Silne wzdęcia przy owulacji – wpływ hormonów
Strona główna » Poczekalnia » Kobieta » Silne wzdęcia przy owulacji – wpływ hormonów

Silne wzdęcia przy owulacji – wpływ hormonów

POCZEKALNIA. Kobieta

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 21-06-2022

Fot. ilustracyjna
 
Odczuwasz silne wzdęcia przy owulacji? Wpływ na Twój organizm i samopoczucie w tym czasie mają hormony kobiece (głównie progesteron), które mogą wywoływać właśnie takie objawy 1. Dlaczego owulacja powoduje silne wzdęcia i gazy? Jak sobie radzić z tego typu dolegliwościami i co pomoże na wzdęty brzuch? Odpowiadamy!

Na czym polega owulacja i jak ją rozpoznać?


Zacznijmy od wyjaśnienia, czym właściwie jest owulacja i jakie objawy powoduje. W dużym skrócie owulacja, zwana także jajeczkowaniem, to czas największej płodności w trakcie cyklu menstruacyjnego. Nowa, dojrzała komórka jajowa przemieszcza się do jajowodu, gdzie po spotkaniu z plemnikiem może dojść do zapłodnienia2.

Charakterystyczne objawy jajeczkowania to m.in.2,3:
 • ból owulacyjny – kłucie lub ból w okolicy jajnika lub jajników,
 • przezroczysty i rzadki śluz,
 • podwyższona temperatura ciała,
 • tkliwość piersi,
 • plamienia owulacyjne,
 • wzrost libido,
 • wzdęcia,
 • problemy z cerą.


bolbrzucha4.jpg

Wzdęcia w czasie owulacji – co je powoduje?


Komórka jajowa uwalnia się na skutek pęknięcia pęcherzyk Graafa, który wypełnia się skrzepem krwi, tworząc tzw. ciałko krwotoczne. Wtedy może dojść do podrażnienia śluzówki macicy, co powoduje dyskomfort. Wspomniane podrażnienie śluzówki może też stać się bezpośrednią przyczyną wystąpienia wzdęć 1.

Udział w gromadzeniu się gazów w jelitach i powstawaniu wzdęć w trakcie owulacji ma także hormon zwany progesteronem, którego poziom w połowie cyklu menstruacyjnego zaczyna wzrastać. Duże stężenie progesteronu spowalnia tempo przemieszczania się żywności przez przewód pokarmowy, a to powoduje wzdęcia 1.

Jak sobie radzić ze wzdęciami przy owulacji?


Silne wzdęcia brzucha występujące cyklicznie w okresie owulacji potrafią mocno dać się we znaki. Dlatego warto nauczyć się z nimi walczyć. Zredukować objawy wzdęć w pewnym stopniu mogą odpowiednie zalecenia dietetyczne. Odradza się w trakcie owulacji jedzenia produktów gazotwórczych takich jak rośliny strączkowe, cebula, warzywa kapustne czy ciemne pieczywo 4. Pokarmy z wymienionymi produktami mogą jedynie nasilać problem i powodować złe samopoczucie.

Co na wzdęcia najlepiej się sprawdzi? Do łagodzenia objawów takich jak wzdęcia związanych z nagromadzeniem gazów w żołądku i jelitach powstałych w wyniku fermentacji jelitowej w czasie procesów trawienia zastosować można Ulgix Wzdęcia Max. Jest to wyrób medyczny ułatwiający usuwanie gazów z przewodu pokarmowego. Środek na wzdęcia Ulgix Wzdęcia Max zawierający aż 240 mg symetykonu w 1 kapsułce przyczynia się do usunięcia z przewodu pokarmowego nagromadzonych gazów i powietrza, przynosząc ulgę i zmniejszając przykre objawy takie jak uczucie pełności, silne wzdęcia czy odbijanie 5.

W razie występowania silnych wzdęć w okresie owulacji powinno się poinformować o problemie ginekologa, który doradzi, jak sobie z nim skutecznie radzić.

Silne wzdęcia brzucha – kiedy zgłosić się do lekarza?


Konsultacja lekarska jest wskazana przede wszystkim wtedy, gdy stosowanie domowych sposobów na wzdęcia i gazy nie przynosi oczekiwanych rezultatów, a przykre dolegliwości powodują dyskomfort, przez co mogą obniżać jakość życia i wpływać negatywnie na samopoczucie. Do wizyty u lekarza powinien także skłonić brak pewności co do tego, że wzdęcia brzucha rzeczywiście powoduje owulacja.

Warto mieć świadomość, że silne gazy w jelitach oraz uporczywe wzdęcia mogą być objawem wielu chorób związanych z przerostem flory bakteryjnej, zaburzeniami czynnościowymi jelit czy zespołami upośledzonego wchłaniania 5. Przyczyn występowania silnych wzdęć może być więcej, a w przypadku, gdy są nimi choroby, konieczne jest leczenie. Dlatego problemu wzdęć nie powinno się bagatelizować.

Bibliografia:
 1. Miller K., Experts Explain Why Ovulation Makes You Feel Bloated & Gassy (https://www.romper.com/pregnancy/postpartum-fatigue – dostęp: 2022.01.10.).
 2. Barczyński B., Poczęcie dziecka, Medycyna Praktyczna dla pacjentów, 2011.
 3. Bręborowicz G., Położnictwo i ginekologia. Tom 2, Wydawnictwo lekarskie PZWL, 2007.
 4. Gulbicka P., Grzymisławski M., Wzdęcia brzucha – najczęstsze przyczyny i postępowanie, Piel. Zdr. Publ. 2016, 6, 1, 69–76.
 5. Ulotka do pacjenta Ulgix Wzdęcia Max. Słomka M., Małecka-Panas E.: Wzdęcia i odbijania. Pediatr. Med. Rodz. 2011, 7, 1, 30–34.


W.Press, 21-06-2022, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe