Czy dziecko potrzebuje witamin?
Strona główna » Poczekalnia » Dzieci » Czy dziecko potrzebuje witamin?

Czy dziecko potrzebuje witamin?

POCZEKALNIA. Dzieci

W. Press

zdrowemiasto.pl | dodane 23-06-2016

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Czy nasze dzieci naprawdę trzeba faszerować witaminami i lekami? Na ile jest to racjonalne podejście odpowiedzialnego rodzica, a na ile usilnie forsowana przez koncerny farmaceutyczne metoda na zarabianie pieniędzy? Kiedy dawać witaminy i jakie?

Ostrożnie z tymi witaminami!

Należy tu zachować zdrowy rozsądek. Bo nie jest ani tak, że dziecko w wieku niemowlęcym musi brać wszystkie możliwe zestawy i suplementy dostępne na półkach sklepowych, ani też tak, że żadne witaminy da niemowląt w tabletkach nie są mu potrzebne. Tak naprawdę dzieci nie potrzebują ich wcale w bardzo rzadkich przypadkach – gdy są doskonale odporne, nie chorują, a do tego przez okrągły rok mają możliwość ekspozycji na silne światło słoneczne – przez co najmniej pół godziny dziennie. Tak, by witamina D – kluczowa dla jego rozwoju - mogła wytwarzać się sama pod wpływem Słońca.

Witamina C na zdrowie!

Podawaj dziecku w okresie zimowo – jesienno – wiosennym, nie przesadzaj jednak z ilością. Kilka kropelek witaminy C w płynie dla dzieci – np. Cebion – na 1 czy 2 dni wystarczy w zupełności, chyba że dziecko jest przeziębione lub gdy lekarz zaleci inaczej. Przede wszystkim jednak staraj się, gdy tyko to możliwe, podawać dziecku naturalne soczki i owoce, które zawierają tę witaminę.

Witamina D dla kości i serca

Witamina ta zwiększa wchłanianie wapnia i fosforu. Minerały te stanowią podstawowy budulec kości, więc dziecko potrzebuje jej stale, zwłaszcza w okresie swego najintensywniejszego rozwoju. Wspólnie z wapniem działa też korzystnie na system nerwowy i serce. Latem niemowlę i kilkulatek są w stanie wyprodukować ją sobie na skutek nasłonecznienia, ale jesienią i zimą, gdy Słońca jest coraz mniej, warto ją podawać w kapsułach, w ilości jedna kapsułka dziennie – na przykład do butelki z mlekiem lub na języczek.

Witamina A na bystre oczko

Jest niezwykle potrzeba do prawidłowego funkcjonowania wzroku i układu odpornościowego. Istnieją w dodatku dwa rodzaje witaminy A: retinoidy (pochodzenia zwierzęcego) i tzw. beta-karoten (pochodzenia roślinnego). Potrzeba ich obu, jednak zdaniem większości lekarzy najlepiej jest spożywać je wraz z pokarmem – na przykład marchewką i owocami. Uwaga! Zawyżone dawki tej witaminy, szczególnie wprowadzane w tabletkach. mogą być szkodliwe dla małego dziecka.

Można też kompleksowo

Długo by tak wymieniać – są jeszcze przecież witaminy z grupy B i ważna, a często zapominana witamina PP. Dlatego też coraz bardziej popularne są gotowe zestawy z witaminami dla niemowląt – np. Vibovit. Mają kilka zalet: są połączone w jednym leku, więc podajemy je dziecku tylko raz – co może znacznie ułatwić życie i jemu, i nam. Tym bardziej że zestawy witamin dla dzieci mają zwykle postać kropelek, więc można je po prostu dodać dziecku do picia lub przemycić w inny sposób. Poza tym pozwalają nam nie martwić się o dawkowanie i o poszczególne witaminy – wszystko jest tu w dawce absolutnie bezpiecznej, o ile tylko przestrzegamy wskazówek na opakowaniu i zaleceń lekarza prowadzącego. Jeśli dziecko odżywia się zdrowo i chętnie je owoce i inne wartościowe pokarmy, i ma możliwość odbywania codziennych spacerów, na świeżym powietrzu, zalecana dawkę takiego leku można tez zmniejszyć – będzie to bez szkody dla malucha, ale jednocześnie da nam pewność, że otrzymuje on systematycznie małe dawki wszystkich niezbędnych witamin czy mikroelementów.

W. Press, 23-06-2016, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe