni.

Do czyszczenia fug możemy wybrać gotowe preparaty lub domowe sposoby. Niezbędna jest także szczoteczka do szorowania. Jeżeli jednak chcemy ułatwić sobie pracę, warto sięgnąć po urządzenie do czyszczenia fug, czyli myjkę parową.

Czyszczenie parą wodną – zalety


Para wodna to doskonały środek czyszczący, który ma wiele zalet. Przede wszystkim jako produkt naturalny jest bezpieczna dla naszego zdrowia, zwłaszcza w przypadku alergików i małych dzieci. Czyszczenie parowe nie pozostawia na powierzchni potencjalnie alergizujących resztek. Para łączy ze sobą cząsteczki kurzu i nie wznieca go w powietrze. Jakość powietrza w pomieszczeniu podnosi się po sprzątaniu parownicą.

Czyszczenie parowe, czyli bez używania środków chemicznych, nie obciąża środowiska naturalnego. Warto dodać, że dobrej jakości parownice, np. marki Kärcher, z jednego litra wody wytwarzają aż 1700 litrów pary, co jest wystarczającą ilością do posprzątania średniej wielkości mieszkania. To daje także oszczędności finansowe – nie musimy kupować detergentów i zużywamy mniej wody. Co ważne, czyszczenie parowe to jedna z najskuteczniejszych metod usuwania zabrudzeń. Cząsteczki pary o wysokiej temperaturze i ciśnieniu wnikają w każdą szczelinę (także w fugi) i trudno dostępne miejsca. To znacznie ułatwia czyszczenie w łazience. Poza tym wysoka temperatura pozwala zniwelować chorobotwórcze drobnoustroje. Parownica gwarantuje zatem higieniczną czystość.

Sprawdź film jak pomagają parownice Kärcher przy sprzątaniu domu:
Jaką parownicę wybrać?


Trzeba mieć jednak świadomość, że skuteczność czyszczenia i usuwania zarazków w dużej mierze zależy od parownicy. Warto wybrać urządzenie renomowanego producenta, aby uniknąć rozczarowania.

Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza parownice Kärcher, które cechują się wysokimi parametrami technicznymi, a skuteczność zabijania bakterii i wirusów została potwierdzona przez niezależne laboratorium*. Dodatkowo producent zadbał, aby myjka parowa była urządzeniem wielofunkcyjnym. Szeroki wybór akcesoriów pozwala kompleksowo posprzątać cały dom, zaczynając od podłóg, poprzez kuchnię i łazienkę, a kończąc na odświeżaniu tekstyliów.

Czytaj więcej: Parownica do sprzątania w domu – poznaj jej wszystkie zastosowania

Podsumowując, czyszczenie parowe to najlepszy sposób na szybkie, skuteczne, ekologiczne i ekonomiczne czyszczenie w łazience. Aby pozbyć się kamienia czy osadu z mydła, wystarczy użyć jednego urządzenia – parownicy.

* Testy wykazały, że przy czyszczeniu punktowym parownicą Kärcher przez 30 sekund, przy maksymalnym poziomie pary oraz bezpośrednim kontakcie z czyszczoną powierzchnią, można usunąć 99,999% wirusów otoczkowych, takich jak koronawirus lub wirus grypy (z wyłączeniem wirusa zapalenia wątroby typu B), na gładkich i twardych powierzchniach domowych (testowane drobnoustroje: zmodyfikowany wirus krowianki Ankara).
Dokładne czyszczenie parownicą Kärcher pozwala wyeliminować 99,99% bakterii powszechnie występujących w domu na gładkich i twardych powierzchniach domowych, przy prędkości czyszczenia wynoszącej 30 cm/s i maksymalnym poziomie pary oraz bezpośrednim kontakcie z czyszczoną powierzchnią (testowane drobnoustroje: Enterococcus hirae).

BRC, 03-11-2022, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe