Atopowe zapalenie skóry. Czym się objawia?
Strona główna » Poczekalnia » Dzieci » Atopowe zapalenie skóry. Czym się objawia?

Atopowe zapalenie skóry. Czym się objawia?

POCZEKALNIA. Dzieci

S.Cup

zdrowemiasto.pl | dodane 31-08-2016

Fot. shutterstock
 
Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba o podłożu alergicznym. Do jej głównych objawów zaliczają się suchość i uciążliwy świąd skóry. Choć atopowego zapalenia skóry nie da się całkowicie wyleczyć, przebieg i symptomy choroby można znacznie łagodzić.

W ciągu ostatnich lat liczba zachorowań na atopowe zapalenie skóry zaczęła gwałtownie się zwiększać. W naszym kraju z chorobami atopowymi zmaga się około 15 proc. dorosłych i nawet 22. proc dzieci. Co ważne, choroba zwykle rozpoczyna się w wieku niemowlęcym, zaś jej pierwsze objawy w większości przypadków pojawiają się u dzieci poniżej 5. roku życia.

Jak objawia się atopowe zapalenie skóry?


Choć przyczyny atopowego zapalenia skóry, w skrócie AZS, nie zostały do końca poznane, wiadomo, że na jej rozwój wpływ mają predyspozycje genetyczne, czynniki psychologiczne, w tym silny stres, dieta oraz czynniki zewnętrzne takie jak kurz, sierść zwierząt czy wełna.

Do podstawowych objawów choroby zalicza się nadmierną suchość skóry, która w zależności od wieku występuje w różnych częściach ciała, a ponadto uporczywy, napadowy świąd skóry będący czasem przyczyną zaburzeń snu i nadpobudliwości oraz zmiany zapalne i wysiękowe.

4_Atopowe_zapalenie_skory.jpg

Objawy atopowego zapalenia skóry a wiek


Charakter objawów atopowego zapalenia skóry oraz lokalizacja pojawiających się zmian różnią się w zależności od wieku chorego. W okresie niemowlęcym, czyli mniej więcej do 2. roku życia, obserwowane są najczęściej: świąd, ostry stan zapalny, obficie sączące zmiany i strupy, występujące głównie na twarzy, skórze głowy, w okolicach uszu, a niekiedy także na tułowiu i pośladkach. Dzieci z atopowym zapaleniem skóry czasem mają też cienkie, matowe, łamliwe włosy i naderwane płatki uszne, a ich policzki sprawiają wrażenie polakierowanych.

W okresie dziecięcym, czyli do 12. roku życia, atopowe zapalenie skóry przejawia się przede wszystkim świądem i suchością skóry oraz zmianami rumieniowo-grudkowymi stopniowo przechodzącymi w wykwity. Symptomy zwiastujące rozwój choroby pojawiają się zwykle w obrębie opuszków palców rąk i na podeszwach stóp. W formie ograniczonej z kolei choroba atakuje doły łokciowe i podkolanowe, twarz i kończyny, zaś w formie uogólnionej całe ciało.

Natomiast w okresie młodzieńczym i u osób dorosłych atopowemu zapaleniu skóry mogą towarzyszyć świąd, nacieki zapalne, strupy, nadżerki, przewlekłe i ograniczone zmiany, a nawet błyszczenie płytek paznokci. Objawy mogą występować we wszystkich częściach ciała.

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?


Metoda leczenia atopowego zapalenia skóry jest dobierana przez lekarza, indywidualnie dla każdego pacjenta. Zawsze jednak specjaliści zalecają eliminację alergenów z otoczenia oraz staranną pielęgnację skóry przy użyciu emolientów, które zapewnią jej odbudowę bariery ochronnej, odżywienie,regenerację oraz długotrwałe nawilżenie i natłuszczenie. Co ważne, stosowanie emolientów powinno stać się podstawowym elementem pielęgnacji skóry osób chorych nie tylko w okresie zaostrzenia objawów, ale także w czasie ich ustępowania.

S.Cup, 31-08-2016, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe