Jak rozpoznać objawy menopauzy?
Strona główna » Poczekalnia » Kobieta » Jak rozpoznać objawy menopauzy?

Jak rozpoznać objawy menopauzy?

POCZEKALNIA. Kobieta

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 27-02-2017

Fot. Fotolia
 
Menopauza, podobnie jak pierwsza miesiączka, jest czasem pewnego przejścia. Jest to nieunikniony element bycia kobietą. Nie można walczyć z biologią ani własnym organizmem, najlepszym wyjściem jest... pogodzić się z zachodzącymi zmianami i spróbować je zaakceptować i, mimo wszelkich utrudnień, cieszyć się życiem każdego dnia!

O menopauzie mówimy wtedy, kiedy od ostatniej miesiączki minie co najmniej 12 miesięcy. Jeżeli po roku pojawi się kolejna miesiączka, należy zgłosić się do ginekologa, ponieważ mogło dojść do pewnych nieprawidłowości. Menopauza rozpoczyna się około 45-50 roku życia, przed nią występuje czas około menopauzalny, nazywany wymiennie przekwitaniem lub klimakterium.

Z menopauzą wiąże się szereg uciążliwych objawów. Niemalże wszystkie spowodowane są zmianami hormonalnymi zachodzącymi w ciele kobiety, jajniki zmniejszają wydzielanie estrogenów. W tym czasie w organizmie kobiety przechodzi szereg zmian, które maja przygotować jej ciało do stałego czasu niepłodnego. Około 80% kobiet odczuwa dotkliwie objawy spowodowane zachwianiem równowagi hormonalnej. A są to: napady fal gorąca i nocne poty – problem najczęściej doskwierający kobietom w czasie przekwitania.

Pojawiające się w ciele kobiet nagłe uczucia ciepła lub gorąca powoduje zaczerwienienie skóry twarzy, szyi i korpusu. Napady gorąca dotykają kobiety również i nocą. Objawy te powiązane są najczęściej z nadmiernym poceniem się, które jest dodatkowym źródłem dyskomfortu. Na tym jednak nie koniec.

fotolia_1meno.jpg

Zmiany nastrojów są kolejnym dużym problemem, zarówno dla samej zainteresowanej, jak również dla jej najbliższego otoczenia: rodziny, przyjaciół, współpracowników. Zmienność nastrojów prowadzić może do rozmaitych frustrujących sytuacji, powoduje bowiem rozdrażnienie, wpływa na nerwowość zachowań, może być konfliktogenna, pogłębia dyskomfort psychiczny.

Klimakterium to także ciągłe poczucie zmęczenia, braku energii, które dodatkowo bywa wzmacnianie problemami ze snem. Wiele kobiet boryka się w tym czasie z problemem bezsenności, nawet jeśli nigdy wcześniej nie miały takich doświadczeń. Obniżenie własnej wartości, zawstydzenie powodują także inne objawy menopauzy: nietrzymanie moczu, podatność na liczne infekcje intymne, kłopoty z pamięcią i koncentracją, zimne dreszcze.

Mniejsza z wiekiem ochota na seks również wiązana jest z menopauzą. Spadek libido często współistnieje z suchością pochwy - kolejnym objawem „czasu przejścia”. Brak odpowiedniego nawilżenia pochwy, związany z prawdziwą burzą gospodarki hormonalnej w organizmie kobiety, bywa nie tylko przyczyną braku ochoty na seks, ale także może powodować ból przy stosunku.

Klimakterium nie oznacza jednak rezygnacji z romantycznych wieczorów we dwoje, namiętności i czułości. Odpowiednie nawilżenie można uzyskać stosując globulki dopochwowe HydroVag.

W.Press, 27-02-2017, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe