Anemia - leczenie i dieta dla anemika
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Anemia - leczenie i dieta dla anemika

Anemia - leczenie i dieta dla anemika

POCZEKALNIA. Szepty

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 05-01-2018


 
Leczenie anemii opiera się przede wszystkim na doborze zbilansowanej diety, bogatej w produkty pochodzenia zwierzęcego. Dieta dla anemika powinna zawierać również warzywa i owoce, które są źródłem witaminy C, zwiększającej przyswajalność żelaza zawartego w mięsie.

Na czym polega leczenie anemii?
 
W zależności od przyczyny występowania, anemia leczona jest na różne sposoby. Niedokrwistość niedoborową leczy się poprzez uzupełnienie deficytów żelaza, kwasu foliowego lub witaminy B12. W ciężkich przypadkach niedokrwistości przeprowadza się transfuzję krwi w warunkach szpitalnych. W przypadku zagrożenia hemolizą, czyli uwolnienia hemoglobiny do osocza krwi, wykonuje się przeszczep szpiku lub usunięcie śledziony. Anemia o podłożu immunologicznym leczona jest lekami immunosupresyjnymi, które hamują aktywność układu odpornościowego.

Co jeść przy anemii z niedoboru żelaza?
 
Niedokrwistość spowodowana niedoborem żelaza to najczęściej występujący rodzaj anemii. Żelazo to składnik mineralny, bez którego ludzki organizm nie będzie prawidłowo funkcjonować. Pierwiastek, po dostaniu się do organizmu z pożywieniem wiąże się z białkiem i transportuje żelazo do wątroby, szpiku kostnego i śledziony. Składnik mineralny występuje również w hemoglobinie, która odpowiada za pobieranie tlenu w płucach i oddawanie go w tkankach. Dieta przy anemii powinna być wzbogacona w produkty poprawiające przyswajalność tego pierwiastka i uboga w pożywienie, które je ogranicza. Dieta dla anemika opiera się na pożywieniu pochodzenia zwierzęcego. Żelazo w mięsie jest łatwiej przyswajalne, niż w produktach roślinnych. Bogatym źródłem cennego pierwiastka jest, np.: mięso wołowe, kurze, indycze, salceson, kaszanka oraz wątroba wieprzowa. Obecność witaminy C znacznie zwiększa wchłanianie żelaza, dlatego w codziennej diecie nie powinno zabraknąć cytrusów, czarnej porzeczki, natki pietruszki, papryki oraz owoców dzikiej róży. Przyswajalność żelaza zwiększają również kwasy organiczne, np. jabłkowy i białka zwierzęce. Dieta dla anemika powinna być bogata w inne witaminy, np: witamina B12 czy kwas foliowy. W niedokrwistości należy jadać zbilansowane i urozmaicone posiłki, a także składające się z niskoprzetworzonych i naturalnych produktów. Źródłem żelaza są: ryby, mięso warzywa, owoce, płatki kukurydziane, kakao, otręby pszenne, żółtko jaja, czerwona soczewica, orzechy, mak, kasza gryczana, żytni chleb oraz pestki z dyni i słonecznika.

Czego unikać w anemii?
 
W anemii należy, przede wszystkim, unikać produktów zawierających składniki, które ograniczają wchłanianie żelaza w organizmie, np.: fosforany, polifenole, taniny, szczawiany, błonnik pokarmowy, wapń, miedź oraz cynk. Anemicy powinni zrezygnować ze słodkich napojów gazowanych, płynów energetyzujących oraz wysokoprzetworzonych produktów. Polifenole zawiera w sobie kawa oraz czerwone wino, z kolei bogata w taniny jest herbata. W diecie anemika nie powinno być szpinaku oraz szczawiu, gdyż są one źródłem szczawianów ograniczających przyswajalność żelaza.

W.Press, 05-01-2018, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe