Jakie są pierwsze objawy ciąży?
Strona główna » Poczekalnia » Kobieta » Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Jakie są pierwsze objawy ciąży?

POCZEKALNIA. Kobieta

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 22-12-2016


 
Wiele kobiet ma problem ze zidentyfikowaniem pierwszych objawów ciąży – często bywają one bowiem mylone z objawami zatrucia pokarmowego, przemęczenia czy przeziębienia organizmu. Po test ciążowy sięga się natomiast dopiero wtedy, kiedy nie wystąpi o planowanym czasie miesiączka. Jednak, jak rozpoznać jeszcze wcześniejsze symptomy ciąży?

Pierwszym symptomem, który nietrudno zauważyć, jest utrzymywanie się podwyższonej temperatury ciała. Będą mogły najszybciej zauważyć ją te kobiety, które każdy swój dzień rozpoczynają od mierzenia temperatury ciała.

Kilka dni po owulacji występuje także zagnieżdżanie się zarodka w macicy, a to może z kolei wiązać się z delikatnym krwawieniem. Nietrudno rozróżnić go od miesiączkowania, bowiem bywa mniej obfite i trwa zdecydowanie krócej. Dość często występuje w pierwszych tygodniach ciąży również wahanie nastoju. Rozdrażnienie, złość, niecierpliwość czy niezdecydowanie miesza się co chwile z euforyczną radością z błahego powodu? Odpowiedzialny za taką huśtawkę nastrojów jest hormon – progesteron, który pozwala na dokonanie się zmian w naszym organizmie i przystosowuje go do nowej sytuacji ciąży. Hormon ten jest także odpowiedzialny za ogólne przemęczenie organizmu, całodobową senność, apatię, a niekiedy i stany depresyjne. Wszystkie te objawy występują tylko czasowo, ustępują najczęściej już w drugim trymestrze ciąży.

dollarphotoclub_60349244.jpg

Z pewnością, najbardziej typowymi pierwszymi objawami ciąży, które często bywają wykorzystywane np. w filmach, są poranne nudności i wymioty. I nie jest to wymysł scenarzystów, bowiem większość przyszłych mam właśnie te mdłości i nudności wspomina najczęściej. Część kobiet zmaga się na początku swojej ciąży z nadwrażliwością na niektóre zapachy – papierosy, mocna kawa, a nawet ulubione, dotąd, perfumy mogą wywołać ból głowy czy kolejne nudności.

Niektóre kobiety oczekujące na swoje dziecko odczuwają pierwszym miesiącu ciąży brak apetytu, niechęć do jedzenia. Nieprawdą jest, że całą ciążę kobieta je za dwoje, wilczy apetyt pojawia się w późniejszej fazie ciąży, początkowo wiele kobiet w ogóle nie odczuwa głodu.

Szalejące w kobiecym organizmie hormony powodują również zmiany w wyglądzie – powiększenie piersi, połączone z ich nadwrażliwością i bolesnością, może świadczyć o pierwszych tygodniach ciąży, choć występuje także co miesiąc przed każdym okresem.

Należy pamiętać, że wszystkie wymienione objawy mogą, ale nie muszą wystąpić u każdej kobiety. Pamiętajmy, że każda ciąża jest inna, tak samo jak każdy człowiek ma swoje indywidualne cechy i inaczej reaguje na nowe sytuacje. Każda kobieta będzie inaczej odczuwać swoją ciążę i nie sposób chyba wymienić całego spektrum objawów, które mogą wiązać się z pierwszymi tygodniami ciąży.

W.Press, 22-12-2016, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe