PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Mukowiscydoza – jak „wynurzyć się” z choroby?

W Polsce mediana wieku w momencie zgonu z powodu mukowiscydozy wynosi ok. 24 lata, podczas gdy np. w Kanadzie, której system opieki jest wskazywany, jako „złoty standard”, jest to 39 lat. W Europie Zachodniej mediana zgonu jest wyższa o ponad 10. Stworzenie kompleksowej opieki w ramach sieci wyspecjalizowanych ośrodków, możliwość stosowania antybiotykoterapii w domu pacjenta oraz dostęp do nowoczesnych leków, to aktualnie najważniejsze potrzeby pacjentów z mukowiscydozą. więcej »

Rekordowa liczba zgonów, a szczyt zachorowań dopiero przed nami!

Wedługnajnowszych meldunków epidemiologicznych podanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny, odnotowanorekordową liczbę zgonów z powodu grypy w Polscew porównaniu do poprzednich sezonów. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy podkreślają, że są to niepokojące dane, ponieważ prawdziwy szczyt zachorowań nadejdzie za ok. 2 tygodnie. więcej »

Europa podzielona w walce z rakiem płuca. 4 lutego – Światowy Dzień Walki z Rakiem

Rak płuca jest najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce i pierwszym zabójcą wśród chorób onkologicznych. Dlatego 4 lutego z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem warto przyjrzeć się sytuacji pacjentów z rakiem płuca w Polsce. To dzień solidarności z osobami chorymi onkologicznie. Jego ideą jest budowanie świadomości chorób onkologicznych w celu zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów z powodu nowotworów oraz zwiększenie wykrywalności raka we wczesnej, uleczalnej fazie. Szczególne powody do świętowania mają pacjenci z rakiem płuca, dla których ostatni rok był przełomowy, jeżeli chodzi o dostęp do nowoczesnych metod leczenia tego nowotworu. Immunoterapia, która jest przyszłością onkologii, od ubiegłego roku stała się dostępna dla pacjentów z rakiem płuca. Czy to oznacza, że polscy pacjenci są już leczeni zgodnie z europejskimi i światowymi standardami? Jak Polska radzi sobie z rakiem płuca na tle innych krajów europejskich? więcej »

Pierwsze zgony z powodu grypy w Polsce! – wirus atakuje

Według badań Amerykańskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC) z powodu grypy co roku na całym świecie umiera od 291 000 do 646 000 ludzi. Jak podkreśla Joe Bresee, ekspert CDC, zapobieganie grypie powinno być globalnym priorytetem. W najnowszych meldunkach epidemiologicznych podanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego odnotowano pierwsze przypadki śmiertelne z powodu grypy w Polsce w tym sezonie. więcej »

Czy jest szansa na wdrożenie modelu opieki kompleksowej i koordynowanej nad pacjentem z chorobą Parkinsona?

Kompleksowa opieka specjalistyczna to rozwiązanie, które zaczyna funkcjonować w onkologii i kardiologii. Kolejną specjalizacją, która może odnotować korzyści z jej wprowadzenia jest neurologia. Wdrożenie takie może przynieść korzyści nie tylko pacjentom i ich rodzinom, ale także całemu systemowi ochrony zdrowia. O tym, jak powinien wyglądać model kompleksowej opieki nad pacjentem z chorobą Parkinsona i jakie są szanse na jego skuteczne wdrożenie dyskutowali eksperci podczas konferencji „Priorytety w ochronie zdrowia” w Warszawie. więcej »

Dołączenie szczepień przeciwko rotawirusom oraz HPV do Narodowego Programu Szczepień Ochronnych priorytetem Głównego Inspektora Sanitarnego

Według Ministra Jarosława Pinkasa, Głównego Inspektora Sanitarnego kalendarz szczepień ochronnych powinien zostać rozszerzony o szczepienia przeciwko HPV i rotawirusom. Na temat korzyści wynikających z takiego rozwiązania dyskutowali: prof. Ewa Helwich - krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii, doc. Ernest Kuchar - prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologicznego, Roman Topór-Mądry - Prezes AOTMiT, Tomasz Latos - wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia podczas sesji pt. „Znaczenie rozszerzenia powszechnego programu szczepień dla zdrowia publicznego. Jak osiągnąć najlepsze efekty krok po kroku?” na Konferencji „Priorytety w Ochronie Zdrowia 2019”. więcej »

Polska dogania Europę w skutecznej walce z rakiem płuca

Rok 2018 był niewątpliwie wielkim przełomem w walce z rakiem płuca i otworzył drzwi do immunoterapii chorym na ten typ nowotworu. „Immunoterapia jako krok milowy w walce z nowotworami płuca” była tematem debaty ekspertów medycznych, decydentów i przedstawiciela organizacji pacjentów podczas tegorocznej konferencji „Priorytety w ochronie zdrowia 2019”. więcej »

Całkowicie podskórny kardiowerter-defibrylator (S-ICD) w nowym wykazie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego

10 stycznia 2019 roku Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że minister zdrowia, prof. Łukasz Szumowski podpisał rozporządzenie wprowadzające do wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego nowe świadczenia opieki zdrowotnej. Wśród nich znajduje się procedura wszczepienia/wymiany całkowicie podskórnego kardiowertera-defibrylatora (S-ICD). więcej »

Cukrzyku, zadbaj oserce!

Dlaczego osoby z cukrzycą typu 2 częściej chorują na serce? Jak diabetyk może chronić się przed zawałem serca, udarem mózgu i niewydolnością serca?Co nowego w badaniach i wytycznych naukowych? Odpowiada prof. Krzysztof Strojek, Kierownik Oddziału Chorób Wewnętrznych i Diabetologii w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Konsultant Krajowy w dziedzinie Diabetologii. więcej »

Ministerstwo Zdrowia dofinansuje zakłady medycyny nuklearnej

W ramach zadania „Doposażenie zakładów medycyny nuklearnej”, realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia, w obszarze Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, 13 ośrodków z całej Polski otrzymało dofinansowanie na zakup nowoczesnego sprzętu do diagnostyki technikami medycyny nuklearnej schorzeń nowotworowych na kwotę 24 079 819,20 złotych. Pierwszy sprzęt właśnie trafia do wyłonionych w postępowaniu ośrodków. więcej »

Pacjenci ze szpiczakiem z nadzieją patrzą w przyszłość

Podczas warsztatów dla dziennikarzy „Onkologia 2018”, które odbyły się w grudniu w Warszawie, Minister Zdrowia Marcin Czech zapowiedział, że w 2019 r. chorzy na szpiczaka zyskają dostęp do kilku nowych leków. To niezwykle ważna deklaracja, bo szpiczak atakuje coraz młodsze osoby, które chcą być aktywne zawodowo i społecznie, a bez odpowiedniego leczenia nie jest to możliwe. więcej »

Pacjenci z chorobą Fabry’ego nadal czekają na refundację

Pacjenci z chorobą Fabry’ego od 14 lat walczą o refundację terapii hamującej postęp zagrażających ich życiu zmian.Aktualnie opiniowany jest wniosek o wpisanie na listę refundacyjną leków pozwalających na zahamowanie rozwoju choroby Fabry`ego. Polska jako jedyny kraj w Unii Europejskiej nie udzieliła do tej pory wsparcia cierpiącym na to schorzenie. Sytuacja braku refundacji terapii przyczynowej, wyjątkowej możliwości dla tej choroby rzadkiej, jest dla pacjentów niezrozumiała i trudna do akceptacji. więcej »

Eksperci: Coraz więcej chorych na raka prostaty

Na przełomie 30. lat liczba chorych na nowotwór gruczołu krokowego wzrosła aż 7-krotnie – mówili eksperci podczas grudniowej konferencji „Fakty i mity na temat raka gruczołu krokowego oraz raka pęcherza moczowego” organizowanej przez Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator”. Rak prostaty jest obecnie piątą najczęstszą przyczyną śmierci polskich mężczyzn, a wśród nowotworów ustępuje tylko rakowi płuc. więcej »

PET czy SPECT – które badanie, kiedy, dla kogo? Diagnostyka nuklearna dostosowana do potrzeb każdego pacjenta

Pozytonowa tomografia emisyjna (PET) i tomografia emisyjna pojedynczych fotonów (SPECT) to badania z zakresu medycyny nuklearnej, wykorzystywane do wykrycia i monitorowania leczenia różnych chorób, zwłaszcza onkologicznych. Obydwie metody pozwalają na wykrycie nawet niewielkich zmian chorobowych, we wczesnej fazie rozwoju, kiedy są największe szanse na wyleczenie chorego. Czym różnią się badania PET i SPECT i co decyduje o ich zastosowaniu w danym przypadku? więcej »

Nowa ustawa o produktach kosmetycznych - opublikowana

Po niemal dwóch latach od rozpoczęcia prac legislacyjnych, ustawa o produktach kosmetycznych z dnia 4 października 2018 roku, została opublikowana w Dzienniku Ustaw RP. Ustawa obowiązywać będzie od 1 stycznia 2019 r. Celem nowej ustawy jest zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa konsumentów poprzez zwiększenie nadzoru nad produktami kosmetycznymi. więcej »

REKLAMA
Przekaż