Przyczyny i leczenie atopowego zapalenia skóry
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Przyczyny i leczenie atopowego zapalenia skóry

Przyczyny i leczenie atopowego zapalenia skóry

POCZEKALNIA. Szepty

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 02-11-2017


 
Atopowe zapalenie skóry to niezwykle uciążliwa przypadłość, która w największym stopniu dotyka dzieci i osoby młode. Powoduje ona nadmierne wysychanie skóry, a jej leczenie pozostaje na chwilę obecną wyłącznie objawowe.

AZS - przyczyny
 
Przyczyny atopowego zapalenia skóry nie zostały jak dotąd poznane w wystarczającym stopniu, pozwalającym na jednoznaczne ich określenie. Dostrzeżono jednak szereg czynników, które wydają się mieć istotny wpływ na ryzyko wystąpienia AZS.

Z całą pewnością wiadomo, że należą do nich uwarunkowania genetyczne, choć nadal nie są znane dokładne zależności, dzięki którym moglibyśmy precyzyjnie określić ryzyko wystąpienia atopowego zapalenia skóry u nowonarodzonego dziecka. Możemy jednak posłużyć się danymi statystycznymi, z których jasno wynika, iż jest ono największe u osób, których oboje rodziców cierpiało na tę przypadłość. Oczywiście posiadanie nawet w dalszej rodzinie kogoś chorego na AZS stanowi ważny czynnik ryzyka.

Uwarunkowania genetycznie nie stanowią jednak jedynej możliwej przyczyny zachorowania na atopowe zapalenie skóry. Jako, że przypadłość ta związana jest z alergenami i sposobem reagowania na ich obecność, jaki wykazuje organizm chorego, badacze zaproponowali jeszcze dwie inne teorie, mające wyjaśniać występowanie AZS u niektórych osób.

Pierwszą z nich jest niedostateczna ekspozycja na działanie alergenów we wczesnym dzieciństwie. Często pozostaje ona związana z nadopiekuńczością rodziców, za wszelką cenę dbających o sterylne otoczenie ich dziecka. W takich warunkach układ odpornościowy nie jest w stanie w pełni poprawnie się rozwinąć, co skutkuje jego niepoprawnym funkcjonowaniem w późniejszym życiu.

Druga teoria mówi o sytuacji zupełnie przeciwnej, gdy atopowe zapalenie skóry pojawia się w wyniku silnej ekspozycji na alergeny. Zazwyczaj określa się kilka ich rodzajów, jakie mogą mieć największy wpływ na powstawanie AZS (niekiedy mogą one stanowić składnik jedzenia).

atopowezapalenieskory2.jpg

AZS - leczenie
 
Zwalczanie AZS przybiera w obecnej chwili postać wyłącznie leczenia objawowego - nie odkryto jeszcze sprawdzonej metody, pozwalającej na zupełne pozbycie się tej przypadłości (choć cały czas podejmowane są takie próby). Pewnego rodzaju pocieszeniem dla rodziców dzieci chorych na AZS może być fakt, iż objawy tej choroby u przeważającej części cierpiących na nią osób ustępują wraz z wiekiem.

Podczas wysiłków mających na celu ograniczenie skutków atopowego zapalenia skóry, powinniśmy także pamiętać o tym, iż bardzo często mamy w jej przypadku do czynienia z cyklicznymi nawrotami silniejszych objawów.

Jak wyglądają konkretne metody walki z AZS? Otóż większość z nich polega na wyrobieniu przez osobą chorą pewnych nawyków i prawidłowym dostosowaniu jej otoczenia. Przede wszystkim dotyczą one korzystania ze specjalnych kosmetyków – szczegóły na tej stronie, zachowywania szczególnej ostrożności podczas kąpieli (nie może być zbyt długa i w zbyt ciepłej wodzie), a także noszenia ubrań, które nie podrażniają skóry (szczególnie bielizny, która ma z nią największy bezpośredni kontakt).

W.Press, 02-11-2017, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
kardiolog Bydgoszcz
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe