Swędzenie pochwy - przyczyny i spos
Strona główna » Poczekalnia » Kobieta » Swędzenie pochwy - przyczyny i sposoby leczenia

Swędzenie pochwy - przyczyny i sposoby leczenia

POCZEKALNIA. Kobieta

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 24-11-2017

Fot. Fotolia
 
Swędzenie pochwy może być objawem wielu infekcji intymnych, dlatego nie należy go bagatelizować. Borykasz się z tym problemem i chcesz sprawdzić, co go wywołuje? Czy masz powody do niepokoju? Przedstawiamy najczęstsze przyczyny świądu pochwy oraz okolic intymnych, a także skuteczne sposoby na zapobieganie im.

Jakie schorzenia mogą wywołać swędzenie pochwy?

Infekcje intymne to bardzo częste przyczyny nieprzyjemnego swędzenia i pieczenia w okolicach pochwy. Dyskomfort może mieć podłoże grzybicze, bakteryjne, wirusowe lub być spowodowany przez pierwotniaki. Do najczęściej występujących dolegliwości, których objawem jest świąd pochwy należy grzybica (kandydoza, drożdżyca) pochwy, waginoza bakteryjna, rzęsistkowica oraz opryszczka narządów płciowych. Innymi objawami towarzyszącymi tym nieprzyjemnym dolegliwościom mogą być obfite upławy o dziwnym zabarwieniu i konsystencji, rybim zapachu, a także zaczerwienienie okolic intymnych. Alarmujące powinno być również odczuwanie bólu w czasie stosunku czy oddawania moczu – w takiej sytuacji należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty-ginekologa, który zleci odpowiednią diagnostykę i przepisze skuteczne leki.

intym.jpg

Reakcja alergiczna

Swędzenie pochwy nie zawsze jest objawem infekcji intymnych, czasem problem jest bardziej banalny. Dolegliwości te mogą być spowodowane zwykłą reakcją alergiczną, wywołaną przez używanie do higieny intymnej kosmetyków o niewłaściwym PH, a także niektórych artykułów higienicznych, np. podpasek czy tamponów. Świąd może być także reakcją na proszki do prania, sztuczne barwniki tkanin, a także pojawiać się w czasie noszenia obcisłej i nieprzewiewnej bielizny lub spodni. Kobiety skarżą się również na swędzenie pochwy po użyciu niektórych rodzajów dopochwowych środków antykoncepcyjnych czy lubrykantów. Duże znaczenie ma ponadto zmiana partnera seksualnego, mechaniczne otarcia naskórka wewnątrz pochwy oraz stosowanie antykoncepcji hormonalnej. W przypadku dolegliwości spowodowanych podrażnieniem delikatnych okolic intymnych do odczucia szybkiej ulgi najczęściej wystarczy odstawienie kosmetyku lub środka wywołującego alergię.

W.Press, 24-11-2017, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe