AZS – Atopowe zapalenie skóry
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » AZS - Atopowe zapalenie skóry

AZS - Atopowe zapalenie skóry

POCZEKALNIA. Szepty

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 04-11-2019

Atopowe zapalenie skóry
 
Atopowe zapalenie skóry – w skrócie AZS lub po prostu atopia, to schorzenie o wymiarze cywilizacyjnym i niestety dotyczy coraz szerszego grona osób niezależnie od wieku i płci, choć przyjmuje się, że znacznie częściej dotyka dzieci niż osoby dorosłe. Dlaczego niestety? Ponieważ oprócz przerażającego zasięgu choroby, równie przerażające są jej objawy, które naprawdę potrafią dać w kość niejednemu twardzielowi, a jak pomóc i ukoić dolegliwości doskwierające noworodkowi lub niewiele starszemu maluszkowi?

Oczywiście nie wystarczy wytłumaczyć dziecku, że męczące objawy to wynik choroby, z którą po prostu należy nauczyć się się żyć, a przejawy, takie jak: zaczerwienienie, szorstkość skóry, świąd można jedynie łagodzić specjalistyczną pielęgnacją. Tu oczywiście także nie ma idealnego i jedynego rozwiązania, ponieważ każda skóra będzie reagowała inaczej na dany kosmetyk, wyrób medyczny czy dermokosmetyk, jednak mianownik jest wspólny: szybka i właściwa reakcja z użyciem emolientów.

AZS diagnoza i co dalej?

Atopowe zapalenie skóry nie jest chorobą, która może bezpośrednio zagrażać życiu człowieka, jednak jej przewlekły charakter i nawroty ognisk zapalnych – często bardzo agresywne w swojej postaci – potrafią niewyobrażalnie utrudniać normalne funkcjonowanie. Osoba zdrowa, której problem nie dotyczy bezpośrednio, nawet w najśmielszych snach nie będzie w stanie wyobrazić sobie, jak bardzo może przeszkadzać własna skóra! - mówi Tomasz Berendowicz z portalu drogapozdrowie.pl

azs.jpg

Rodzice dzieci, u których rozpoznano atopowe zapalenie skóry, stają przed wieloma dylematami naraz i krótko mówiąc na starcie przygody z AZS mają niezły mętlik w głowie! Jest to powiązane z tym, że atopia to nie tylko znak na skórze, ale łańcuszek, który obejmuje zapaleniem atopowym inne narządy, a także układy – przed wszystkim układ oddechowy. W przypadku malutkich dzieci zauważa się się głównie współistniejący alergiczny nieżyt nosa, zapalenie spojówek, objawy towarzyszące astmie oskrzelowej oraz dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.

Swędzi, piecze... AZS to choroba, której nie można zbagatelizować!

Objawy choroby mogą przyjmować różny przebieg, jednak schemat jest zawsze ten sam. Nieprawidłowe działanie bariery skórnej powoduje nadmierne przesuszenie i podrażnienie, w następstwie którego osłabione zostają funkcje ochronne skóry – a jak wiadomo osłabiona skóra, to świetna pożywka dla czyhające dokoła bakterii i groźnych alergenów, wywołujących dokuczliwe objawy.

Rozwój choroby zwyczajowo dzieli się na kilka faz. W pierwszym stadium – najczęściej na policzkach, zgięciach łokci i kolan oraz na rączkach – uwidaczniają się zmiany charakterystyczne dla AZS, czyli: plamy i zaczerwienienia. Już na tym etapie zbagatelizowanie symptomów i brak rozpoczęcia prawidłowego leczenia, w bardzo szybkim tempie może przyczynić się do dalszego rozwoju choroby i w przewlekły stan zapalny. Dalej pacjent narażony jest na ryzyko wystąpienia tzw. marszu alergicznego czyli rozwinięciem się innej formy atopii np. wspomnianej już astmy.

Leczenie atopowego zapalenia skóry

Podstawowym krokiem, jaki należy wykonać po zauważeniu pierwszych objawów chorobowych u siebie lub u dziecka, jest niezwłoczna konsultacja ze specjalistą – dermatologiem lub alergologiem. Ten z pewnością w wyczerpującym wywiadzie lekarskim, by upewnić się czy objawy skórne to AZS czy może inna choroba o podobnym przebiegu np. łuszczyca. Rozpoczęcie leczenia to tak naprawdę metoda prób i błędów, a samej choroby niestety nie da się wyleczyć... Konieczność wykonania szeregu specjalistycznych testów alergicznych, a samo ustalenie co tak naprawdę zaostrza objawy jest niezwykle trudne – jeśli w ogóle możliwe u niektórych pacjentów!

Najbardziej dokuczliwym objawem jest świąd. Niewyobrażalnie ciężki do opanowania i wprowadzający w błędne koło – swędzenie, drapanie, podrażnienie, infekcja... Jak przestać się drapać kiedy swędzi? Część lekarzy zacznie terapię od przepisania leków przeciwalergicznych, które mogą okazać się pomocne w zniwelowaniu świądu, pomocne mogą być także wilgotne okłady i schładzanie skóry oraz jej bardzo intensywne nawilżanie i natłuszczanie. Tu z niezastąpioną pomocą przychodzą emolienty, dostępne w wielu drogeriach i w aptekach. Zdecydowanie lepszym wyjściem jest udanie się do apteki w poszukiwaniu tego typu preparatów, ponieważ właśnie tam znajdziemy specjalistyczne, atestowane i rekomendowane przez lekarzy dermokosmetyki, takie jak: Emolium, Emotopic, Mediderm, Latopic, Eloderm czy emolienty La Roche Posey. Mareki producentów mamy bardzo wielu, dlatego przed zakupem warto poprosić o próbki danego preparatu – często dostępne w aptekach, ponieważ mimo tego, że należą one do jednej grupy preparatów ich skład może się nieznacznie różnić, co może doprowadzić do wystąpienia nietolerancji.

W.Press, 04-11-2019, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
kardiolog Bydgoszcz
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe