Probiotyki w leczeniu biegunek u dzieci
Strona główna » Poczekalnia » Dzieci » Probiotyki w leczeniu biegunek u dzieci

Probiotyki w leczeniu biegunek u dzieci

POCZEKALNIA. Dzieci

W. Press

zdrowemiasto.pl | dodane 28-09-2016

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Ostre biegunki infekcyjne są bardzo częste u dzieci. Wynika to z ich większej podatności na wirusy, które je wywołują oraz z tego, że łatwiej się nimi zarażają od innych dzieci. W większości są to stany które nie wymagają intensywnego leczenia, jednak wszelkie metody które mogą złagodzić lub skrócić objawy u dziecka są bardzo pożądane. Taką metodą jest zażywanie probiotyków.

Ostre biegunki infekcyjne wywoływane są zazwyczaj przez wirusy. Poza szczepionką na rotawirusy, w przypadku dzieci, zwłaszcza małych, nie istnieje skuteczna profilaktyka. Dzieje się tak dlatego, że do zakażenia dochodzi drogą doustną, a bardzo ciężko jest upilnować małe dziecko, by myło ręce przed każdym włożeniem ich do buzi. Dobrą informacją jest fakt, że zazwyczaj choroba, mimo, że przykra, przechodzi sama i nie wymaga leków. Jednakże w czasie trwania biegunki, zwłaszcza u małych dzieci, istnieje duże ryzyko odwodnienia. Dlatego podstawą w czasie tej choroby jest podawanie dużej ilości płynów wieloelektrolitowych, które można kupić w aptekach. Zwykła woda też jest dobra w przypadku braku dostępu do tych płynów, jednakże mniejsza jej ilość zdąży się wchłonąć z jelit, zanim zostanie wydalona. Bardzo ważną informacją w kontekście leczenia biegunek infekcyjnych jest to, że nie można podawać słodzonych płynów czyli soków czy słodkich napojów, ponieważ glukoza w nich zawarta ściąga wodę do jelit, zamiast umożliwić jej wchłanianie się do organizmu.

Aby przyspieszyć zakończenie biegunki warto jest podawać dziecku żywe kultury bakterii, zawarte w odpowiednich preparatach, zwane probiotykami. Są one w stanie skrócić czas trwania biegunki o 17 do 30 godzin oraz zmniejszają ryzyko trwania biegunki dłużej niż tydzień.

zdrowedziecko1.jpg

Tylko dwa szczepy bakteryjne mają udowodnioną skuteczność w leczeniu wirusowych biegunek infekcyjnych u dzieci. Są nimi LGG, skuteczne zwłaszcza na biegunki rotawirusowe, oraz Saccharomyces boulardii. Każda z nich musi być stosowana w odpowiedniej dawce, by leczenie było skuteczne. LGG, czyli Lactobacillus rhamnosus GG, najlepiej działa w dawce 6 x 109 CFU do 1010 CFU, dwa razy na dobę przez 5 dni. Oznacza to, że na przykład, powinno się przyjmować jedną kapsułkę, dwa razy dziennie, preparatu Dicoflor. S. boulardii z kolei powinno się podawać dziecku 250-500 mg na dobę przez 5 dni, czyli na przykład po jednej kapsułce, dwa razy dziennie, preparatu Enterol. Należy wybrać jeden z tych preparatów, podawanie dwóch szczepów bakterii na raz nie ma udowodnionej jakiejkolwiek przewagi nad podawaniem tylko jednego.

Podawanie probiotyku w czasie biegunki u dziecka jest dowolne- albo można rozpuścić go w preparacie nawadniającym, albo podawać w formie kapsułek. Skuteczność każdej z nich jest taka sama. Jednakże warto zwrócić uwagę, że dużo łatwiej nakłonić dziecko do wypicia płynu gdy jest odwodnione, niż do połknięcia kapsułki.

W. Press, 28-09-2016, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe