Książki. Ocalił mnie kowal
Strona główna » Poczekalnia » Książki » Ocalił mnie kowal

Ocalił mnie kowal

POCZEKALNIA. Książki

Weronika Balcerzak

wab.com.pl | dodane 06-03-2013

Ocalił mnie kowal
 
Ocalił mnie kowal Izabeli Czajki-Stachowicz – znakomita powieść i jedno z najbardziej niezwykłych świadectw Holokaustu. Premiera książki 6 marca 2013 r.

Wybucha II wojna światowa. Bella, ozdoba międzywojennych salonów Berlina, Paryża i Warszawy, trafia do getta. Dzięki staraniom męża, Jerzego Gelbarda, który przekupuje wpływowego gestapowca, tuż przed likwidacją getta w stolicy zostaje przeprowadzona do otwockiego, które rzekomo ma ocaleć. Wkrótce jednak i tutaj zaczyna się rzeź. Bella, cudem unikając kul, ukrywa się w rowie ciągnącym się wzdłuż kolczastych drutów. Tam dostrzega ją Danusia, córka kowala z pobliskiego Dobrzyńca, i pomaga uciec. Sam kowal daje Belli schronienie i melduje ją pod nazwiskiem swojej warszawskiej siostry, Stefanii Czajki. Gdy zawistny sąsiad kowala rozpozna w niej Żydówkę, obie z Danusią wrócą do Otwocka, by tam doczekać końca wojny.

Mimo złowrogiej scenerii książka skrzy się humorem. Bella nie przestaje fantazjować w żadnych okolicznościach. Jest jak Szeherezada – opowiada, aby ocaleć.

Książeczka Ocalił mnie kowal jest prawdziwa. Mówi o latach najstraszniejszych. Ale jak wszystkie opowiadania Beli nie przestała być baśnią. [...] Jest to baśń o dobroci serca prostej dziewczyny, dobroci, która jest silniejsza od głupoty, podłości i nienawiści. I dlatego ta baśń jest prawdziwa.
z przedmowy Jana Kotta do I wydania

W ciągu kilku lat musiała przejść przeistoczenie, którego nie wymyśliłby Witkacy: ze słynnej piękności znanej z błysków fantazji i dowcipu, bywalczyni Ziemiańskiej i Arii, zmieniła się w kobietę walczącą o życie w gettach, ukrywającą się po wsiach i lasach.

Dorota Jarecka, „Gazeta Wyborcza”

Izabela Czajka-Stachowicz (1893–1969) – polska pisarka. Pochodziła z szanowanej żydowskiej rodziny Szwarców, była stryjeczną wnuczką zgierskiego myśliciela Izuchera Mosze Szwarca (Schwartza). Kronikarka życia międzywojennej bohemy, przyjaciółka i muza artystów i pisarzy, m.in. Witkacego, Broniewskiego, Iwaszkiewicza. Studiowała w Warszawie, Berlinie i Paryżu. Debiutowała w 1937 roku reportażem Moja podróż: Szlakiem Południa, wydanym pod pseudonimem Iza Bell. W czasie wojny, po ucieczce z getta, pod nazwiskiem Stefania Czajka wstąpiła do partyzantki ludowej. W 1946 roku jako Izabela Gelbard wydała tom poezji Pieśni żałobne Getta. Największy rozgłos zyskały jej powieści autobiograficzne, m.in. Ocalił mnie kowal (1956), Lecę w świat (1958), Małżeństwo po raz pierwszy (1962; W.A.B. 2012), Nigdy nie wyjdę za mąż (1966; W.A.B. 2012), Dubo... Dubon... Dubonnet (1970; W.A.B. 2012).

* * *

Ocalił mnie kowal
Autor: Izabela Czajka Stachowicz
Literatura piękna
Seria: poza seriami
Premiera: marzec 2013
Wydanie: II
Gatunek: powieść
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 12,5 x 19,5 cm
logo_wab.gif foksal_1.gifWydawnictwo: WAB, Grupa Wydawnicza Foksal Sp. z o.o.
ISBN 978-83-7747-807-3

Weronika Balcerzak, 06-03-2013, wab.com.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe