Masz 30 lat i trądzik? Nie jesteś sama
Strona główna » Poczekalnia » Kobieta » Masz 30 lat i trądzik? Nie jesteś sama

Masz 30 lat i trądzik? Nie jesteś sama

POCZEKALNIA. Kobieta

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 09-08-2017


 
Wielu osobom wydaje się, że trądzik jest cechą wyłącznie dorastającej młodzieży. Jeśli w wieku nastu lat ktoś boryka się z tym problemem [powtarza się mu, że jeszcze chwila i trądzik sam przejdzie. Ale to nie musi być prawda. Trądziku nie obchodzi ile masz lat. Zmieniają się jedynie przyczyny jego powstawania.

Jak powstaje trądzik?
 
Trądzik z jakim zmagają się nastolatki zazwyczaj ma podłoże hormonalne. Ciało dostraja się i dorasta a w środku szaleje burza hormonów. I tu wyróżniamy dwa rodzaje zmian trądzikowych: androgenne i estrogenne. Te pierwsze wywołane są przez męskie hormony, a zmiany to raczej twarde grudki pod skórą. Nie pojawia się natomiast stan zapalny. W trądziku różowatym za przyczynę uznaje się podwyższony poziom estrogenów. Zanim pojawi się wyprysk miejsce to jest zaczerwienione i wyraźnie rozwija się zapalenie. U dziewczyn zmiany nasilają się zwykle na kilka dni przed miesiączka, a następnie goją się do kolejnego cyklu.

Trądzik u młodzieży ulokowany jest zazwyczaj w tak zwanej strefie T, to jest na nosie i czole, czasem również na policzkach. Często też towarzyszą mu nasilone wypadanie i przetłuszczanie się włosów oraz łojotok. U dziewczynek często leczenie przebiega poprzez podanie tabletek antykoncepcyjnych, które normują poziom hormonów. Ten rodzaj trądziku może utrzymywać się do 25 roku życia.

Jeśli natomiast masz ponad 20 lat i nadal walczysz ze zmianami skórnymi, lub gdy nigdy ich nie miałaś i nagle zaczęły się pojawiać to prawdopodobnie dotknął cię właśnie trądzik dorosłych. Zmiany ulokowane są głównie na szyi, brodzie i na linii żuchwy. Zmiany mają charakter zapalny, są czerwone, bolące i twarde. Rzadziej pojawiają się zaskórniki. Szczególnie dotyka kobiety, rzadziej natomiast mężczyzn. Może przycichnąć w trakcie ciąży i powrócić nawet po 40-stce.

W trądziku dorosłych zmiany skórne pojawiają się w wyniku nasilonego wydzielania łoju. Może byt to spowodowane stresem, paleniem papierosów, nieodpowiednim odżywianiem oraz niewystarczającą lub nieodpowiednią higieną. Skóra pokrywa się warstwą sebum, które zapycha pory tworząc czopy. W zamkniętych łojem porach namnażają się bakterie, a w konsekwencji powstaje pryszcz.

tradzikudoroslych.jpg

Przyczyny powstawania trądziku po 20-stce
  • Nieodpowiednia dieta – bogata w tłuszcze i cukry proste, które długofalowo zaburzają wydzielanie insuliny a przez to wpływają na cała gospodarkę hormonalną co może odbijać się również na cerze.
  • Stres – jedzenie w pośpiechu, nieodpowiednia ilość snu oraz życie w napięciu. W trakcie stresu nasila się wydzielanie łoju oraz nadmiernej produkcji mediatorów prozapalnych co prowadzi do powstawania zmian na skórze.
  • Palenie papierosów – ma w ogóle negatywny wpływ na stan cery. Udowodniono, że może zaostrzać i powodować nawroty trądziku.
  • Stosowanie nieodpowiednich kosmetyków – należy bacznie zwracać uwagę na skład kosmetyków. Duża ich część zawiera składniki komedogenne czyli zapychające, które dodatkowo zatykają już i tak wrażliwe pory skóry. Jednocześnie skóra z trądzikiem to najczęściej taka, która potrzebuje kosmetyków silnie nawilżających. Produkcja łoju może być wzmożona właśnie dlatego, że skóra się broni gdyż jest za sucha.
  • Geny – niestety okazuje się, że trądzik możemy również odziedziczyć. Jeśli mama lub babcia zmagały się z ta przypadłością istnieje ryzyko, że i my będziemy na nią narażeni.
Fakty i mity o trądziku
  • Słońce leczy trądzik – mimo, że kiedy wystawiamy skórę na słońce nasze ciało produkuje witaminę D, która odpowiada między innymi za gojenie się ran, to nie ma dowodów jakoby to faktycznie działało na trądzik. Dodatkowo wiele środków na trądzik zwiększa wrażliwość skóry na promienie UV.
  • Czekolada powoduje trądzik – nie ma jednoznacznych dowodów jakoby czekolada wzmagała trądzik, ale zła dieta już tak.
  • Skóra z trądzikiem musi być sucha – jest to bardzo rozpowszechnione twierdzenie. Skoro jest tłusta to znaczy, że jest odpowiednio nawilżona. Tymczasem jest na odwrót. Skóra przesuszona broni się wzmożoną produkcją łoju.
  • Pocenie się wzmaga trądzik – to fakt. Kiedy się pocimy skóra nie oddycha, dodatkowo mogą zatykać się pory a stąd prosta droga do zmian zapalnych.
Jak leczyć trądzik u dorosłych?
 
Leczenie zmian trądzikowych u dorosłych przebiega inaczej niż u młodzieży. Tam zazwyczaj wystarczy np. terapia hormonalna. Po 25 roku życia zaleca się leczenie poprzez zmianę diety, stopniowe wykluczanie produktów, które mogą nasilać zmiany. Przy czym u każdego może być to co innego. Tłuste potrawy, fast foodów czy mleko to pierwsze rzeczy jakich należy unikać. Zazwyczaj stosuje się środki zawierające kwas azelainowy, który hamuje rogowacenie naskórka, a tym samym zatykanie porów oraz ma działanie antybakteryjne; kwas salicylowy który działa przeciwzapalnie i nasila złuszczanie naskórka, oraz rozjaśnia przebarwienia; nadltenki które wykazują działanie antyseptyczne i odtykające na pory; siarka, znana od wieków z właściwości gojących. Jak jeszcze skuteczniej walczyć z trądzikiem u dorosłych? Sprawdź na http://www.skinoren.pl/pl/tradzik-doroslych/#

W.Press, 09-08-2017, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe