Co warto wiedzieć o przytulaniu?
Strona główna » Poczekalnia » Dzieci » Co warto wiedzieć o przytulaniu?

Co warto wiedzieć o przytulaniu?

POCZEKALNIA. Dzieci

Dorota Bąkowska

zdrowemiasto.pl | dodane 24-08-2012

Fot. M&CC
 
Jak pokazują badania zrealizowane przez firmę badawczą TNS OBOP [1], 84% Polaków było w dzieciństwie przytulanych przez rodziców lub inne bliskie osoby. Z kolei przytulania nie zaznało 12% ankietowanych. Jak do tematu przytulania odnoszą się współcześni rodzice, którzy teraz sami wychowują małe dzieci?

Dlaczego warto przytulać?

Przytulanie niesie za sobą wiele korzyści. Gest ten tak niewiele kosztuje, a daje maluszkowi mnóstwo przyjemności i radości. Często działa zbawiennie na jego dolegliwości, płacz, uspokaja i wprawia w dobry nastrój. Noworodek od pierwszych chwil życia potrzebuje bliskiego kontaktu z rodzicem lub opiekunem, co wpływa na jego prawidłowy rozwój psychofizyczny i emocjonalny.

Przytulanie to nie wstyd – wyniki badań

     Kiedy rodzice przytulają swoje dzieci? Na to pytanie 74% ankietowanych odpowiedziało, że przytula swoje dziecko, wtedy gdy płacze, gdy jest przestraszone (72%) lub chore (71%). Jednocześnie zbliżony odsetek osób okazuje ten gest bez specjalnych powodów (71%), co wskazuje na wewnętrzną potrzebę okazywania czułości.
     Do jakiego wieku można przytulać dziecko? 95% badanych nie uznaje granicy wieku, do której wypada przytulać dzieci. Jednak to mężczyźni częściej niż kobiety twierdzą, że taka granica przytulania istnieje. Dla 58% ankietowanych jest to wiek 12 lat.
     Co lub kto wpływa na przytulanie? 69% rodziców małych dzieci (do 5 roku życia) zaznacza, że w codziennym wychowaniu przede wszystkim kieruje się własną intuicją. Dla 45% osób znaczący wpływ mają doświadczenia z własnego dzieciństwa oraz  wpływ rodziny (40% ankietowanych).

Przytulaniu towarzyszy również wydzielanie hormonów, m.in. kortyzolu, odpowiedzialnego za odczuwanie stresu. W momencie przytulenia jego poziom się obniża, dzięki czemu dziecko staje się wyciszone, mniej napięte i łatwiej jest mu zasnąć. Natomiast wytwarzana podczas przytulania oksytocyna, która także jest wydzielana podczas porodu i karmienia piersią, odpowiedzialna jest za odczuwanie bliskości, zaufania i budowania więzi rodzinnych.

Magia przytulania

Rodzic, który bierze swoje dziecko w ramiona, okazując mu czułość, jednocześnie daje maluszkowi poczucie miłości, bezpieczeństwa i bliskości. Jest to niezwykle ważne z uwagi na kształtowanie przyszłej dojrzałości fizycznej i emocjonalnej. Brak bliskości i dotyku może mieć poważne konsekwencje związane z zaburzeniami rozwoju psychicznego dziecka. Maluchy, które nie są przytulane, mają również problemy zdrowotne, częściej chorują, są mniej uodpornione lub nie przybierają na wadze.

Okazja do przytulania

Na przytulanie zawsze powinniśmy znaleźć czas. Dobrym pretekstem do nawiązania bliskości z maluszkiem jest dotyk podczas kąpieli, którego trudno uniknąć w trakcie mycia dziecka. Podczas czynności pielęgnacyjnych skóry maluszka powinniśmy także przytulać swoje dziecko, aby okazywać mu czułość i wzmacniać więzi.

Nie wstydźmy się przytulania, okazujmy czułość swoim dzieciom, bez konkretnego powodu i w każdej chwili.

[1] TNS OBOP, Omnimas CAPI, próba losowa, ogólnopolska, reprezentatywna dla populacji w wieku 15 +, N=1002. Część pytań zadano tylko rodzicom dzieci w wieku 0-5 lat, marzec 2012

Dorota Bąkowska, 24-08-2012, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe