Wydzielina z pochwy – kiedy powinna nas niepokoić?
Strona główna » Poczekalnia » Kobieta » Wydzielina z pochwy – kiedy powinna nas niepokoić?…

Wydzielina z pochwy – kiedy powinna nas niepokoić?

POCZEKALNIA. Kobieta

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 03-11-2017

Fot. Photos8.com
 
Wydzielina z pochwy to naturalne zjawisko. Objaw fizjologiczny, który zapewnia nas o tym, że cykl menstruacyjny przebiega prawidłowo. W zależności od fazy cyklu, wydzielina z pochwy, mylnie nazywana upławami, zmienia swoją konsystencję, kolor oraz zapach. „Zdrowa” wydzielina zwykle ma lekki, ale nieco nieprzyjemny zapach. Jest mlecznobiała bądź przeźroczysta. Po menstruacji prawie w ogóle nie zauważamy wydzieliny z pochwy. W czasie owulacji staje się obfita, ciągliwa i pojawia się jej dość sporo. Także podczas stosunku płciowego. Im bliżej miesiączki, tym bardziej staje się gęsta oraz nieprzejrzysta. Oznaką, że mogą nas trawić infekcje intymne są wcześniej wspomniane upławy. Przypominają one wydzielinę z pochwy, ale są odmienne pod względem zapachu, konsystencji czy koloru.

Jak rozpoznać infekcje intymne
 
Jeśli wydzielina z pochwy zaczyna intensywnie pachnieć, pojawiają się w niej grudki, chociażby serowate i zmienia się kolor, to możemy mieć do czynienia z infekcjami. Wydzielina przyjmuje wtedy barwę różową, brunatną, zielonkawą czy też żółtawą. W zależności od problemu, z jakim się zmagamy. To znak, że może rozpoczynać się proces zapalny w obrębie pochwy, szyjki macicy czy też przydatków.

Prawidłowa higiena intymna jest bardzo ważna. To jeden z czynników, który decyduje o tym czy nasz układ rozrodczy nie będzie borykał się z infekcjami, a nawet poważnymi schorzeniami. Niepokojące upławy, które swoim kolorem, zapachem czy konsystencją znacząco zaczynają się różnić od normalnej wydzieliny z pochwy, to znak, by jak najszybciej udać się do ginekologa. Znaleźć przyczynę problemu i wdrożyć indywidualnie dopasowane leczenie. Do wyboru jest sporo preparatów, kosmetyków czy leków, między innymi Tantum Rosa, które mogą skutecznie wspomóc naszą walkę z infekcjami.

brunetkanamateracu.jpg

Różne rodzaje upławów i rozpoznanie
 
Gdy wydzielina z pochwy przybiera barwę białą, ma serowate grudki i nieprzyjemny zapach, najpewniej mamy do czynienia z infekcją grzybiczą. Pojawia się również miejscowe zaczerwienienie. Możemy odczuwać świąd i pieczenie, a nawet ból, w szczególności podczas stosunków płciowych. Jeśli białe upławy pojawiają się w ciąży, przyczyną może być zakażenie drożdżakami.

O rozwoju infekcji bakteryjnej świadczyć będzie szara wydzielina z pochwy, która zapachem przypomina ryby. W tym wypadku również może pojawiać się świąd, zaczerwienie i pieczenie.

Żółtozielone upławy są zwykle pieniste i mają mocno nieprzyjemny zapach. Jeśli zauważymy, że wydzielina z pochwy wygląda i pachnie właśnie w taki sposób, to podłożem może być rzęsistek pochwowy. Wydzielina w podobnych barwach niekiedy sugeruje występowanie nadżerek. W zaawansowanym stadium dochodzi krwawienie kontaktowe. Czasami bóle brzucha i krwawienia międzymiesiączkowe. Kolejną przyczyną może być zanikowe zapalenie pochwy, które często pojawia się u kobiet w okresie menopauzy bądź mających zbyt niski poziom estrogenów.

Nadżerka, rak szyjki macicy, polipy, a także mięśniaki, mogą dawać o sobie znać poprzez wydzielinę o zabarwieniu brunatnym ze sporą ilością krwi. Nie musi jednak tak być, bowiem u kobiet taka wydzielina z pochwy może pojawiać się regularnie, w okresie owulacji. Gdy nie występują żadne inne objawy, prawdopodobnie nie trzeba się martwić. Podobnie, jak w przypadku wydzieliny, która zabarwia się na różowo, z lekkim zabarwieniem krwi. Takie upławy pojawiają się niekiedy w trakcie owulacji, ponieważ pęka pęcherzyk Graffa, ale i okoliczne naczynka, które dają efekt w postaci zabarwienia śluzu. Na początku ciąży jest to oznaka implantacji zarodka.

Infekcje intymne – jak sobie z nimi radzić?
 
Infekcje intymne przydarzają się praktycznie każdej kobiecie. I to nie raz w całym życiu. Wpływ na ich występowanie ma higiena intymna lub właśnie jej brak czy też stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji okolic intymnych. To jednak nie wszystko. W przypadku wielu schorzeń czy chociażby antybiotykoterapii, spada nasza odporność, naturalna mikroflora bakteryjna w miejscach intymnych zostaje zaburzona. Zdecydowanie łatwiej o infekcje, nawet wtedy, gdy szczególnie dbamy o te okolice.

Podstawą profilaktyki jest stosowanie dobrze dobranych kosmetyków do higieny intymnej, czyli specjalnie przeznaczonych w tym celu płynów. Pozbawionych zbędnych barwników, kompozycji zapachowych czy szkodliwych substancji chemicznych, które zamiast wspomóc odnowę mikroflory bakteryjnej, podrażniają, a nawet wywołują reakcje alergiczne i otwierają wrota rozmaitym zakażeniom.

Poza higieną intymną ważne jest, by obserwować, jak wygląda wydzielina z pochwy. Reagować za każdym razem, gdy w niepokojący sposób zaczyna się zmieniać jej barwa, zapach albo konsystencja. W końcu infekcje intymne to nie tylko zagrożenie dla organizmu, ale nierzadko ból utrudniający codzienne funkcjonowanie.

Sporo praktycznych informacji na ten temat można znaleźć pod adresem witryny internetowej http://tantumrosa.pl/jak-rozpoznac-nieprawidlowa-wydzieline-z-pochwy/. Taka dawka wiedzy to ułatwienie w rozpoznaniu, że zachodzą nieprawidłowe reakcje i czas na kontakt z ginekologiem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

W.Press, 03-11-2017, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe