Do czego może doprowadzić podwyższony cholesterol?
Strona główna » Poczekalnia » Mężczyzna » Do czego może doprowadzić podwyższony cholesterol?…

Do czego może doprowadzić podwyższony cholesterol?

POCZEKALNIA. Mężczyzna

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 05-01-2018


 
Zły cholesterol o podwyższonym stężeniu w organizmie prowadzi do miażdżycy naczyń krwionośnych, co grozi poważnymi chorobami. Złogi tłuszczowe odkładające się na ścianach tętnic mogą wywołać groźny dla zdrowia, a nawet życia, zawał serca bądź udar mózgu.

Cholesterol – jaką rolę odgrywa w organizmie?
 
Cholesterol to związek tłuszczowy, który w organizmie człowieka jest niezbędny do dobrego trawienia, budowy błon komórkowych produkcji hormonów płciowych a także przyswajania witaminy D. W ludzkim ciele jest on naturalnie wytwarzany, głównie w wątrobie, ale i dostarczany do organizmu razem z jedzeniem. Cholesterol całkowity u zdrowego człowieka nie powinien przekraczać 200 mg/dl. Związek tłuszczowy nie rozpuszcza się we krwi, dlatego, aby mógł się w niej swobodnie przemieszczać, musi łączyć się ze specjalnymi białkami transportującymi. Z tego połączenia powstają lipoproteiny o małej gęstości, które zawierają więcej tłuszczu (oznaczone symbolem LDL) oraz o dużej gęstości, zawierające więcej białka (HDL). Wzrost złego cholesterolu LDL wynika najczęściej z prowadzenia niezdrowego trybu życia, np. braku aktywności, diety bogatej w nasycone kwasy tłuszczowe i cukry proste, palenia papierosów.

Podwyższony cholesterol LDL – do czego prowadzi?
 
Nadmiar złego cholesterolu (LDL) prowadzi do tworzenia się złogów tłuszczowych na ścianach tętnic. Zmniejszają one stopniowo światło żył, co powoduje, że krew nie może swobodnie docierać do poszczególnych narządów ludzkiego organizmu. Brak kontroli poziomu cholesterolu we krwi, złe odżywianie i prowadzenie niezdrowego trybu życia prowadzi do całkowitego zamknięcia się światła tętnic i rozwoju miażdżycy naczyń krwionośnych. Złogi tłuszczowe odkładają się najczęściej w szyjnych oraz wieńcowych tętnicach, co może wywołać udar mózgu lub zawał serca.

Podwyższony cholesterol a miażdżyca
 
Wysokie stężenie złego cholesterolu we krwi grozi miażdżycą. Choroba jest długotrwałym procesem, który może rozpocząć się już w dzieciństwie. Miażdżyca prowadzi do poważnych zmian w budowie naczyń krwionośnych, głównie tętnic, które na skutek odkładania się blaszek miażdżycowych, tracą swoją elastyczność i skutecznie uniemożliwiają swobodny przepływ krwi w organizmie. W zaawansowanym stadium choroby dochodzi do poważnego niedotlenienia różnych narządów, na co najbardziej narażone jest serce oraz mózg.

Choroba niedokrwienna serca
 
Miażdżyca tętnic wieńcowych to najczęstsza przyczyna choroby wieńcowej. Stan chorobowy ma przewlekły przebieg, który jest spowodowany niedotlenieniem komórek serca, co prowadzi do jego niewydolności. Rozwój choroby niedokrwiennej mięśnia sercowego niesie za sobą poważne konsekwencje i może zagrażać życiu. W wyniku schorzenia znacznie upośledza się sprawność serca, co może doprowadzić do zawału.

Udar mózgu
 
Rozwój miażdżycy w tętnicach zaopatrujących mózg prowadzi do udaru niedokrwiennego. Powstające w naczyniach krwionośnych skrzepy, uniemożliwiają swobodny przepływ krwi. Udar mózgu to stan bezpośrednio zagrażający życiu człowieka, dlatego wymaga natychmiastowej opieki lekarskiej.

W.Press, 05-01-2018, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe