Meloterapia. Astma to też jest dar
Strona główna » Poczekalnia » Rozmowy » Meloterapia. Astma to też jest dar

Meloterapia. Astma to też jest dar

POCZEKALNIA. ROZMOWY

Katarzyna Radzikowska

zdrowemiasto.pl | dodane 26-05-2008

Anna Przybysz - uczennica Williama Hannibala Meansa, posiada dyplom Praktyka NLP, w Stowarzyszeniu Vox Humana koordynuję program „Śpiew Uwalnia”, prowadzi Chór „Be Free Gospel Family”, a prywatnie jest mamą dwóch córek Natalii i Pauliny z zespołu SISTARS, z którymi czasem występuje na koncertach charytatywnych.
 
Z Anną Przybysz, wokalistką, mamą Natalii i Pauliny z zespołu SISTARS, o astmie oraz warsztatach wokalnych rozmawia Katarzyna Radzikowska.

Aniu, czy śpiewać każdy może?
Oczywiście, każdy może śpiewać. Każdy ma ku temu warunki fizyczne - aparat mowy, tu śpiewu, przeponę, płuca itd. Warunki natury emocjonalnej, czyli, kiedy trzeba się choć trochę otworzyć, mogą być jedynie mniejszym lub większym wyzwaniem, ale też są do opanowania.

Dlaczego zgodziłaś się wziąć udział w akcji CO TCHU?
Są dwie podstawowe przyczyny, dla których zgodziłam się wziąć udział w akcji CO TCHU. Pierwsza – podzielenie się z ludźmi mającymi trudności w oddychaniu przekonaniem, że jest szansa na pełen oddech, czego dowodem jest możliwość śpiewania pełną piersią. Po drugie, choroba sama w sobie jest także częścią życia, która nas uczy wielu nowych, zdrowych nawyków, szacunku do siebie, uwrażliwia na innych i często podarowuje czas, którego zawsze brak. Można wtedy wrócić do pasji z dzieciństwa i rozwijać je, co znakomicie wpłynie na zdrowienie.

Jak sądzisz, skąd mylne przekonanie, że chorzy na astmę nie mogą śpiewać?
Ze śpiewaniem najpierw kojarzy się oddech, potem barwa i wysokość dźwięków, później ogólny wyraz i otwarta postawa wykonawcy. Tutaj nie bardzo pasuje obraz skulonego, mającego stale duszności astmatyka. Chory na astmę kojarzy się generalnie z osobą delikatną, która stale musi uważać na każdy ostrzejszy podmuch wiatru, aby się nie przeziębić, ni nie zacząć kaszleć. Także mocniejsze wzruszenia mogą stać się powodem ataku duszności. Rzeczywiście, taki obraz zupełnie nie pasuje do śpiewaka.

Katarzyna Radzikowska, 26-05-2008, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe