Czwarta odsłona największego w Europie Festiwalu Literatury dla Dzieci
Strona główna » Poczekalnia » Dzieci » Czwarta odsłona największego w Europie Festiwalu L…

Czwarta odsłona największego w Europie Festiwalu Literatury dla Dzieci

POCZEKALNIA. Dzieci

Dawid Wołowicz

zdrowemiasto.pl | dodane 28-04-2017


 
Od dłuższego czasu w Polsce organizuje się wiele festiwali: od festiwalu sztuk niezależnych po festiwal wołowiny w znanej sieciówce. Fachowcy w mądrych słowach opisują tak zwaną “festiwalizację kultury”, choć nikt do końca nie wie, czy to komplement czy obelga. Jedno jest pewne: zawsze warto zajrzeć pod metkę, kto i co Wam proponuje. Zaglądamy zatem do programu największego z największych - Festiwalu Literatury dla Dzieci, który w dniach od 16 do 21 maja 2017 roku edycją  warszawską rozpocznie kolejne gigantyczne turnee po największych miastach Polski: Gdańsku, Krakowie, Poznaniu oraz Katowicach.

Cel może wydawać się prozaiczny i trochę banalny: propagować czytelnictwo wśród dzieci. Jednak środki, po jakie sięgnęli organizatorzy, wcale banalne nie są.

Spotkania z najlepszymi


“Festiwal Literatury dla Dzieci to nie jest praca sezonowa jak zbieranie truskawek – tłumaczy Agnieszka Karp-Szymańska, członek rady programowej – My przez cały rok śledzimy rynek wydawniczy, czytamy i recenzujemy nowości, rozmawiamy z wydawcami i autorami. Jeździmy też na podobne imprezy za granicą, podejmujemy współpracę międzynarodową, by pokazać nasze polskie zjawiska, a czasami wręcz objawienia, w szerokim europejskim kontekście”.

W Warszawie w tym roku pojawią się znani i znakomici: prof. Joanna Papuzińska, Martin Widmark, Józef Wilkoń, Bohdan Butenko, oraz także nagradzani i docenieni: Ifi Ude, Wojciech Widłak, Marcin Brykczyński, Krzysztof Hołowczyc, Jarosław Mikołajewski, Agnieszka Stelmaszyk, Katarzyna Bogucka, Jarl Jomsborga Einar, Joanna Rusinek, Marianna Oklejak, Aleksandra Cieślak, Anna Czerwińska-Rydel, Piotr Karski, Marta Kopyt, Marianna Oklejak, Monika Radzikowska, Cezary Harasimowicz, Zofia Stanecka, Dorota Suwalska, Małgorzata Gurowska, Joanna Krzyżanek, Zuzanna Kisielewska, Ula Palusińska, Kaja Prusinowska, Adam Święcki.

Mocną stroną festiwalu są wystawy: „Lodorosty i bluszczary” to gratka dla wielbicieli poetyckiej twórczości dla dzieci Jerzego Ficowskiego (Teatr Lalka, wernisaż 16 maja).

dzieckoczyta.jpg

Wystawa prac Emilii Dziubak zachwyci wszystkich bez wyjątku. Artystka potrafi łączyć bardzo wysoki poziom artystyczny z prostotą przekazu (Warszawskie Targi Książki, sala animacyjna 18-21 maja). Jest jeszcze wisienka na torcie – wystawa dla najmłodszych, tworzona przez wydawnictwo Tatarak z ogromną uwagą i jeszcze większa dziecięcą radością – instalacja pokazująca książki Erica Carle'a z innej strony, właściwie z każdej, bo do wystawy można wejść jak do labiryntu i zupełnym przypadkiem zgubić się w przytulnej, wyłożonej poduszkami, kryjówce (Warszawskie Targi Książki, sala animacyjna 18-21 maja).

Pierwsze edycje festiwalu mocno przylegały do Warszawskich Targów Książki, skupiając swe działania w przestrzeni stadionu. Dziś do działań na rzecz czytelnictwa  organizatorzy zaprosili: Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski, Muzeum Literatury, Centrum Interpretacji Zabytków, Teatr Lalka, Supercar Club Poland S.A., Galerię Stara Prochownia, Staromiejski Dom Kultury, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Powstania Warszawskiego, Warownię Jomsborg, Bibliotekę Uniwersytecką, Teatr Rampa, Fundację “Arka” im. Józefa Wilkonia, Fundację im. Jerzego Ficowskiego, Wydawnictwo Wolno i Muzeum Książki Dziecięcej.

We wszystkich tych przestrzeniach spotkać będzie można znakomitych twórców.


Najbardziej wyczekiwanym cyklem festiwalu są zawsze wieczorne czytanki. Te i w tym roku nie zawiodą. Autorzy programu “pojechali po bandzie” (dosłownie i w przenośni), wychodząc naprzeciw najtrudniejszemu odbiorcy udowadniają, jak bardzo męską rzeczą jest czytanie! Czytanie jak zawsze zainauguruje Zastępca Prezydenta Warszawy Michał Olszewski, następnie czytanki odbędą się w Muzeum Powstania Warszawskiego, w grodzie Wikingów (Jarl Jomsborga-Einar opowie prawdziwe sagi Wikingów) i w  zamkniętym dla szerszej publiczności klubie samochodowym założonym przez Krzysztofa Hołowczyca. Czy mistrz rajdowy pojawi się osobiście? Oczywiście! Ze swoją ulubioną książką o… niezwykłym samochodzie właśnie. Spotkamy też mistrza Józefa Wilkonia na finisarzu wystawy jego plakatów w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.

Recepty na najlepsze książki wystawią zaś lekarze Ostrego Dyżuru Literackiego. W niedzielę, 21 maja, imprezę podsumuje wielki finał w Teatrze Rampa.

Okazuje się, że to nie wszystkie zaplanowane atrakcje, „bo tych wagonów jest ze czterdzieści” i wiele cennej literatury się  w nich mieści! Jesteście ciekawi, co jeszcze wyczarują i wyczytają dla Was organizatorzy tegorocznej edycji Festiwalu?

Zapraszamy na stronę http://fldd.pl/2017/festiwal/.

 

Dawid Wołowicz, 28-04-2017, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe