Dlaczego badania słuchu są tak ważne?
Strona główna » Poczekalnia » Senior » Dlaczego badania słuchu są tak ważne?

Dlaczego badania słuchu są tak ważne?

POCZEKALNIA. Senior

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 17-11-2017

Fot. zdrowemiasto.pl
 
O tym, że trzeba dbać o zdrowie, wie każdy z nas. Jednak jak dużą wagę przywiązujemy do słuchu, który jest jednym z naszych najważniejszych zmysłów?

Stosując się do rad specjalistów w dziedzinie słuchu, należy przestrzegać pewnych norm, które regulują to, kto głównie powinien poddawać się badaniom słuchu. Pomijając noworodki i dzieci, najliczniejszą grupą, która musi badać się regularnie (bo co 2 lata!), są osoby, które ukończyły 50. rok życia. Z drugiej strony mamy również ludzi, których zawody wymagają cyklicznych badań słuchu. A należą do nich: pływacy, piloci samolotów, pracownicy służb mundurowych, nurkowie, marynarze oraz osoby pracujące na wysokościach i w hałasie.

Odpowiednio prędkie zadbanie o własny słuch może uchronić nas przed poważnymi chorobami, z których najniebezpieczniejszą okazuje się być całkowita głuchota. Jednak przed wybraniem się do gabinetu badania słuchu, warto zapoznać się z dwoma podstawowymi rodzajami takich badań oraz z różnicami, jakie między nimi istnieją.

sluch2.jpg

Badania subiektywne
 
Badania subiektywne to takie, w których czynny udział bierze nie tylko lekarz, które owo badanie przeprowadza, ale również pacjent, który oględzinom jest poddawany. Pierwszym kontaktem pacjenta z badaniem subiektywnym może być wizyta u lekarza rodzinnego, który to przeprowadzi z nami krótką rozmowę, stojąc od nas w pewnej odległości i zmieniając ton oraz głośność swoich wypowiedzi. Warto jednak pamiętać, że bardziej zaawansowane badania subiektywne, które wykorzystują już różnorakie urządzenia, dzielimy na trzy typy:

a) próby stroikowe – a więc badania przeprowadzane za pomocą kamertonu

b) audiometria tonalna – która pomaga określić, gdzie znajduje się przyczyna niedosłuchu za pomocą audiometru,

c) audiometria mowy
– która zdaje się stanowić uzupełnienie poprzedniej, mając jednak na względzie nie tylko samo słyszenie tonów, ale również rozumienie słów.

Na bezpłatne badania słuchu można bez problemu przyjść do jednego z oddziałów Audiofonu https://audiofon.com.pl/. Mamy oddziały w całej Polsce.

Badania obiektywne
 
Drugim rodzajem badań są takie, które nie wymagają w swoim toku zaangażowania pacjenta. Przeprowadza je się zazwyczaj w celu doprecyzowania badań subiektywnych, jednak często bywa i tak, że obiektywne są jedynym źródłem wiedzy na temat stanu zdrowia pacjenta. Dzieje się tak w przypadkach, w których badani nie są zdolni współpracować z lekarzem (np. są niemowlętami czy osobami po wypadkach). Mówiąc o badaniach obiektywnych, również możemy podzielić je na trzy typy:

a) typanometria – służy do zbadania ucha środkowego i ocenienia jego stanu oraz zdiagnozowania przyczyn niedosłuchu.

b) otoemisja akustyczna – polega na zbadaniu rekcji ślimaka usznego na ciche dźwięki i jest najczęściej stosowana u noworodków.

c) badanie potencjałów z pnia mózgu – polega na rejestrowaniu przez odpowiednie elektrody impulsów, jakie wytwarza nasz mózg w kontakcie z bodźcami słuchowymi pochodzącymi z zewnątrz.

W.Press, 17-11-2017, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe