Badania profilaktyczne – dlaczego powinniśmy o nich pamiętać
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Badania profilaktyczne – dlaczego powinniśmy o nic…

Badania profilaktyczne – dlaczego powinniśmy o nich pamiętać

POCZEKALNIA. Szepty

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 03-11-2017


 
Każdego roku pamiętamy o tym, żeby zrobić przegląd samochodu. Nie zapominamy też o sezonowej wymianie opon. Dlaczego w takim razie nie jest dla nas ważne sprawdzenie, czy z naszym zdrowiem wszystko jest w porządku? Nie robimy morfologii, nie mierzymy ciśnienia, nie wykonujemy podstawowych badań. Czy naprawdę jest to mniej ważne niż stan naszego auta?
Morfologia

Morfologia jest badaniem krwi, które pozwala stwierdzić jaki jest jej skład. Wynik tego badania pokazuje, czy proporcje poszczególnych krwinek oraz parametry krwi są zgodne z ustalonymi normami. Najczęściej robiąc morfologię, możemy wykryć anemię. Mówimy o niej wtedy, gdy dochodzi do zmniejszenia we krwi liczby erytrocytów, poziomu hemoglobiny oraz hematokrytu. Jest to choroba, którą bardzo często lekceważymy, ponieważ wydaje nam się, że zaczniemy więcej lub lepiej jeść i problem zniknie. Nie zawsze jednak jest tak łatwo z nią wygrać. Wymaga profesjonalnego podejścia, ponieważ bardzo często jest objawem innych, dużo poważniejszych chorób. Dlatego morfologia jest bardzo ważnym badaniem, które należy wykonywać każdego roku. Nasz lekarz z pewnością wypisze skierowanie. Możemy zrobić też badanie sami. Najczęściej będziemy mogli zrobić je w ramach naszego pakietu medycznego, lub po prostu za nie zapłacić. Jest to koszt około 5 zł.

1_morfo.jpg

Ciśnienie krwi

Jest badaniem jeszcze prostszym i wymagającym mniej wysiłku niż wykonanie morfologii. Prawidłowa wartość ciśnienia tętniczego krwi to 120/80 lub dla osób powyżej 40 roku życia 140/80. Jeśli wartości są większe, trzeba jak najszybciej udać się do lekarza. W większości przypadków nadciśnienie tętnicze wywołane jest niewiadomymi przyczynami, jednak może być także objawem bardzo poważnych chorób, takich jak przewlekłe choroby nerek lub zwężenie aorty. Wymagają one szybkiej interwencji lekarskiej.

Kontrola ciśnienia jest bardzo prosta. Najlepiej zakupić aparat do wykonywania pomiarów i sprawdzać jego stan w domu, szczególnie po czterdziestym roku życia, ponieważ ryzyko tej choroby rośnie z wiekiem. Należy pamiętać, żeby kupić aparat przetestowany, który nie będzie zaniżał ani zawyżał pomiarów. Znajdziemy takie w aptekach czy sklepach medycznych. Jeżeli nie chcemy wydawać pieniędzy, możemy kontrolować wysokość ciśnienia tętniczego krwi w aptekach lub przychodniach, gdzie aparaty do jego pomiaru są dostępne bez żadnych opłat.

Cytologia

Kobiety powinny także pamiętać o regularnej cytologii i badaniu piersi. Cytologia to badanie przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy. Jest bezbolesna i nie wymaga skierowania od lekarza. Bezpłatnie może ją wykonać każda kobieta między 25 a 59 rokiem życia raz na trzy lata, jednak lekarze zalecają, żeby robić to badanie nawet każdego roku. U kobiet w grupach zwiększonego ryzyka oraz tych, które dostały nieprawidłowy wynik, zaleca się powtarzanie cytologii nawet co 6 miesięcy.

Badania profilaktyczne są niezwykle ważne, ponieważ ich regularne wykonywanie pomaga na zapobieganie wielu poważnym chorobom. Jeśli badamy się każdego roku, nawet w przypadku, gdy w organizmie coś zaczyna się dziać, jesteśmy w stanie stwierdzić to na bardzo wczesnym etapie, a dzięki temu szybko i skutecznie leczyć.

W.Press, 03-11-2017, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
kardiolog Bydgoszcz
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe