Rozciąganie – postaw na zdrowie i dowiedz się, dlaczego warto to robić
Strona główna » Poczekalnia » Kobieta » Rozciąganie - postaw na zdrowie i dowiedz się, dla…

Rozciąganie - postaw na zdrowie i dowiedz się, dlaczego warto to robić

POCZEKALNIA. Kobieta

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 19-06-2019


 
Rozciąganie jest nieodłącznym elementem każdego treningu. Powinno stanowić element rozgrzewki, ale też zwieńczać ćwiczenia. Pozwala to uniknąć kontuzji, dolegliwości bólowych i dyskomfortu potreningowego. Warto jednak wiedzieć, że nawet jeśli nie trenujesz, możesz uczęszczać na zajęcia stretchingowe albo rozciągać się we własnym zakresie. Sprawdź, co dzięki temu zyskasz!

Stretching – na czym polega?

Stretching to nic innego jak rozciąganie. Obejmuje swoim zakresem zestaw ćwiczeń fizycznych, które mają na celu rozciągnąć, a następnie uelastycznić mięśnie. Ponadto poprawia ukrwienie układu motorycznego, sprzyjając jednocześnie poprawie mobilności.

Stretching jest zestawem ćwiczeń, który swoje początki zawdzięcza m.in. obserwacji zwierząt łownych, które wykorzystując gimnastykę przygotowywały się do polowań. Tym samym, łączą one serie ćwiczeń dynamicznych i statycznych. Każde ćwiczenie wykonuje się przez kilkanaście sekund – najpierw napinając mięśnie, a następnie stopniowo je rozluźniając. Istotne przy tym wszystkim jest zachowanie poprawnej, stabilnej koordynacji ruchowej, a także równomiernego oddechu. W konsekwencji rozciąganie spełnia także swoją rolę przy rehabilitacji, relaksacji czy odzyskiwaniu równowagi psychicznej.

Kiedy i gdzie się rozciągać?

Stretching jest dobry zawsze i wszędzie. Doskonale działa na mięśnie – uelastyczniając je, a jednocześnie regenerując i przynosząc ulgę. Sprawdzi się więc przy intensywnych treningach, na rozgrzewce, jak i po, ale też przy ćwiczeniach różnego typu – cardio, siłowych, z wolnym ciężarem, na maszynach, a nawet tańcach, aerobikach i innych ćwiczeniach fitness.

rozciaganiepostawnazdrowie.jpg

Oprócz tego, rozciąganie warto wdrożyć nawet nie trenując – bez względu na wiek i zaawansowanie ruchowe. Polecane jest też osobom starszym, np. seniorom, emerytom i rencistom, którzy chcą zadbać o swój stan zdrowia. W tym celu mogą na przykład wybrać się na zajęcia w klubie Total Fitness, gdzie odbywają się treningi grupowe pod nazwą stretching. Karnety FitProfit, Benefit, OK System czy Multisport w Total Fitness są honorowane. Oczywiście rozciągać się możesz także w domu, w parku, w ogródku – gdziekolwiek zapragniesz.

Jakie są zalety rozciągania?

Istnieje wiele korzyści, jakie odnotujesz rozciągając regularnie swoje ciało. Oto najważniejsze z nich:
 • Lepsze przygotowanie do wydajnego treningu;
 • Przyśpieszenie regeneracji po ćwiczeniach
 • Skuteczniejszy przyrost mięśni;
 • Ograniczenie ryzyka wystąpienia zakwasów;
 • Mniejsza obolałość potreningowa;
 • Zwiększenie mobilności stawów i usprawnienie ich kondycji;
 • Poprawa sprawności fizycznej;
 • Lepsza odporność na urazy mechaniczne i ograniczenie ryzyka wystąpienia kontuzji;
 • Uelastycznienie mięśni i stawów;
 • Odczucie ulgi, relaksacji i lepsze dotlenienie;
 • Poprawa samopoczucia, ograniczenie stresu, większe zdolności zapamiętywania.
Podsumowując, stretching to doskonały sposób na to, aby uelastycznić swoje ciało, uniknąć kontuzji i zredukować potreningowe dolegliwości, spowodowane np. przeciążeniem. Warto go wdrożyć do swojego planu ćwiczeń albo traktować jako własną formę aktywności. Już po kilku zajęciach odczujesz wyraźną poprawę w mobilności swojego ciała!

W.Press, 19-06-2019, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe