Urazy u dzieci spowodowane aktywnością fizyczną - jak sobie z nimi radzić?
Strona główna » Poczekalnia » Dzieci » Urazy u dzieci spowodowane aktywnością fizyczną - …

Urazy u dzieci spowodowane aktywnością fizyczną - jak sobie z nimi radzić?

POCZEKALNIA. Dzieci

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 04-09-2019

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Aktywność fizyczna jest zalecana dla osób w każdym wieku, w tym dzieci. Ruch stanowi nieoceniony czynnik pozwalający na utrzymane zdrowia oraz stymulujący rozwój zarówno fizyczny, jak i umysłowy. Odpowiednio dobrane do wieku zabawy ruchowe oraz dyscypliny sportowe pozwalają dziecku na uniknięcie przyszłych problemów zdrowotnych, wykształcenie wielu relacji społecznych oraz wzrost siły fizycznej. Sportowi często towarzyszą jednak różne urazy...

Jak sobie z nimi radzić?

Istotna, w kontekście radzenia sobie z urazami, jest akceptacja zjawiska. Małe stłuczenia lub otarcia skóry bardzo często towarzyszą zabawom ruchowym dzieci. Oczywiste jest, że możliwe unikanie niebezpiecznych sytuacji, stosowanie odzieży ochronnej oraz kasków jest bardzo ważne, aby zminimalizować zagrożenie zdrowia dziecka.

Aby utrzymać skórę w dobrej kondycji, nawet gdy jest ona narażona na zamiany związane z aktywnością fizyczną lub uprawianiem sportu, warto zastosować żele z naturalnymi składnikami, takie jak np. Fastum Junior. Dzięki zastosowanej recepturze i połączonemu działaniu składników pochodzenia naturalnego Fastum Junior działa kojąco na skórę oraz zapewnia jej uczucie ulgi i komfortu.

Urazy niestanowiące zagrożenia dla zdrowia zdarzają się relatywnie często wśród populacji dzieci. Dzięki zaakceptowaniu tego faktu możliwe jest odpowiednie podejście do problemu pozwalające na niewzbudzanie strachu zniechęcającego często dziecko do aktywności fizycznej. Małe urazy, takie jak: bolesne zderzenie z innymi uczestnikami zabaw, upadki z roweru lub poślizgnięcie się na śliskiej trawie, mogą wiązać się zarówno z nieprzyjemnymi wrażeniami sensorycznymi, jak i z nadmiernym poczuciem zagrożenia.

urazy_sportowe.jpg

Co w przypadku dużych kontuzji?

Schemat postępowania na miejscu zdarzenia w przypadku kontuzji jest podobny wśród dzieci i dorosłych. Opiera się na pięciu najważniejszych punktach:
  • Ochrona miejsca uszkodzenia – niezależnie od rodzaju kontuzji nie jest wskazane nadmierne naruszanie objętej stłuczeniem tkanki. Powtórny uraz uszkodzonej skóry obarczony jest zwiększonym ryzykiem zniszczenia ciągłości i funkcjonalności tkanki.
  • Odpoczynek – nadmierne naruszanie uszkodzonych struktur nie jest dobrym pomysłem. Unikanie nadwyrężania naderwanej tkanki jest niezwykle istotne w procesie gojenia urazu. Należy jednak zaznaczyć, że wedle najnowszych badań najszybszy powrót do zdrowia można osiągnąć, gdy wdrożona zostaje rehabilitacja polegająca na uaktywnianiu fizycznym tkanki tak szybko, jak to możliwe.
  • Ochłodzenie miejsca urazu, ucisk na ranę oraz uniesienie uszkodzonej kończyny – wszystkie te działania mają za zadanie ograniczenie powstawania krwiaka. Krwiak uciskając na okoliczne tkanki, zmniejsza przepływ krwi, opóźnia gojenie oraz naciskając na nerwy, wywołuje bodźce bólowe. Zastosowanie wymienionych metod pozwoli na zminimalizowanie ryzyka pojawienia się dużego krwiaka.

Należy pamiętać, że w przypadku podejrzenia złamania kości lub innego poważnego urazu należy zgłosić się do lekarza. Szybka pomoc medyczna pozwala na uniknięcie wielu potencjalnie groźnych następstw kontuzji.

W.Press, 04-09-2019, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe