Choroba lokomocyjna – czym właściwie jest i jak sobie z nią radzić?
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Choroba lokomocyjna - czym właściwie jest i jak so…

Choroba lokomocyjna - czym właściwie jest i jak sobie z nią radzić?

POCZEKALNIA. Szepty

W. Press

zdrowemiasto.pl | dodane 28-09-2016


 
Choroba lokomocyjna, czyli tzw. kinetoza znacznie utrudnia podróżowanie środkami transportu, takimi jak samochód, autobus, samolot, a nawet statek. Choroba lokomocyjna dotyka głównie dzieci i choć nie da się jej zapobiec, to można złagodzić jej objawy. Skąd właściwe bierze się ta popularna przypadłość? Co zrobić w przypadku nudności, wymiotów i zawrotów głowy podczas podróży?

Przyczyna choroby lokomocyjnej

Kinetoza jest schorzeniem wywołanym brakiem zgodności bodźców wzroku oraz błędnika odbieranych przez mózg. Najprościej można wyjaśnić to w ten sposób, że podczas jazdy wzrok spostrzega zmianę otoczenia, co interpretowane jest przez mózg, jako ruch. Błędnik jednak nie odnotowuje zmiany położenia, a reaguje tylko i wyłącznie na inne bodźce, takie jak hamowanie, kiwanie, bujanie, co skutkuje brakiem zgodności tych bodźców z określoną sytuacją. Podczas płynięcia statkiem, choroba morska występuje najczęściej w czasie pobytu pod pokładem, kiedy to wzrok nie odbiera bodźców interpretowanych przez mózg jako kołysanie. W tym przypadku również występuje niezgodność bodźców dostarczanych przez zmysł wzroku i równowagi. Mózg otrzymuje błędne sygnały, że jest w ruchu, podczas gdy inne zmysły temu zaprzeczają, bo skoro siedzimy, to znaczy, że się nie przemieszczamy.

Objawy choroby lokomocyjnej

Choroba najczęściej dotyka dzieci, gdyż system nerwowy kształtuje się do 5 roku życia i błędnik jest w tym czasie bardziej wrażliwy na bodźce. Poza tym, u osób nadwrażliwych, długotrwałe i monotonne ruchy podczas podróży powodują podrażnienie błędnika i zaburzają jego funkcje. Błędnik źle określa położenie ciała, czego efektem początkowym jest złe samopoczucie, brak apetytu, zmęczenie oraz uczucie niewygody. Późniejsze objawy, to zawroty i bóle głowy, nudności, wymioty, nadmierne pocenie się oraz uczucie suchości w ustach. Niektóre osoby mogą odczuwać także nieprzyjemny szum w uszach.

leknachorobelokomocyjna.jpg

Sposoby na chorobę lokomocyjną

Osoby cierpiące na chorobę lokomocyjną powinny przede wszystkim siadać przodem do kierunku jazdy i wybierać takie miejsce w autobusie i pociągu, które jest jak najbardziej oddalone od osi kół, a w czasie lotu samolotem usiąść przy oknie. Przed podróżą nie należy pić gazowanych napojów, ani spożywać ciężkostrawnych potraw. Zanim wyruszymy w podróż należy się wyspać i wypocząć, a podczas jazdy, w przypadku środku lokomocji, jakim jest samochód, warto robić częste odpoczynki na świeżym powietrzu. Gdy wystąpią mdłości należy zamknąć oczy i głęboko oddychać. Odpowiednia będzie także pozycja półleżąca z dobrze podpartą głową. Dla osób szczególnie nadwrażliwych pomocny okaże się lek na chorobę lokomocyjną, jak np. Aviomarin dostępny bez recepty. Substancją czynną tego leku jest dimenhydramina, która ma działanie przeciwwymiotne i przeciwuczuleniowe. Nie powinien być jednak stosowany przez kierującego pojazdem, gdyż ogranicza sprawność psychofizyczną, a ze względu na wielkość dawki nie należy podawać go dzieciom poniżej 6 roku życia.

 

Kinetoza, choć uciążliwa, jest na szczęście stanem przejściowym. Odpowiednie przygotowanie się do podróży oraz zaopatrzenie się w lek na chorobę lokomocyjną pomogą złagodzić uciążliwe objawy.


W. Press, 28-09-2016, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe