Co warto wiedzieć przed wizytą w klinice leczenia niepłodności?
Strona główna » Poczekalnia » Kobieta » Co warto wiedzieć przed wizytą w klinice leczenia …

Co warto wiedzieć przed wizytą w klinice leczenia niepłodności?

POCZEKALNIA. Kobieta

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 30-06-2018

Fot. Photos8.com
 
Kiedy udać się do kliniki leczenia niepłodności?

Powinniście to zrobić w momencie, gdy już od dłuższego czasu, staracie się o naturalne poczęcie dziecka, jednak nie daje to wciąż pozytywnego rezultatu. O niepłodności mówi się, wtedy gdy para, pomimo regularnego współżycia, od ponad 12 miesięcy, bez użycia środków antykoncepcyjnych, nie zachodzi w ciążę. Wskazana jest wtedy konsultacja medyczna, dzięki której będzie możliwe postawienie diagnozy i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.

Tutaj pacjenci mają do wyboru wizytę u lekarza z NFZ lub w prywatnej klinice niepłodności. Najwyższe standardy i skuteczność leczenia posiada Klinika Leczenia Niepłodności INVICTA klinikainvicta.pl, która oferuje personalizowaną diagnostykę niepłodności zarówno kobiet jak i mężczyzn. Dlatego jeżeli jeszcze się zastanawiacie, dokładnie zapoznajcie się z dostępną ofertą.

Problem niepłodności

Niestety problem niepłodności dotyczy coraz większej ilości par, szacuje się, że jest ich aż 15-20 procent. Z powodu ciągle rosnącej skali zjawiska Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała niepłodność za chorobę społeczną. W Polsce problem ten dotyka każdego roku, około 1,5 mln par. W połączeniu z przyczynami ekonomicznymi, jest ona powodem coraz niższego przyrostu naturalnego Prognozuje się, że pod koniec 2050 roku, populacja w naszym kraju osiągnie 34 miliony osób, co w porównaniu z 2013 rokiem, daje aż 4,55 milionowy spadek.

Jakie przyczyny niepłodności?

Niemal co piąta para, starająca się o dziecko, potrzebuje pomocy lekarza. Jakie zatem są najczęstsze przyczyny niepłodności? Tutaj jednym z najważniejszych czynników warunkujących płodność, stanowi wiek kobiety. Bowiem, im jest ona starsza, tym prawdopodobieństwo zajścia w ciążę maleje. Dlatego, jeśli skończyłyście już 30 lat, lepiej nie zwlekajcie dłużej z podjęciem decyzji, o wizycie, w klinice leczenia niepłodności.

Wśród innych przyczyn niepłodności u pań wymienić można również: brak owulacji, zespół policystycznych jajników (PCOS), niedrożność jajowodów, endometriozę, insulinoodporność, czy Hashimoto.

Natomiast w przypadku mężczyzn, powodem jest coraz gorsza jakość nasienia. Dla przykładu, WHO w 2010 roku, za normę uznawała co najmniej 14 mln plemników w 1 ml nasienia, a 50 lat wcześniej było to 40-60 mln plemników w 1 ml nasienia. Do tego, do najczęstszych przyczyn niepłodności wśród mężczyzn należą: obustronne wnętrostwo, zaburzenia erekcji i ejakulacji, przebycie ostrych chorób zakaźnych z odczynem w jądrach, zabiegi chirurgiczne na jądrach i powrózkach nasiennych, czy też zaburzenia hormonalne lub genetyczne.

przedwizyta.jpg

Jak przebiega standardowa wizyta w klinice leczenia niepłodności?

Problem niepłodności, w równym stopniu dotyka obojga partnerów, dlatego też dobrze jest, jak lekarz na pierwszej wizycie może skonsultować obojga partnerów. Przed samym spotkaniem, konieczne będzie wypełnienie szczegółowej ankiety, która będzie stanowić kluczowy element diagnostyki pacjentów. Z tego też powodu, zaleca się przyjść do kliniki 30 min wcześniej. Sama wizyta natomiast, trwa zazwyczaj 30-60 minut.

Co zabrać ze sobą na wizytę?

Na pierwszą wizytę konsultacyjną zaleca się przygotowanie i zabranie całej dokumentacji medycznej, dotyczącej dotychczasowego leczenia. Co może zatem okazać się niezbędne? Przede wszystkim: materiały zawierające historię choroby, wyniki badań laboratoryjnych, wypisy szpitalne, epikryzy, wyniki badań obrazowych (np. USG), informacje o przebytych zabiegach i operacjach (w tym również inseminacjach i in vitro), zaświadczenie lekarskie z załączonymi wynikami badań, potwierdzającymi rozpoznanie i leczenie. Partner natomiast powinien przynieść aktualne wyniki badania nasienia.

Jakie pytania zostaną zadane podczas wywiadu lekarskiego?

Musimy być przygotowani na to, że lekarz będzie chciał przeprowadzić szczegółowy wywiad lekarski, na podstawie którego będzie mógł ocenić przyczyny niepłodności. Wobec tego, pacjenci muszą być gotowi na takie pytania jak:

  • problem niepłodności w obu rodzinach,
  • choroby przebyte w dzieciństwie,
  • przebieg procesu pokwitania,
  • problemy z libido,
  • choroby przebyte w okresie dorosłym i przyjmowane leki,
  • stosowana antykoncepcja i dotychczasowe ciąże,
  • przebyte zabiegi i operacje,
  • historię miesiączkowania,
  • częstotliwość stosunków seksualnych,
  • styl życia (palenie papierosów, ilość spożywanego alkoholu, zażywanie tzw. narkotyków rekreacyjnych, czy stres).
Jakie badania może wykonać lekarz?

Na pierwszej wizycie, lekarz może zlecić pacjentce podstawowe badania ginekologiczne lub ultrasonograficzne. Do tego również może ona dostać wykaz niezbędnych do wykonania badań, z podaniem dnia cyklu, w którym powinny one zostać wykonane. Mogą to być: badania hormonalne, badania bakteriologiczne, monitoring cyklu, histeroskopia, czy badanie HSG. Pacjent natomiast może zostać poproszony o oddanie nasienia. Z tego też powodu, zaleca się 3-4 dniową abstynencję seksualną przed zaplanowaną wizytą.

Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z artykułem, choć trochę zmniejszyliśmy Wasze wątpliwości, odnośnie tego, co warto wiedzieć przed wizytą w klinice leczenia niepłodności.

W.Press, 30-06-2018, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
kardiolog Bydgoszcz
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe