Odwodnienie u niemowląt – objawy i leczenie
Strona główna » Poczekalnia » Dzieci » Odwodnienie u niemowląt - objawy i leczenie

Odwodnienie u niemowląt - objawy i leczenie

POCZEKALNIA. Dzieci

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 25-04-2017


 
Odwodnienie u dzieci, chociaż brzmi niewinnie, w rzeczywistości jest groźne dla zdrowia. U dzieci do odwodnienia dochodzi dużo łatwiej i szybciej niż u dorosłych. Dlatego chore maluchy trzeba bacznie obserwować.

Do odwodnienia u niemowląt i małych dzieci dochodzi zazwyczaj przy biegunce i wymiotach. Znaczne ubytki płynów z organizmu pociągają za sobą niedobory elektrolitów, co z kolei niekorzystnie wpływa na układ nerwowy i pracę mięśni. Trzeba pamiętać, że mięśnie to nie tylko ramiona i uda, ale także mięsień sercowy. Stąd właśnie odwodnienie może doprowadzić do zaburzenia rytmu pracy serca, drgawek mięśni, omdleń i utraty przytomności.

Pierwsze objawy na ogół są łagodne i łatwo je przegapić. Odwodnione dziecko jest senne, apatyczne lub przeciwnie, bardzo pobudzone i płaczliwe. Warto zwrócić uwagę na to, czy dziecko podczas płaczu wydziela łzy. Jednym ze skutków odwodnienia jest właśnie ich brak. Równie łatwe do zaobserwowania są suchość ust i języka.

dzieckochore.jpg

Niewielkie odwodnienie można wyleczyć w warunkach domowych, podając dziecku płyny. Wodę, herbatę rumiankową, ale nie soki czy napoje gazowane. Wbrew pozorom coca-cola uważana za lekarstwo na żołądek nie nadaje się do leczenia odwodnienia. Równie dużym błędem jest serwowanie dziecku głodówki przy biegunce i wymiotach. O ile to możliwe dziecko powinno przyjmować posiłki o stałych porach. Do diety warto włączyć ryż i gotowaną marchewkę. Jeśli niemowlę jest karmione piersią, trzeba, je jak najczęściej przystawiać, by miało możliwość często pić. Nie trzeba takich dzieci dopajać butelką.

Wiedza jak zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu dziecka przydaje się nie tylko podczas choroby, warto wiedzieć, ile i jakich płynów powinno przyjmować dziecko w ciągu dnia, oraz jaki ubytek wody z organizmu może być dla dziecka groźny. Istotna jest świadomość, że już pięcioprocentowy ubytek masy ciała przy biegunce lub wymiotach jest bardzo niepokojącym sygnałem.

Biegunka na ogół ustępuje samoistnie już na drugi dzień. Jeśli trwa dłużej prawdopodobnie jej przyczyną jest rotawirus, w takiej sytuacji najczęściej konieczna jest wizyta u lekarza pediatry, a nawet hospitalizacja. Zanim udamy się do lekarza można, podać dziecku preparat uzupełniający elektrolity. Można taki kupić na www.orsalit.pl. Preparaty dla dzieci mają przyjemny smak, jednak jeśli dziecko odmawia picia, można dodać łyżeczkę miodu dla osłodzenia.

Do odwodnienia u dzieci chodzi niezwykle łatwo, jednak szybka reakcja może uchronić przed poważnymi komplikacjami zdrowotnymi. Dlatego rodzice nie powinni czynić sobie wyrzutów, jeśli u dziecka dojdzie do odwodnienia. Problem pojawia się dopiero w chwili, gdy rodzice nie potrafią rozpoznać pierwszych symptomów.

W.Press, 25-04-2017, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe