Kochaj i rozmawiaj. Ku odpowiedzialnemu życiu seksualnemu
Strona główna » Poczekalnia » Książki » Ku odpowiedzialnemu życiu seksualnemu

Ku odpowiedzialnemu życiu seksualnemu

POCZEKALNIA. Książki

Małgorzata Mleczko, Anna Wolska

zdrowemiasto.pl | dodane 11-09-2013

„Kochaj i rozmawiaj”
 
Miłość to trudne do zdefiniowania uczucie. Jednak cokolwiek subiektywnie znaczy, badania CBOS[1] pokazują, że dla młodzieży jest najważniejsza, a dla Polaków w ogóle bardzo ważna[2]. Ważniejsze od miłości jest tylko zdrowie, bezpieczeństwo i rodzina. O miłości nie jest jednak łatwo rozmawiać. Wyzwanie przyjęły matka i córka.
10 września na polskim rynku wydawniczym ukazała się nowa książka. „Kochaj i rozmawiaj” to zapis rozmów Pauliny Młynarskiej i Alicji Nauman o odpowiedzialnym życiu seksualnym. Czytelnik znajdzie w niej praktyczne kompendium wiedzy przydatne zarówno rodzicom, jak i młodzieży. Padają w niej pytania, niekiedy zaskakujące, a czasami trudne, m.in. o pierwszy raz, antykoncepcję, ciążę i macierzyństwo.

...Gdyby tak wyglądały rozmowy rodziców z dziećmi na TE tematy, polska rzeczywistość byłaby zupełnie inna. Może młodzież nie czerpałaby wiedzy ze stron pornograficznych w Internecie. Trzeba mieć odwagę, żeby tak otwarcie rozmawiać. Trzeba też dużo miłości i zaufania. Polecam tę rozmowę o miłości, seksie, prokreacji, odpowiedzialności. W niej nie ma pytań bez odpowiedzi. Pomoże Wam w Waszych rozmowach intymnych…
Dorota Wellman

Książka „Kochaj i rozmawiaj” w pigułce


„Kochaj i rozmawiaj” to poradnik, który powstał na kanwie rozmów matki z córką. Kobiety: młoda, 21-letnia i dojrzała, 43-letnia mówią w nim o miłości, bliskości i szacunku, o odpowiedzialności ale też o znaczeniu dialogu w relacjach między rodzicami i młodzieżą. Opowiadają o swoich doświadczeniach, wspólnie wspominają jak na przestrzeni lat zmieniły się zasób wiedzy i dostępność do edukacji seksualnej. Pokonują barierę wstydu. Zwracają uwagę na rolę antykoncepcji w kształtowaniu postaw świadomego rodzicielstwa. Zadają pytania i szukają odpowiedzi na wiele tematów tabu związanych z seksualnością człowieka.
Dialog pokoleniowy wzbogacony został o przeprowadzone przez autorki wywiady z trójką ekspertów: prof. dr hab. n. med. Violettą Skrzypulec-Plintą (ginekolog, położnik, endokrynolog, seksuolog), dr. n. med. Grzegorzem Południewskim (ginekolog-położnik) i Aleksandrą Jodko-Modlińską (psycholog-seksuolog). Specjaliści odpowiadają na pytania i rozwiewają wątpliwości z obszaru ginekologii, seksuologii i psychologii.

Elementem książki są także dwie sekcje poradnikowe: prawna i dialogu. Mały poradnik prawny, pod redakcją Marty Krawczyńskiej, radcy prawnego z Centrum Praw Kobiet, przybliża najważniejsza przepisy Kodeksu karnego oraz Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Aleksandra Jodko-Modlińska, psycholog-seksuolog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej opracowała Mały poradnik dialogu, który pomoże pomóc rodzicom i ich dzieciom rozpocząć i przeprowadzić wartościowe rozmowy o seksualności.

Dialog pokoleniowy

Paulina Młynarska i Alicja Nauman w rozmowach z ekspertami kładą szczególny nacisk na znaczenie rzetelnej edukacji seksualnej. Najlepiej takiej, która rozpoczyna się w domu rodzinnym, w oparciu o porozumienie i dialog, uwzględniający zarówno perspektywę rodziców, jak i ich dzieci. - Cały rozwój psychoseksualny człowieka jest przygotowaniem do późniejszego życia seksualnego. W kolejnych okresach przyswajamy różne informacje na temat funkcjonowania naszego ciała. Jeżeli w domu rodzinnym spotkamy się z wypieraniem tematu seksualności, zakłamaniem, brakiem akceptacji dla ludzkiego ciała – może się to odbić na naszym późniejszym życiu płciowym – wyjaśnia prof. Skrzypulec-Plinta (ginekolog, położnik, endokrynolog, seksuolog).

- Dorośli nie rozmawiają z dziećmi o seksie, bo niewielu z nich prowadziło dobre rozmowy o seksualności ze swoimi rodzicami i dlatego, że szczere rozmowy o płci i seksie wymagają dużej bliskości emocjonalnej, pewnej intymności. Wielu dorosłych nie potrafi zbudować takiej relacji z dorastającym młodym człowiekiem – zwraca uwagę Aleksandra Jodko-Modlińska, psycholog-seksuolog z SWPS. - Tymczasem dzieci nie znają uczucia wstydu. Właściwie to dopiero my, dorośli je tego uczymy czerwieniąc się, gdy słyszymy trudne pytania i unikając odpowiedzi - dodaje.
 
Inicjacja i antykoncepcja a świadome rodzicielstwo

Dla większości nastolatek zapobieganie ciąży to podstawa bezpiecznego seksu zarówno pod względem emocjonalnym, jak i zdrowotnym. Aleksandra Jodko-Modlińska przywołuje wyniki badań psychologów dociekających, co powoduje, że człowiek jest zadowolony z jakości swojego życia seksualnego: - Jednym z głównych powodów pojawiania się problemów i dysfunkcji seksualnych kobiet jest lęk. Obawy o ewentualną ciążę lub choroby mają bardzo negatywny wpływ na seksualność – mówi. - W przypadku młodych kobiet poczucie bezpieczeństwa wynikające ze stosowania antykoncepcji hormonalnej w połączeniu z prezerwatywą i świadomość możliwości skorzystania z antykoncepcji awaryjnej zwiększają komfort psychiczny bardzo potrzebny przy pierwszych kontaktach seksualnych – wyjaśnia Aleksandra Jodko-Modlińska.

Kobieta naprawdę gotowa, aby zostać matką to, według ginekologa-położnika dr. Grzegorza Południewskiego, osoba świadoma tego, jak ogromnym obciążeniem dla organizmu jest ciąża i decydująca się na ten krok z całym bagażem wiedzy. Antykoncepcja to ważny element dbania o zdrowie seksualne, fizyczne i psychiczne. Pomaga w osiąganiu postawy odpowiedzialnego rodzicielstwa. Dlatego partnerzy seksualni powinni dbać o odpowiednie metody antykoncepcyjne aż do momentu podjęcia świadomej decyzji związanej z poczęciem potomka. Dr Południewski doradza, by w sytuacji, gdy doszło do stosunku bez zabezpieczenia, możliwie jak najszybciej zgłosić się do lekarza. - W sytuacjach awaryjnych (po niezabezpieczonym stosunku lub w przypadku niepowodzenia zastosowanej metody antykoncepcyjnej) istnieje możliwość zastosowania antykoncepcji awaryjnej (inaczej nazywanej pigułką „po” lub antykoncepcją postkoitalną) - wyjaśnia ekspert. - Zastosowana w odpowiednim czasie, dzięki mechanizmowi opóźniającemu lub hamującemu owulację, daje możliwość zapobieżenia nieplanowanej ciąży - dodaje.

Wymarzona edukacja seksualna?

Raport Kancelarii Prezesa Rady Ministrów „Młodzi 2011”[3] pokazuje, że  dziś reprezentanci najmłodszego pokolenia wchodząc w tak ważny obszar doświadczeń życiowych, jak inicjacja seksualna, są społecznie i emocjonalnie niedojrzali[4]. Według raportu, w Polsce doświadczenie takie ma za sobą co dziesiąta dziewczyna i co piąty chłopak w wieku 15 lat. Średni wiek rozpoczęcia życia seksualnego wynosi ok. 18 lat. Przekazywanie rzetelnej wiedzy jest bardzo istotne właśnie teraz, gdy dostęp do wiedzy jest za sprawą Internetu tak łatwy, a młodzi ludzie są paradoksalnie bardzo zagubieni w gąszczu niepotwierdzonych informacji.

Książka elementem kampanii społecznej

Książka „Kochaj i rozmawiaj” powstała w ramach drugiej edycji kampanii społecznej „Nie jestem gotowa, aby zostać mamą, jeszcze nie teraz”. Celem projektu jest podniesienie świadomości młodzieży w zakresie seksualności człowieka, z uwzględnieniem roli antykoncepcji w świadomym planowaniu życia. Edycja 2013 podnosi znaczenie dialogu i relacji w kształtowaniu dojrzałych i odpowiedzialnych zachowań seksualnych.
Partnerami kampanii w 2013 roku oraz towarzyszącej jej publikacji są Towarzystwo Rozwoju Rodziny i Fundacja MaMa. Dochód ze sprzedaży książki zostanie przeznaczony na rozwijanie celów statutowych organizacji partnerskich.
Książkę kupić można na stronie www.kochajirozmawiaj.pl, w księgarni Traffic Club w Warszawie oraz w siedzibie Fundacji MaMa.

Małgorzata Mleczko, Anna Wolska, 11-09-2013, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

2_trr.gifTowarzystwo Rozwoju Rodziny (TRR) - najstarsza (istnieje już ponad 50 lat) polska organizacja pozarządowa działająca na rzecz zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego oraz poszanowania praw w tym zakresie. Uznaje, że dostęp do wiedzy na temat seksualności i zdrowia reprodukcyjnego człowieka oraz dostęp do wysokiej jakości usług w tym zakresie są fundamentalnymi prawami każdego człowieka. Towarzystwo Rozwoju Rodziny jest akredytowanym członkiem International Planned Parenthood Federation. ww.trr.org.pl

1mama.gifFundacja MaMa – założona w 2006 r. organizacja pozarządowa, działająca na rzecz praw matek w Polsce. Wśród celów Fundacji wymienić można m.in. promowanie praw kobiet i matek, edukację w zakresie zdrowia kobiety, wspieranie udziału matek w życiu publicznym i kulturalnym, kobiet w kwestiach związanych ze zdrowiem, upowszechnianie równouprawnienia kobiet i mężczyzn, w szczególności na rynku pracy i w sferze domowej, likwidowanie barier związanych z dostępem do wiedzy na temat nowych technologii i możliwości edukacji matek, promowanie miejsc przyjaznych matkom i dzieciom w przestrzeni  miejskiej. www.fundacjamama.pl
REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe