Najważniejsze badania profilaktyczne kobiet
Strona główna » Poczekalnia » Kobieta » Badasz się regularnie? Najważniejsze badania profi…

Badasz się regularnie? Najważniejsze badania profilaktyczne kobiet

POCZEKALNIA. Kobieta

Karolina Żochowska, Martyna Antecka

zdrowemiasto.pl | dodane 20-03-2020

Fot. zdrowemiasto.pl
 
W pogoni za pięknym wyglądem zewnętrznym, kobiety często zapominają o priorytecie, którym jest troska o własne zdrowie. Świadczą o tym niepokojące dane o chorobach Polek – tylko w naszym kraju na raka szyjki macicy umiera co roku 2 tysiące kobiet! Profilaktyka i cykliczne badania mogą zmniejszyć te statystyki. Zwłaszcza, że obecnie część z nich można wykonać samodzielnie w domu, np. badanie na obecność wirusa HPV. Sprawdź jakie badania powinnaś wykonać, aby być spokojną o kwestie zdrowotne i dalej realizować się jako kobieta, matka czy żona.

Profilaktyka to wciąż trudny temat dla wielu kobiet. Jako powody często wymienia się brak czasu, niską świadomość zagrożenia, jakie niosą za sobą choroby lub strach przed niekorzystnymi wynikami. Mimo wszechobecnych komunikatów do kobiet na temat profilaktycznych badań, niekiedy ratujących życie, nie każda z nich zdaje sobie sprawę z ich znaczenia. Regularne badania pozwalają na pełną świadomość stanu swojego zdrowia, a co więcej – w razie niepokojących wyników, umożliwiają szybką reakcję i rozpoczęcie ewentualnego leczenia.

Sprawdź, co powinno znaleźć się na liście priorytetów.

badania1.jpg

Zadbaj o piersi

Powszechne USG piersi należy do regularnych badań prewencyjnych kobiet po 30 roku życia. Łatwo dostępne i bezbolesne działanie profilaktyczne wykonywane jest za pomocą głowicy ultrasonografu, dzięki której można odczytać obraz gruczołu piersiowego. Dzisiejsze aparaty pozwalają na precyzyjną weryfikację zmian w piersiach. Kobietom po 50 roku życia zaleca się także mammografię, czyli nieinwazyjne badanie za pomocą promieni rentgenowskich, podczas którego wykonywany jest ucisk piersi w projekcjach CC i MLO, a tkanka piersi zostaje zobrazowana na zdjęciach rentgenowskich. Pozwala to na ocenę mikro zwapnień i małych zmian w piersiach o budowie tłuszczowej. Oba badania profilaktyczne mogą zapobiec rozwojowi raka piersi. Oprócz nich, każda kobieta powinna też obowiązkowo wykonywać samobadanie piersi.

Cytologia to podstawa

Cytologia, czyli przesiewowe badanie w kierunku raka szyjki macicy, to kolejne działanie profilaktyczne, które kobieta powinna wykonywać regularnie. Polega na pobraniu wymazu zawierającego komórki błony śluzowej szyjki macicy i zalecane jest kobietom po 20 roku życia. Cytologia pozwala na wykrycie niepożądanych zmian, leczenie operacyjne nadżerki szyjki macicy, a także jest pomocna podczas diagnozy stanu nabłonka pochwy i weryfikacji efektywności środków hormonalnych. Dodatkowo, dzięki badaniu cytologicznemu można sprecyzować termin owulacji i czas trwania II fazy cyklu u kobiety.

Niebezpieczny HPV

Oprócz cytologii niezbędne jest oddzielne badanie na obecność wirusa HPV. Rzadziej wspominany, a bardzo niebezpieczny dla kobiet HPV to najpowszechniejsza infekcja przenoszona drogą płciową, która dotyka aż 8 na 10 kobiet w pewnym momencie ich życia. W wielu przypadkach wirus powoduje rozwój raka szyjki macicy. Szczególne zagrożenie stwarzają onkogenne typy wirusa, podtypy HPV 16 i 18.

W przypadku ich wczesnego wykrycia możliwa jest szybka reakcja i efektywna walka. Z tego powodu profilaktyczne badanie na obecność wirusa HPV jest szczególnie ważne i powinno być dodatkowo wykonane oprócz tradycyjnej cytologii, która często nie wykrywa wszystkich przypadków choroby oraz nie weryfikuje czy w organizmie kiedykolwiek obecny był wirus HPV wywołujący raka. Obecnie na rynku istnieje już metoda wykonania testu na obecność HPV samodzielnie w domu. Dostępne testy pozwalają kobietom na samodzielnie pobranie próbki w domu, którą należy następnie przesłać do badań laboratoryjnych, a wynik sprawdzić na bezpiecznym, chronionym hasłem koncie online. W przypadku wyniku dodatniego, niezbędna jest wizyta u ginekologa.

Badania profilaktyczne, chociaż często lekceważone, mogą uchronić kobiety przed poważną chorobą i powinny być dla nich priorytetem. Dzisiejsze możliwości medyczne i szereg dostępnych rozwiązań pozwalają na sprawne i komfortowe badania pod kątem wielu schorzeń. Część z nich może wykryć chorobę, zanim pojawią się jakiekolwiek objawy, a w konsekwencji skutecznie jej zapobiec. Regularne wykonywanie badań prewencyjnych to gwarancja bezpieczeństwa, dzięki której z pełną świadomością swojego zdrowia możesz realizować się w codziennym życiu.

Karolina Żochowska, Martyna Antecka, 20-03-2020, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe