AZS u dzieci. Jak postępować, gdy maluch cierpi na atopowe zapalenie skóry?
Strona główna » Poczekalnia » Dzieci » AZS u dzieci. Jak postępować, gdy maluch cierpi na…

AZS u dzieci. Jak postępować, gdy maluch cierpi na atopowe zapalenie skóry?

POCZEKALNIA. Dzieci

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 19-04-2017

Fot. fotolia
 
Atopowe zapalenie skóry, potocznie zwane AZS, najczęściej atakuje malutkie dzieci. Przed chorobą trudno się ustrzec, ponieważ jej przyczyny leżą w genach. Jakie są objawy AZS? Jak postępować z dzieckiem, które cierpi na tę chorobę?

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry
 
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to alergiczna choroba skóry, wywoływana przez różne alergeny. Mogą one znajdować się właściwie wszędzie: w powietrzu, w jedzeniu, w otoczeniu. Jednak prawdziwą przyczyną choroby są geny, a właściwie błędy w funkcjonowaniu układu immunologicznego oraz zaburzona konstrukcja skóry.

Choroba ma bardzo długotrwały przebieg, często towarzyszy przez całe życie. Co gorsza, gdy wydaje się, że już się jej pozbyło – lubi powracać! Nawet jeśli przez wiele lat nie dawała żadnych objawów.

Często wraz z AZS pojawiają się także inne choroby alergiczne, np. skaza białkowa.

1fotolia_101365024.jpg

Objawy AZS
 
AZS objawia się przede wszystkim bardzo nasilonym świądem. Jest on na tyle uporczywy, że małe dzieci odczuwają ciągłe rozdrażnienie i niepokój, mają problemy z zasypianiem, a gdy uda im się zasnąć - często się budzą… Skóra wskutek choroby staje się bardzo sucha i wrażliwa, zaczynają się na niej pojawiać różnego rodzaju zmiany.

Zazwyczaj choroba dopada maluszki, najczęściej pierwsze objawy pojawiają się jeszcze przed 1 r.ż. U tych najmłodszych zmiany skórne w pierwszej kolejności atakują buzię i główkę (także owłosioną część). U nieco starszych (od 3 do 11 lat) choroba objawia się także na powierzchni zgięciowej stawów (czyli: nadgarstki, łokcie, spód kolan), a u jeszcze starszych i u dorosłych również na całych grzbietach rąk.

W najgorszych wypadkach (niezależnie od wieku) może dojść do erytrodemii, kiedy zmiany skórne obejmują całe ciało.

AZS u dziecka – co robić?
 
Pretekstem do wizyty u dermatologa powinny być wszelkie zmiany skórne oraz utrzymujący się świąd skóry u dziecka. Lekarz przeprowadzi szereg badań (zależnych od wieku malucha), dzięki którym postawi właściwą diagnozę i wytyczy drogę leczenia.

Zazwyczaj terapia polega na podawaniu dziecku leków przeciwhistaminowych oraz preparatów przeciwzapalnych. Niekiedy dermatolodzy zalecają także leki sterydowe.

Podstawą w postępowaniu z dzieckiem chorym na AZS jest unikanie bodźców, które wywołują reakcję alergiczną skóry. Należy więc stale nawilżać i natłuszczać naskórek odpowiednimi kosmetykami – więcej na ten temat przeczytaj na www.zdrowemaluchy.pl.

W.Press, 19-04-2017, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe