Hormony a cykl miesięczny - skąd bierze się ból?
Strona główna » Poczekalnia » Kobieta » Hormony a cykl miesięczny - skąd bierze się ból?…

Hormony a cykl miesięczny - skąd bierze się ból?

POCZEKALNIA. Kobieta

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 24-06-2019


 
Cykl miesiączkowy jest niezwykle złożonym zjawiskiem zachodzącym we współpracy z rozlicznymi hormonami. Najważniejszymi z nich są FSH, LH, estrogeny i progesteron. Dynamiczna równowaga między tymi substancjami jest kluczowa aby cykl zachodził regularnie i możliwie z niewielką ilością przykrych dolegliwości. Problemy związane z menstruacją nie ograniczają się czasem do bólu w okolicy narządów rodnych: nudności, biegunki, wymioty oraz poczucie rozbicia to tylko niektóre z dodatkowych objawów występujących podczas miesiączki.

Równowaga hormonalna

Ze względu na złożoność cyklu miesięcznego każde zaburzenie gospodarki hormonalnej może przyczynić się do pogorszenia dolegliwości bólowych w trakcie miesiączki. Obecnie dominuje teoria łącząca wysoki poziom prostoglandyn pod koniec cyklu z intensywnym bólem miesiączkowym. Prostoglandyny, szczególnie PGE2, to substancje, których wysokie stężenie bezpośrednio indukuje menstruację. Ich zwiększona synteza zachodzi gdy ciałko żółte ulega degeneracji co skutkuje gwałtownym obniżeniem stężenia progesteronu. Obniżenie progesteronu zwiększa poziom prostoglandyn, które powodują obkurcz naczyń endometrium (błony śluzowej macicy) co prowadzi do złuszczania błony i upływów krwi, ok. 80ml w trakcie całej menstruacji.

Utrzymanie równowagi hormonalnej zależy od mechanizmu nazywanego sprzężeniem zwrotnym. W uproszczeniu polega on na hamowaniu lub stymulowaniu wydzielania hormonów przy odpowiednim stężeniu innych hormonów. Przykładem jest antykoncepcja hormonalna. Przyjmowanie gestagenów powoduje zwiększenie ich stężenia we krwi. Wysoki poziom gestagenów hamuje uwalnianie lutropiny z przysadki mózgowej. Lutropina (LH) jest hormonem stymulującym owulację. Niskie stężenie LH we krwi uniemożliwia owulację, a zatem niemożliwe jest zapłodnienie komórki jajowej.

ketessehormonyacyklmens.jpg

Łagodzenie bólu miesiączkowego

Cykl miesiączkowy może ulec zaburzeniu w przypadku zaburzeń hormonalnych. Każdy czynnik zmieniający gospodarkę hormonalną potencjalnie może pogarszać przebieg miesiączki. Stosowana wedle zaleceń antykoncepcja hormonalna jest wyjątkowym przypadkiem kiedy dostarczanie hormonów z zewnątrz często zmniejsza dolegliwości bólowe i reguluje cykl.

Standardowymi lekami służącymi zmniejszeniu bólu miesiączkowego są niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Deksketoprofen, obecny w tabletkach Ketesse 25, jest skutecznym NLPZ-tem w opanowywaniu bólu związanego z menstruacją.

Zaburzenie naturalnej homeostazy hormonalnej organizmu może wpływać natomiast negatywnie na przebieg cyklu i ból miesiączkowy. Stres, nadużywanie alkoholu, używki na bazie tytoniu, zaburzenia snu oraz otyłość mogą zaburzać równowagę hormonalną i indukować stany zapalne. Unikanie tych czynników ryzyka jest racjonalnym poza farmakologicznym wskazaniem prowadzącym potencjalnie do wyrównania cyklu i łagodzenia objawów bólowych.

W przypadku nie dających się opanować lekami, niepokojących miesiączek należy szukać profesjonalnej pomocy lekarskiej. Nie powinno się odkładać w nieskończoność decyzji dotyczących swojego zdrowia. Szybkie wykrycie problemu pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia i wyzdrowienie. Konsultacja z ginekologiem lub endokrynologiem to dobra decyzja gdy chcemy upewnić się co do naszego zdrowia i równowagi hormonalnej.

W.Press, 24-06-2019, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe