Kobietą rządzą hormony. Rozmowa drem Jarosławem Kaczyńskim
Strona główna » Poczekalnia » Rozmowy » Kobietą rządzą hormony. Rozmowa drem Jarosławem Ka…

Kobietą rządzą hormony. Rozmowa drem Jarosławem Kaczyńskim

POCZEKALNIA. Rozmowy

Aleksandra Morawska, PPK

zdrowemiasto.pl | dodane 18-01-2016

dr n. med. Jarosław Kaczyński, ginekolog, expert programu Zdrowa Ona
 
Kobietą rządzą hormony – utarte przekonanie nie jest dalekie od prawdy. Choć nie widać ich gołym okiem, dbają o nasze zdrowie, urodę i samopoczucie. Ale gdy jest ich za dużo lub za mało, mają na nas niekorzystny wpływ. Gdy pojawiają się problemy z kontrolą emocji czy cerą ratunku należy szukać w kuracji hormonalnej. O tym jak antykoncepcja hormonalna wpływa na zachowanie oraz wygląd kobiet rozmawiamy z drem Jarosławem Kaczyńskim, ginekologiem.

Co to jest zespół napięcia przedmiesiączkowego?

Układ hormonalny uważa się za drugi – po układzie nerwowym – najważniejszy układ w ludzkim organizmie. Równowaga hormonalna jest istotna, ponieważ nawet małe jej zaburzenia mogą wywołać niespodziewane efekty. U większości kobiet, na kilka dni przed wystąpieniem miesiączki występuje wiele nieprzyjemnych fizycznych i psychicznych objawów, które mogą zakłócić jego codzienne funkcjonowanie. Dolegliwości te nazywamy zespołem napięcia przedmiesiączkowego (ang. premenstrual syndrome, PMS).

Co można powiedzieć o przyczynach PSM?

Przyczyna zespołu napięcia przedmiesiączkowego nie została dokładnie poznana. Wiadomym jest, że kluczową rolę odgrywa w tym wypadku zaburzona równowaga hormonalna. Warto tu zaznaczyć, że nawet „zwykły” stres może zaburzyć homeostazę hormonalną w kobiecym ciele.
 
Jak można to pokonać?

Do walki z PMS'em niejednokrotnie wytaczane są hormonalne działa. Mowa tu o doustnych środkach antykoncepcyjnych, które pomagają zachować równowagę hormonalną organizmu kobiety. Są to preparaty hormonalne, które poza działaniem antykoncepcyjnym, czyli zabezpieczającym przed ciążą, łagodzą objawy PMS, a także korzystnie wpływają na wygląd zewnętrzny (włosy, cera).

Co powinny wiedzieć kobiety, która chcą stosować antykoncepcję hormonalną?

Kobiety rozważające stosowanie antykoncepcji hormonalnej powinny wiedzieć, że może ona także korzystnie wpływać na ich wygląd zewnętrzny. Przykładem pozaantykoncepcyjnych zalet pigułek są te o silnym działaniu anty-androgenowym, które poprawiają wygląd skóry poprzez zmniejszenie łojotoku i zmian trądzikowych. Pomagają również w zlikwidowaniu nadmiernego owłosienia. Pacjentki, które mają takie problemy, z wyboru a po konsultacji z ginekologiem mogą sięgnąć po tabletki, które od jakiegoś czasu są dostępne w Polsce i mają udowodnione naukowo działanie na poprawę tych aspektów kobiecego wyglądu.

Najważniejsza równowaga...


Tak. Jeśli kobieta zauważa zmiany w swoim samopoczuciu psychicznym i fizycznym, takie jak: zła kondycja psychiczna, wahania nastroju, nieustanne zmęczenie, niekorzystny wygląd cery lub włosów powinna zapytać lekarza, czy mogą one wynikać z nieprawidłowego cyklu. Nie zawsze jednak pogorszenie nastroju czy gorszy wygląd związane są z trudnościami psychicznymi, czasami przyczyna leży w gospodarce hormonalnej lub nieprawidłowo dobranej antykoncepcji.

Każdy organizm jest inny.

Dokładnie. Dobrze dobrane tabletki antykoncepcyjne oprócz oczywistego działania antykoncepcyjnego, dzięki stałemu i wyrównanemu stężeniu hormonów, łagodzą objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego oraz wpływają na poprawę wyglądu zewnętrznego. Chcąc stosować pigułki hormonalne należy pamiętać, że każdy organizm jest inny i żaden lekarz nie jest w stanie zagwarantować, że dana tabletka sprawi, że będziemy zachowywać się w określony sposób, a cera bądź włosy z dnia na dzień staną się piękniejsze. Swoim pacjentkom zalecam, by nie zniechęcały się po pierwszym opakowaniu.

Dlaczego?

Ponieważ musi minąć ok. trzech miesięcy, aby móc sprawdzić, jakie mają działanie: wywołują złość i agresję, uspokajają i relaksują czy poprawiają wygląd zewnętrzny. Dopiero po takim czasie ginekolog może podjąć decyzję o zmianie pigułki antykoncepcyjnej albo odstawieniu jej.

Dziękuję za rozmowę.

Aleksandra Morawska, PPK, 18-01-2016, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe