Tabletki antykoncepcyjne – co trzeba wiedzieć?
Strona główna » Poczekalnia » Kobieta » Tabletki antykoncepcyjne – co trzeba wiedzieć?

Tabletki antykoncepcyjne – co trzeba wiedzieć?

POCZEKALNIA. Kobieta

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 25-04-2017

Fot. Photos8.com
 
Rozpoczęcie współżycia seksualnego dla wielu kobiet oznacza dylemat, jaka forma antykoncepcji będzie najbardziej odpowiednia. Najczęściej kobiety wybierają pigułkę antykoncepcyjną, traktując ją jako łatwo dostępną i bezpieczną. Warto jednak przyjrzeć się pigułkom nieco bliżej.

Antykoncepcja hormonalna może poszczycić się najwyższą skutecznością, niesie ze sobą zaledwie 1% ryzyka niepożądanej ciąży. Podstawą jest regularne przyjmowanie pigułek, najlepiej codziennie o tej samej godzinie. Dopuszczalne odstępstwo wynosi zaledwie trzy godziny. Jeśli kobieta zapomni o pigułce, musi liczyć się z faktem, że przestaje być chroniona. W takiej sytuacji do końca cyklu należy normalnie przyjmować tabletki, ale również pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu, np. w postaci prezerwatyw. Pigułki przyjmuje się przez dwadzieścia jeden kolejnych dni cyklu, po czym następuje siedmiodniowa przerwa, podczas której występuje krwawienie podobne do miesiączkowego, ale mniej obfite i niebolesne.

Pigułki antykoncepcyjne w większości przypadków mają dobroczynny wpływ na cerę i włosy kobiety. Chronią przed chorobami jajnika i łagodnymi nowotworami piersi. Lekarze przepisują je nie tylko jako formę antykoncepcji, są pomocne także przy problemach hormonalnych kobiet. Przepisuje się je kobietom, u których nie doszło do okresu przekwitania. Kobiety borykające się z problemami menopauzalnymi, powinny zapoznać się z artykułem: Na czym polega hormonalna terapia zastępcza?

mikrodozirovannye.jpg

Pigułki antykoncepcyjne mogą dawać także niepożądane skutki uboczne. Do najczęstszych należą:
  • plamienia międzyokresowe
  • wzrost ciśnienia
  • spadek libido
  • depresja
  • wzdęcia
  • mdłości
  • przyrost wagi
  • żylaki na nogach
  • grzybica pochwy
  • trądzik

Antykoncepcja hormonalna, wbrew pozorom nie jest wskazana dla wszystkich kobiet. Te, które cierpią na nadciśnienie, zakrzepicę żył, cukrzycę, padaczkę, depresję, choroby wątroby i pęcherzyka żółciowego oraz nadmiernie otyłe powinny zainteresować się innymi formami antykoncepcji.

Warto wiedzieć, że działanie tabletek hormonalnych może być zaburzone przez niektóre leki i zioła. Dlatego prosząc ginekologa o pigułki, trzeba szczerze powiedzieć o wszystkich problemach zdrowotnych i przyjmowanych lekach.

W każdym przypadku przed rozpoczęciem przyjmowania hormonów kobieta powinna przejść szczegółowe badania. Pigułki antykoncepcyjne dobierane metodą: „koleżanka ma takie, to ja też chcę”, mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Więcej na temat konsekwencji przyjmowania antykoncepcji hormonalnej można przeczytać na portalu www.harmonella.info

W.Press, 25-04-2017, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe